Minul sa Dettol? Mydlo a voda ho nahradia dostatočne, dokonca efektívnejšie

  • Pravidelné a dôkladné umývanie rúk je najlepšou možnou prevenciou proti ochoreniu COVID-19
  • Vedel si, že mydlo a voda stačia na to, aby si z rúk odstránil všetky baktérie a vírusy?
mydlo
Ilustračný obrázok (unsplash.com, pixabay.com)
  • Pravidelné a dôkladné umývanie rúk je najlepšou možnou prevenciou proti ochoreniu COVID-19
  • Vedel si, že mydlo a voda stačia na to, aby si z rúk odstránil všetky baktérie a vírusy?

Ak do tvojej najbližšie lekárne či drogérie stále nedorazili nové zásoby Dettolu či Sanytolu, vôbec to nevadí. Podľa slov amerického Centra ochorení a prevencie (CDC) mikroorganizmy na koži obalia práve molekuly mydla. V kombinácii s vodou a dostatočne dlhou dobou mydlenia sa tak všetky nežiadúce vírusy a baktérie z rúk odstránia.

Odstrániť 99,9 % baktérií?

Presne to sľubujú antibakteriálne gély známych značiek. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala ešte začiatkom roka nariadenie, že vo vlastnom záujme si treba dôkladne umývať ruky, najmenej 40 sekúnd pod tečúcou vodou za použitia mydla.

Umývať ruky mydlom a tak sa zbavovať všetkých nežiadúcich mikroorganizmov z povrchu rúk nás učili už naši rodičia. Vedeli prečo. Tým, že sa takýmto jednoduchým spôsobom zbavujeme nečistôt, zabraňujeme zápalom a infekciám. Práve tie spôsobujú baktérie a vírusy. Nový koronavírus je typ vírusu, ktorý sa práve z rúk prenáša dotykom do slizníc očí, nosa a krku, to všetci vieme.

Nie všetky baktérie, ktoré sa prirodzene na povrchu rúk nachádzajú, sú zlé. Preto nie je dôvod, aby sme antibakteriálnymi mydlami, obrúskami či gélmi odstraňovali 99,9 %. Zničíme tak aj tie dobré, ktoré zabezpečujú obranyschopnosť organizmu.

Klasické mydlo, ktoré si kúpiš v drogérii, dokáže odstrániť mnoho rôznych typov baktérií a vírusov, informuje WHO.

Je dobrá pena základ?

Poriadne napeniť ruky a potom opláchnuť a následne utrieť. Tak sme boli učení. Ak mydlo nepení, netreba mať hneď strach, že je slabé, neefektívne a ruky nie sú umyté dostatočne. Penu spôsobuje zvýšený obsah hydroxidu. Keď si ruky mydlíme, spojením vody a mydla vzniká nepravý roztok, vznikajú mydlové micely. Keď sa tieto stretnú s tukom, nečistotami, alebo inými mikroorganizmami, obalia ich. Niektoré baktérie a vírusy majú lipidové membrány, ktoré sa podobajú dvojvrstvovým micelám s dvoma pásmi hydrofóbnych chvostov vložených medzi dva kruhy hydrofilných hláv. Tieto membrány sú pokryté dôležitými proteínmi, ktoré umožňujú vírusom infikovať bunky a vykonávať životne dôležité úlohy, ktoré udržiavajú baktérie nažive. Patogény zabalené v lipidových membránach zahŕňajú koronavírusy, H.I.V., vírusy, ktoré spôsobujú hepatitídu B a C, herpes, ebolu a iné, ale aj početné baktérie, ktoré napadajú črevá a dýchacie cesty, informuje NY Times.

Niektoré mydlá sú účinnejšie, iné menej. Pokojne sa môže stať, že sa bežné baktérie na tvojich rukách môžu voči mydlu, ktoré dlhodobejšie používaš, stať odolné, tvrdí Americká mikrobiologická spoločnosť (ASM).

Zdroje: nytimes.com, cdc.gov, who.int, cmr.asm.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech