Miroslav sa pustil do ohurujúcej premeny hradného paláca. Stavbu, ktorá ťa posadí na zadok, nájdeš blízko Bratislavy

  • Výzva, aká sa naskytne len veľmi výnimočne
  • Známy architekt sa spolu s tímom postaral o ukážkovú premenu vzácnej historickej stavby
Ateliér-r, BoysPlayNice
Ateliér-r, BoysPlayNice
  • Výzva, aká sa naskytne len veľmi výnimočne
  • Známy architekt sa spolu s tímom postaral o ukážkovú premenu vzácnej historickej stavby

O Slovensku je dobre známe, že je krajinou, ktorá sa môže pýšiť bohatým historickým dedičstvom. Práve to sa odzrkadľuje aj v množstve majestátnych hradov a zámkov, ktoré sa nachádzajú po celom našom území.

Tieto pôsobivé stavby nám pripomínajú slávne minulé časy a hrajú dôležitú úlohu v kultúrnom a turistickom živote krajiny. Avšak zachovať a udržiavať tieto hradné komplexy je náročnou úlohou, ktorej sa oplatí s vážnosťou a rešpektom venovať.

Hrady v minulosti slúžili ako obranné pevnosti, sídla šľachty a strediská kultúrneho diania. Sú svedectvom minulých epizód a udalostí, ktoré ovplyvnili vývoj krajín.

Preto je ich ochrana a obnova v súčasnosti veľmi dôležitá, aby sme zachovali tento významný kúsok kultúrneho dedičstva pre budúce generácie. Takýto prístup je čoraz väčšou prioritou aj u našich českých susedov.

Dnes ti prinesieme inšpiratívny príbeh o tom, ako sa architektovi Miroslavovi Pospíšilovi a jeho tímu podarilo transformovať jeden z českých hradných palácov na skvostné architektonické dielo.

Hrad Helfštýn, kultúrna pamiatka zo 14. storočia, sa nachádza na skalnatom vrchole nad údolím Moravskej brány, len 2 a pol hodiny autom od Bratislavy.

Ide o druhý najväčší hradný komplex v Českej republike, hneď po Pražskom hrade. V roku 2014 bol však uzavretý, pretože ohrozoval bezpečnosť návštevníkov a postupne sa jeho stav zhoršoval.

Vlastník hradu – Olomoucký kraj – požadoval staticky zabezpečiť a zastrešiť palác, ktorý bol významnou súčasťou hradného komplexu. Pamiatkový ústav stanovil, že rekonštrukcia musí zachovať takzvané torzálne črty pôvodnej stavby. Zastrešenie paláca bolo povolené len čiastočne a nesmelo presahovať úroveň obvodových múrov.

Pomohli im drony

Tím architektov sa tak pustil do náročného, no jedinečného projektu. Vytvorili podrobný 3D model hradu pomocou tisícov fotografií z dronov. Tento model im umožnil presne mapovať tvarovanie múrov, rôzne druhy omietok a povrchové úpravy konštrukcií.

helstyn-castle-palace-reconstruction-atelier-r-boysplaynice-03
zdroj: BoysPlayNice

Okrem splnenia technických požiadaviek rekonštrukcie mali architekti ambíciu doplniť historickú budovu súčasnou architektúrou, ktorá by mala aj praktické a estetické využitie.

Ich cieľom bolo priblížiť návštevníkom históriu pôvodného renesančného paláca. Preto vložili novú prehliadkovú trasu do existujúcich otvorov palácového torza, ktorá spojila prízemie s dovtedy nedostupnými časťami budovy. Nové prvky navrhli tak, aby boli jasne rozpoznateľné vzhľadom k historickým konštrukciám.

Pri práci s materiálmi sa zameriavali na tri hlavné prvky. Na zastrešenie použili sklenené strechy na oceľových nosníkoch. Konštrukcia schodísk a lávok bola vyrobená z cortenu – platinujúcej ocele, ktorá nevyžaduje údržbu a má hrdzavú farbu.

„Tento materiál bol vhodný nielen pre jeho súčasnosť, ale aj preto, že vytvára pekný kontrast so starými múrmi. Corten je oceľ, ktorá prirodzene pôsobí dozretým dojmom. Použitie železa v konštrukcii je logickým výsledkom vzhľadom na spojenie hradu Helfštýn so železom a kováčstvom,“ objasnil tím architektov.

zdroj: BoysPlayNice

Otvorená obloha

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Ateliér-r, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá