Mistrík predal svoju firmu za 7 miliónov eur. K pochybnostiam o sume sa vyjadrili odborníci

  • Robert Mistrík sa na predaji dohodol s firmou Thermo Fisher s ročným obratom 24 miliárd EUR
  • Tá je podľa jeho slov jednotkou na biomedicínskom trhu
TASR
  • Robert Mistrík sa na predaji dohodol s firmou Thermo Fisher s ročným obratom 24 miliárd EUR
  • Tá je podľa jeho slov jednotkou na biomedicínskom trhu

Firma začínala ako startup. Dnes má ročný obrat 1 281 416 EUR a Robert Mistrík ju po 21 rokoch predáva za 7 miliónov eur. Ako prvý na to upozornil Čas.sk.

Potom, ako sa konšpirátori a všelijakí psychopati vybláznili nad predajom mojej firmy, dovoľte mi uviesť niekoľko…

Gepostet von Robert Mistrík am Montag, 29. Juli 2019

Čo na to odborníci?

Mistríkova firma má ročný obrat 1 281 416 eur a zisk 496 998 eur. Všetky premenné musia zapadnúť do vzorca, vďaka ktorému sa dokáže stanoviť reálna hodnota predaja.

„Aj keď nepoznám úplne finančné data HighChem, myslím si, že v tomto prípade nejde až tak o samotné finančné ukazovatele, ako o duševné vlastníctvo, ktoré táto firma vlastní. Z môjho pohľadu sú vyjadrenia, ktoré som zachytil v médiách o tom, že nie je možné predať firmu, ktorá má obrat 1 milión eur za 7 miliónov, nezmysel. Je to určite možné,“ vyjadril sa na margo konšpirácií týkajúcich sa predaja Mistríkovej firmy HighChem investičný manažér spoločnosti Neulogy Ventures Jaroslav Ľupták.

To, či bol predaj firmy nadhodnotený alebo podhodnotený, si však nedovolí tvrdiť. Pre Startitup sa vyjadril, že existuje niekoľko pohľadov, ako na firmu a jej hodnotu nazerať. Jeden je čisto finančný a berie do úvahy nielen terajšie, ale hlavne budúce zisky spoločnosti. Preto je pri tomto type valuácie dôležitým ukazovateľom rast a udržateľná konkurenčná výhoda. Druhý pohľad je hodnota duševného vlastníctva firmy, ktoré pre konkurenčné spoločnosti predstavuje obmedzenie ich trhového potenciálu. V závislosti od veľkosti týchto spoločností môže byť hodnota ich ušlej príležitosti výrazne vyššia ako obrat spoločnosti, ktorá duševné vlastníctvo vlastní. 

 

zdroj: archív Jaroslav Ľupták

Za predajom každej spoločnosti je predovšetkým dohoda kupujúceho a predávajúceho na cene a podmienkach prevodu vlastníctva.

Pán Mistrík spoločnosť predal súkromnému investorovi, ktorý si určite urobil podrobnú analýzu a zhodnotil mieru investičného rizika. Všetky dostupné informácie indikujú vysokú výskumnú a inovačnú kvalitu spoločnosti HighChem. Okrem toho ide o profitabilnú firmu, ktorá stále produkuje výskumné aktivity,“ hovorí pre Startitup šéf startupového centra spoločnosti T-systems Košice Innovlab Peter Breyl.

Ako ďalej dodáva, tie môžu mať do budúcna tendenciu vylepšenia finančnej výkonnosti tejto spoločnosti. „Avšak úprimne mi je ľúto konšpiračných teórií, ktoré vznikli ohľadne predaja, pretože si myslím, že ak by sme porovnali svetové investície do podobných spoločností, zistili by sme, že cena za predaj nebola z môjho pohľadu neadektvátna,“ povedal pre Startitup Peter Breyl, šéf startupového centra spoločnosti T-systems Košice Innovlab.

Pohľad finančníka však môže byť v mnohých prípadoch zavádzajúci, pretože dôvody na akvizíciu môžu byť veľakrát úplne rozdielne.

Hodnotu firmy obhajuje aj samotný R. Mistrík vo svojom príspevku na sociálnej sieti. „Naše technológie a patenty hovoria sami za seba, využívajú ich tisícky laboratórií po celom svete, ako napríklad výskumné ústavy hľadajúce liečbu rakoviny, laboratória monitorujúce toxické látky v potravinách, kriminalistické ústavy analyzujúce drogy, hygienické stanice kontrolujúce kontaminanty v životnom prostredí a celá plejáda najlepších svetových univerzít po celom svete,“ uvádza.

Pochybnosti, konšpirácie a omyly

Jedným z ľudí, ktorí spochybňovali predajnú cenu firmy, patrí predseda vlády Andrej Danko. Už po jeho odstúpení z kandidatúry na prezidenta Slovenskej republiky, kedy prišiel o veľkú počiatočnú investíciu, vzrástla vlna konšpirácií. Dnes z predaja HighChemu získal 7 miliónov eur.

Desaťnásobok čistého zisku, ako kúpna cena, je sen každého predávajúceho a to za firmu, ktorá má tržby údajne niečo nad milión eur ročne a za to dostať 7 miliónov eur? Tomu sa vraví predaj! Otázkou je, čo všetko je predmetom dohody a aká je konečná cena. Veríme, že ju zverejní čo najskôr,“ píše denník Nový čas, ktorého názor podporil na svojom Facebooku aj predseda vlády SR.

Čo sa týka vyjadrenia predsedu vlády o prepočtoch násobkov čistého zisku, opäť sa realita rozchádza s tvrdeniami. Ak zisk spoločnosti HighChem za rok 2018 dosahuje podľa Finstatu hodnotu 496 998 eur , ide o 14-násobok kúpnej ceny.

MISTRÍK ZRAZU ZAROBIL 7 MILIÓNOV Z USA ?🧐Podľa Nového času (viď link) pán Mistrík, ktorý záhadne odstúpil z…

Gepostet von Andrej Danko – predseda SNS am Samstag, 27. Juli 2019

Zdroj: Čas.sk, Highchem.com, Thermofisher.com, Facebook R. Mistrík, Facebook A. Danko

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech