Mladá Petržalčanka podniká na Bali. Z ostrova, kde má štyri vily a reštaurácie ju teraz vyhnala korona (ROZHOVOR)

  • Mimi Candi Pelikan je mladá Bratislavčanka, ktorá sa podnikaniu venuje už od svojej dvadsiatky
  • Okrem vlastnej značky šperkov, spolu s manželom prenajíma luxusné vily na ostrove Bali, kde majú aj niekoľko reštaurácií
  • Momentálne ich však pandémia priviedla dočasne na Slovensko
  • Viac o tom, aký je život na Bali, ako sa tu podniká ale aj o aktuálnej situácii, nám viac porozprávala samotná Mimi
solee
Instagram/Mimi Candi Pelikan
  • Mimi Candi Pelikan je mladá Bratislavčanka, ktorá sa podnikaniu venuje už od svojej dvadsiatky
  • Okrem vlastnej značky šperkov, spolu s manželom prenajíma luxusné vily na ostrove Bali, kde majú aj niekoľko reštaurácií
  • Momentálne ich však pandémia priviedla dočasne na Slovensko
  • Viac o tom, aký je život na Bali, ako sa tu podniká ale aj o aktuálnej situácii, nám viac porozprávala samotná Mimi

Ahoj Mimi, ty momentálne žiješ na Bali, no kvôli pandémii si s rodinou zostala zaseknutá na Slovensku. Čo ťa vlastne prilákalo na Bali? Ako si tu rozbiehala podnikanie so šperkami?

Na Bali máme náš domov, naše podnikanie aj naše veci, dokonca aj nášho psa. A pevne verím, že sa tam opäť čoskoro vrátime. Na Bali som bola asi sedemkrát na dovolenke, to ešte pred tým ako som sa spolu s najlepšou kamarátkou rozhodla presťahovať na ostrov. Hovorí sa že Bali si vyberá ľudí a mňa si rozhodne vybralo. Asi ma sem prilákala láska k tomuto ostrovu.

Podnikanie tu bolo na začiatku samozrejme ťažšie, takmer nikoho sme nepoznali ale išlo to celkom rýchlo, myslím že oveľa rýchlejšie než sme čakali. Bolo to dokonca rýchlejšie ako rozbeh podnikania na Slovensku, s ktorým mám taktiež skúsenosti.

Čo ťa na Bali najviac prekvapilo? Bolo aj niečo, čo sa ti vyslovene nepáčilo a musela si si na to zvyknúť?

Nemyslím si, že by ma na Bali niečo tak prekvapilo, že by som zostala doslova šokovaná. Samozrejme, musela som si zvyknúť napríklad na to, že domáci sú vo všetkom uprednostňovaní. Týka sa to cien tovar či práva a to aj vtedy, keď všetci vedia, že máte vy pravdu, domáci aj tak vyhrá. Ale keď sa s tým človek naučí žiť a očakáva to, dá sa to zvládnuť.

Vedela by si porovnať životné náklady na Bali a na Slovensku?

Toto je veľmi náročná otázka, ono asi veľmi záleží od toho, aké má kto štandardy a nároky. Veľa ľudí si myslí, že Bali je nesmierne lacná krajina, mnohých zrejme prekvapím, keď poviem, že nie je.

Lacno sa tam žije domácim, ale verte mi, že žiť tak ako väčšina týchto ľudí by Slováci nechceli žiť. Oni sú tak šťastní ale Európan na to jednoducho nie je zvyknutý. Môže mi tvrdiť kto chce, čo chce, nikto z nás Slovákov dobrovoľne nebude jesť s radosťou každý deň ryžu.

Ak chcete žiť európsky štandard na Bali, tak je to za približne rovnaké peniaze ako na Slovensku. Výhodou je to, že ak si chcete dopriať jemný nadštandard, napríklad mať doma domácu pani, alebo záhradníka, náklady na takúto pracovnú silu sú v porovnaní s našimi cenami priam smiešne. Preto sa tu môže javiť kvalita života ako lepšia.

Náklady na život sú tu veľmi individuálne, človek, ktorý tu chce dôstojne žiť – nie len prežívať, ale aj chodiť do reštaurácií či na hodiny jogy, bude potrebovať 1000 až 1300 eur.

Čím sa momentálne živíš a ako si predstavuješ svoju podnikateľskú kariéru do budúcna?

Naše podnikanie na Bali je kompletne na bode mrazu, nielenže neprináša zisk, dokonca ho na diaľku dotujeme, nakoľko isté náklady treba stále platiť. Tak bojujeme tu na Slovensku. Musím si zaklopať, že moja značka šperkov BIU stále ide a aj keď samozrejme cítime úpadok oproti minulým rokom.

Popri šperkoch sa stále pohybujem v ženských vodách, už 11 rokov pôsobím ako odborník na analýzu a diagnostiku pleti a musím si zaklopať, že aj v tomto obore mám stále moje milé, veľakrát dlhoročné zákazníčky, ktorým sa starám o pleť.

A do tretice, no určite by som to neradila na tretie miesto, je moja práca kontent kreatora. Fotiť kontent na sociálne siete, pre rôznych klientov ma nielen, že baví ale robila som to takmer z každého kúta sveta, kdekoľvek sme cestovali. Zameriavam sa hlavne na produktovú fotku a teší ma, že aj v tomto smere mám čoraz viac práce. Takže aj napriek tomu že mám 2,5 ročnú dcérku, na materskej som nikdy neostala a nikdy som ani po pôrode neprestala pracovať.

Bali učarovalo aj tvojmu manželovi. Podnikáte spolu, alebo má iný biznis?

Aj keď je môj manžel Talian, na Bali žije už 10 rokov. Nepodnikáme vyslovene spolu, no naše podnikanie sa navzájom ovplyvňuje. Všetky vily, ktoré máme sme postavili a zariadili spolu.

Aj keď teraz sa o ne stará on – nakoľko ja mám inú prácu, jednoducho sme si to podelili. Rovnako to je s reštauráciami, ktoré máme. Keď som ho spoznala mal jednu, dnes ich máme štyri.

Môj muž je skvelý podnikateľ ale život na Bali si vybral preto, aby mohol surfovať, takže mu stačilo mať jednu reštiku a dostatočný príjem pre neho samého. Dnes máme rodinu, dcérku, vyššie nároky a náklady na život, a preto trebalo logicky rozšíriť aj podnikanie.

Vieš si na Bali z výplaty ušetriť viac, než keď si na Slovensku?

Ja na Bali výplatu nemám, rovnako ako som ju až na nejaké brigády v mladosti nikdy nemala ani na Slovensku. Podnikám od svojich dvadsiatich rokov a pri podnikaní je to iné, ako keď človek žije z výplaty – aspoň ja to tak vnímam. Ak si potrebujem ušetriť viac, musím viac zarobiť čo a to podnikanie umožňuje. Na druhej strane sa pri podnikaní veľakrát stáva, že nastanú nečakané výdaje, človek musí investovať a nič neušetrí.

Máš aj vlastnú značku šperkov BIU Bali. Kto sa podieľa na ich výrobe?

Už zo samotného názvu je asi jasné, že sa naše veci vyrábajú na Bali, ale musím povedať že niektoré modely sme práve vďaka korone dokončovali na Slovensku.

Nechcem, aby sa z toho stala iná značka, ani nechcem, aby si ľudia mysleli, že je to Made in Slovakia, avšak okolnosti to tak zariadili. Čo sa týka procesu výroby, stále platí, že každý šperk navrhnem či vymyslím.

Následne spolu so zlatníkom vyrábame prvú vzorku, tu testujeme a skúšame a nakoniec ide do výroby celý model vo väčšom náklade. Dovolím si povedať, že za celou značkou stojím ja, ale samozrejme bez šikovných zlatníkov či bez ľudí, na ktorých sa teraz na diaľku na Bali spolieham, by BIU neexistovalo.

Lokálny balijský zlatníci majú nesmierne šikovne ruky a dokážu zhmotniť moje predstavy. A to aj vtedy, keď im len opisujem, čo mám v hlave. Oni to dokážu vždy premeniť na krásny šperk, ktorý následne robí radosť našim zákazníčkam.

Si momentálne v kontakte s ľuďmi žijúcimi na Bali? Ako ich zasiahla koronakríza?

Samozrejme, že sme v kontakte a takmer dennom. Nakoľko koronakríza stále denne zasahuje aj nás. Je to ťažké, mnohí miestni už doslova nemajú ani na jedlo. Cestovný ruch, z ktorého je takmer 80 % príjmov ostrova, sa úplne zastavil. Desiatky tisíc ľudí prišlo o prácu, hotely sú zatvorené, reštaurácie krachujú, obchody nehovoriac.

Zo začiatku sme sa snažili udržať všetkých našich zamestnancov. Od marca je však dlhá doba, nedá sa ďalej fungovať tak, že my budeme chodiť do práce od nevidím do nevidím na Slovensku, aby sme nemuseli prepustiť ľudí na Bali a na diaľku ich dotovali.

Je to nesmierne ťažká situácia, mnoho nocí som preplakala. Nie preto, že by sme my nemali čo jesť, ale voči tým ľuďom tam. Že musíme redukovať ľudí, ktorí pre nás robia roky. Aj teraz sa mi chce z toho plakať.

Na Bali cez Airbnb prenajímate štyri vily. Plánujete v jednej z nich v budúcnosti natrvalo žiť? Za koľko eur sa tu vie človek ubytovať?

Ani v jednej z týchto víl neplánujeme bývať. Sú prispôsobené na turizmus, netvrdím že by sa nedali upraviť ale mne sa zatiaľ páči v našom dome, kde bývame a verím, že sa ho vďaka tejto situácii nebudeme musieť vzdať.

zdroj: Mimi Pelikan
zdroj: Mimi Pelikan

Ceny za naše vily sa pohybujú od 150 eur do 280 eur na noc pre 4 osoby. Avšak už ani teraz sa nedá o týchto cenách hovoriť, myslím že po znovuotvorení ostrova budú ceny rapídne klesať, vzhľadom na vysokú konkurenciu.

Jedna z víl s názvom Salty je naozaj veľmi štýlová, zariaďovali ste ju sami?

Áno, zariaďovali sme ju s manželom úplne sami, v podstate ako aj všetky ostatné. Salty vila je taký nás miláčik, tam sme sa najviac vyhrali, robili sme ju ešte pred mojím pôrodom a vtedy bolo na to aj oveľa viac času. 

zdroj: Mimi Pelikan

Čo by si odporučila ľuďom, ktorí uvažujú, že by sa na Bali presťahovali?

Že treba myslieť na to, že idú do cudzej krajiny a vždy treba rešpektovať ich pravidlá. Na Bali sa dá žiť rozprávkový život, keď sa ho naučíte milovať také, aké je a nebudete na ňom hľadať chyby.

Treba sa obrniť riadnou ale ozaj riadnou dávkou trpezlivosti, lebo nič tam nejde na prvý a veľakrát ani na druhýkrát. Všetko si vyžaduje ich Bali Time. Ľudia by nemali čakať, že sa na Bali presťahujú a nájdu si prácu alebo brigádu, tak to tam nefunguje. Bežne sa stretávam s tým, že si ľudia myslia, že prídu na Bali a nájdu si hneď mega super platenú prácu, ako keď idú do Británie či Nemecka.

Bali žije z turizmu, dajú však niektorí obyvatelia cudzincom pocítiť, že tu sú “len” turisti?

Samozrejme, že sa nájdu aj takí ale je to skôr výnimka, alebo je to vyslovene v oblastiach, kde si turisti robia čo chcú. Preto som písala, že stále treba dbať na to, že ste v cudzej krajine. Ale čo sa týka cien, tie budeme mať všetci vždy turistické a nikdy nie ako lokálci. Ale vo všeobecnosti sú domáci veľmi milí, usmievaví a vrúcni ľudia.

Keď si na Bali stretávaš sa aj s inými Slovákmi, ktorí tu žijú? Vznikla tu už komunita?

Áno, vznikla česká komunita, je oveľa väčšia ale už aj Slovákov pribúda. No ja nie som z tých, čo by si hľadala kamarátky iba preto, že sú Slovenky. Mám kamarátky z celého sveta, samozrejme aj tie slovenské. Rodná reč vždy poteší.

Keď si na Bali chodievaš niekam aj na dovolenku?

Áno a veľmi rada, pre mňa Bali už nie je ako dovolenka. je to domov a každý rád vypadne z domu. Keďže na Bali je život viac „vidiecky“, radi chodíme do veľkomiest ako Bangkok či Singapur. Navštevujeme aj rôzne okolité indonézske ostrovy, kam chodíme na predĺžený víkend.

Precestovala si 50 krajín sveta. Kde sa ti najviac páčilo a ktorá krajina ti naopak neučarovala?

Ja milujem Ameriku, ale nikdy by som tam nedokázala žiť. V USA som prešla už 14 národných parkov a mala som v pláne ďalšiu cestu práve tento rok, no skrížila to korona. Ale nesmiem zabudnúť ani na Áziu, žijem v nej a ázijskí ľudia sú mi môjmu srdcu najbližšie.

Čo mi neučarovalo? Nechcem, aby to vyznelo zle ale asi arabské krajiny. Nemám absolútne potrebu vrátiť sa do Egypta a ani z Dubaja som nepadla na zadok, plánujem mu však v budúcnosti dať druhú šancu, tak uvidíme.

Cestovala si ako „backpacker“ s malým budgetom alebo skôr vyhľadávaš pohodlie?

Ja som pohodlný typ človeka, nehovorím, že vždy ideme do luxusného hotela, skôr to tak striedame a hľadáme kompromis. Mojím veľkým snom je cestovať s karavanom, ale backpacker štýl som ešte nikdy neskúsila. 

Aký je tvoj najhorší cestovateľský zážitok?

Paríž ako mesto milujem ale koncentrácia čudných ľudí ma od tohto miesta odrádza stále viac a viac. Pred rokmi som tam bola s maminou a obklúčila nás skupinka tmavých chlapcov a doslova násilne mi chceli dať na ruku náramok. 

Jeden chlap ma schmatol za zápästie, vtedy som sa zľakla a moja mamina ešte viac. To celé bola samozrejme len zámienka, aby vznikol rozruch a chceli nás vyvreckovať, vtedy sa im to našťastie nepodarilo. Minulý rok som opäť navštívila Paríž, vtedy vyvreckovali v metre polovicu mojich kamošiek. Bolo nás 9 a 5 z toho prišlo o peňaženku behom pár sekúnd. Človek môže nejaké miesto akokoľvek milovať, ale všetko je to o ľuďoch. Škoda.

Na Instagrame sa už radíš medzi influencerov. Podľa čoho si vyberáš spolupráce?

Nie som influencer, u ktorého nájdete desiatky spoluprác na všetko možné aj nemožné. Verte mi, že viac spoluprác odmietam ako prímam a dnes by ste u mňa spočítali na jednej ruke tie, ktoré mám pravidelne. Samozrejme že sa nájdu aj jednorazové – veľakrát ani nie platené ale iba taká výpomoc priateľom alebo projektom, ktoré rada podporím.

A určite by som nikdy nepropagovala produkt či službu s ktorým nie som spokojná a sama ho vyslovene nepoužívam. A toto predchádza každej mojej spolupráci – najprv produkt dostanem, vyskúšam a až keď som spokojná, dohodneme sa na spolupráci. Vtipné je však to, že takmer všetky dlhodobé spolupráce, ktoré teraz mám ma oslovili až potom, ako reálne videli, že ich produkty používam v bežnom živote.

Článok bol pôvodne publikovaný 23. decembra 2020.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK