Ministerstvo zdravotníctva varuje pred týmto zavádzajúcim videom. Ide o účelovo zostrihaný hoax

  • Internetom sa začalo šíriť video, v ktorom austrálska politička dostáva fiktívnu vakcínu
  • Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že video je zostrihané, a jedná sa o hoax
  • Internetom sa začalo šíriť video, v ktorom austrálska politička dostáva fiktívnu vakcínu
  • Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že video je zostrihané, a jedná sa o hoax

Ešte v letných mesiacoch vzniklo video vakcinácie austrálskej političky, vtedajšej premiérky, Annastacie Palaszczuk, v ktorom je evidentné, že na ihle ostal obal, ktorý lekárka nezložila. V posledných dňoch video zaznamenalo boom, ľudia ho masívne zdieľali na sociálnych sieťach a stalo sa najsledovanejším na portáli  Moje video.

Ministerstvo zdravotnícka varuje, že sa jedná o hoax. Video je nepravdivo zostrihané a politička vakcináciu proti chrípke podstúpila. Na sociálnej sieti poskytuje aj objasnenie vzniknutej situácie.

Nestihli to odfotiť

Vysvetlením má byť to, že skutočnú vakcináciu nestihol fotograf na mieste zaznamenať, a tak poprosili lekárku aj vtedajšiu premiérku, aby proces v rýchlosti zopakovali. Z toho však vzišlo video, kde je explicitne jasné, že na ihle ostal obal, a tak jej hrot nemohol preniknúť do svalu očkovanej.

Takmer 4 000 nových prípadov. Slovensko dosiahlo absolútny rekord v počte nakazených koronavírusom

„Aktuálne najsledovanejšie video na portáli mojevideo.sk za posledný mesiac (45 000 videní) je zostrihané video z očkovania proti chrípke bývalej premiérky austrálskeho Queenslandu. Video vytvára dojem, že sa v skutočnosti nezaočkovala, a celé to bola len PR propaganda. Toto video sa aj veľmi virálne šíri na Facebooku (19 800 FB interakcií) a často nám ho posielate v komentároch pod našimi statusmi,“ informuje MZ SR na sociálnej sieti.

ŠÍRI SA ZOSTRIHANÉ VIDEO, KTORÉ KLAMLIVO PODSÚVA FALOŠNÉ OČKOVANIE AUSTRÁLSKEJ POLITIČKY 🧐Aktuálne najsledovanejšie…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Thursday, December 17, 2020

Over si to v celom videu

Našťastie, televízia 7NEWS Brisbane disponuje celým, nezostrihaným videom. To zobrazuje rýchle očkovanie, ale aj následné pózovanie so zavretou ihlou.

„Doktorka najskôr političku zaočkovala veľmi rýchlo a fotografi scénu nestihli odfotiť. Preto poprosili, aby doktorka naznačila očkovanie ešte raz. Na druhýkrát skutočne používala ihlu s krytom, lebo političku už očkovať nechcela. Predtým však na pôvodnom videu ihlu jasne vidieť (27. sekunda),“ dodáva ministerstvo.

Upravené video bolo na portáli zverejnené už skôr, jeho poslednú úpravu autor vykonal 13. decembra. Vyvoláva množstvo otázok, no napriek jeho virálnemu charakteru dobrou správou ostáva, že mnohí ľudia sa ovplyvniť nedali, a jasne ho označili za hoax.

Podľa komentujúcich by sa mal autor za video nielen hanbiť, ale aj zodpovedať.  Zostrihané zábery zverejnil užívateľ menom legooo a podľa komentárov pod príspevkom by sa mala v pôvodnom, neupravenom popise k videu, dokonca nachádzať dezinformácia, že sa jedná o očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Zdroje: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR, Twitter/7NEWS Brisbane, Moje video

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech