„Misia hľadať a zničiť“ bola úspešná. Nová terapia dokáže usmrtiť 99 % nálože koronavírusu

  • Vedci vyvinuli antivírusovú terapiu, ktorá usmrtila 99 % vírusovej nálože koronavírusu u infikovaných myší
  • Výskumníci označujú terapiu za liek „novej generácie“, ktorý by mohol zabrániť replikácii vírusu v pľúcach
  • Terapia by sa mohla podávať injekčne aj pre ľudí, ktorí sú vo vážnom stave
  • Vedci tvrdia, že liečba by mohla byť dostupná v roku 2023 a účinná pre všetky koronavírusové ochorenia
Pľúca
Unsplash/Robina Weermeijer/CDC
  • Vedci vyvinuli antivírusovú terapiu, ktorá usmrtila 99 % vírusovej nálože koronavírusu u infikovaných myší
  • Výskumníci označujú terapiu za liek „novej generácie“, ktorý by mohol zabrániť replikácii vírusu v pľúcach
  • Terapia by sa mohla podávať injekčne aj pre ľudí, ktorí sú vo vážnom stave
  • Vedci tvrdia, že liečba by mohla byť dostupná v roku 2023 a účinná pre všetky koronavírusové ochorenia

Vedci z austrálskeho Queenslandu vyvinuli antivírusovú terapiu, ktorá usmrtila 99 % vírusovej nálože koronavírusu u infikovaných myší. Terapia by tak potenciálne mohla poskytnúť ďalšie možnosti ako poraziť koronavírusy, ktorých je viac druhov, uvádza austrálska ABC News.

Budúcnosť očkovania proti Covidu nie je vo vakcíne. Vedci tvrdia, že našli účinnejší a príjemnejší spôsob

Nigel McMillan a jeho austrálsky tím z Menziesovho zdravotného ústavu na Griffith University spojil sily s vedcami z výskumného centra City of Hope v USA pri vyvíjaní novej antivírusovej terapie, ktorú označujú za liek „novej generácie“, ktorý by mohol zabrániť replikácii vírusu v pľúcach.

Výskum bol publikovaný v časopise Molecular Therapy.

Terapia využíva technológiu RNA

McMilla označil vývoj terapie za „misiu hľadať a zničiť“, kde sa terapia geneticky zamerala na potenciálne smrtiaci vírus.

Vedci na terapii pracujú už od minulého roka. Kľúčom v boji proti koronavírusu je vírusový prístup „novej generácie“, ktorý využíva technológiu RNA na tlmenie génov. Tá ma zastaviť šírenie vírusu.

„Spôsobuje to zničenie genómu a vírus už nemôže rásť, preto injektujeme nanočastice a oni nájdu vírus a zničia ho rovnako ako raketa hľadajúca teplo,“ uviedol profesor McMillan pre ABC News. „Toto je prvýkrát, čo sme boli schopní zabaliť to ako časticu, poslať ju cez krvný obeh, aby zaútočil na vírus.

McMilla uviedol, že častica cestuje do pľúc a tam následne vstúpi do pľúcnych buniek. Zničí iba bunky napadnuté koronavírusom. Normálne bunky ostávajú nedotknuté. Vedec uviedol, že nejde o liečbu, ale o terapiu, ktorá by pomohla znížiť množstvo vírusu v pľúcach o 99,9%, „takže je takmer rovnako dobrá ako liečba“.

Aj pre pacientov na JIS-ke

„Je to skutočne pre tých ľudí, ktorí trpia napríklad na JIS, pre nich sú vakcíny už príliš neskoré,“ uviedol.

V súčasnosti je jediná preukázateľne účinná vec proti koronavírusu očkovanie, ktoré pomáha predchádzať ochoreniu COVID-19 a zároveň je len jedinou prevenciou voči ťažkému priebehu a smrti.

Tradičné antivirotiká ako zanamivir a remdesivir zmierňujú príznaky a pomáhajú ľuďom skôr sa zotaviť. Musia sa ale podať v ranných štádiách ochorenia pre najlepšie liečebné výsledky.

nemocnica covid
zdroj: TASR/Michal Svítok

McMill predpokladá, že terapia by mohla byť k dispozícii v 2023, všetko ale závisí od výsledkov ďalších klinických štúdií.

„Je to injekcia, ktorá by sa podávala niekomu na JIS po dobu štyroch alebo piatich dní, alebo ako jednorazová injekcia pre niekoho, kto práve ochorel,“ uviedol vedec. „Pamätajte, že tento vírus nezmizne – teraz s ním budeme žiť navždy.“

Účinná aj na iné koronavírusy 

Vedúci vedecký pracovník, profesor Kevin Morris, uviedol, že terapia by mala fungovať na všetky varianty vírusu SARS (SARS-CoV-2) ale aj na iné koronavírusové ochorenia ako MERS.

„Ukázalo sa tiež, že tieto nanočastice sú stabilné pri 4 stupňoch Celzia po dobu 12 mesiacov a pri izbovej teplote dlhšie ako jeden mesiac, čo znamená, že tento prostriedok by sa mohol používať v podmienkach s nízkym zdrojom na liečbu infikovaných pacientov,“ uviedol Morris.

Nanočastice používané pri terapii sú škálovateľné a relatívne nízkonákladové na hromadnú výrobu. McMill ale upozorňuje, že aby sa preukázala ich účinnosť, potrebujú vedci uskutočniť klinické skúšky na ľuďoch. „V štúdiách na zvieratách to vyzerá skutočne efektívne, takže je to skutočne obrovský krok vpred a je skvelé sledovať, ako sa tento druh výskumu deje v našej krajine a našom štáte,“ uviedol vedec.

V súčasnosti viaceré vedecké tímy pracujú na vývoji liečby proti koronavírusu. Viaceré spoločnosti pripravujú nosný sprej, ktorý by tiež dokázal eliminovať vírusovú nálož v sliznici človeka.

Zdroje: ABC News, Molecular Therapy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá