Mladá Slovenka odišla do Los Angeles, kde dnes pracuje ako produkčná pre spoločnosť 21st Century Fox

  • Janka Kondelová na Slovensku skúsila, aké je to pracovať pre najväčšie médiá
  • Odišla študovať do USA a dnes tam pracuje ako úspešná produkčná
  • Stala sa súčasťou štábu, ktorý natáčal celovečerný film Volanie Divočiny, v ktorom hrá Harrison Ford
  • Svoju vášeň pre produkciu plánuje posunúť až do Japonska
Jana Kondelová
Archív Jana Kondelová/Unsplash
  • Janka Kondelová na Slovensku skúsila, aké je to pracovať pre najväčšie médiá
  • Odišla študovať do USA a dnes tam pracuje ako úspešná produkčná
  • Stala sa súčasťou štábu, ktorý natáčal celovečerný film Volanie Divočiny, v ktorom hrá Harrison Ford
  • Svoju vášeň pre produkciu plánuje posunúť až do Japonska

Prečo sa rozhodla odísť do USA? Čo ti na Slovensku chýbalo? 

Úprimne povedané, nič mi na Slovensku nechýbalo. Bola to skôr túžba študovať a získať diplom aj z inej krajiny. Vidieť svet, cestovať a otvoriť si myseľ. Amerika ma vždy lákala a po ukončení vysokej školy moja cesta bola jasná.

Odkiaľ si mala financie na ochod za veľkú mláku?

Peniaze som mala našetrené, keďže som aj u nás na Slovensku pracovala pre mnohé média, ale zvyšok som mala z predaja môjho auta. Samozrejme, že keď som si pred touto cestou spravila ako taký prehľad, tak som vedela, že prvý rok vašej školy nemôžete pracovať ako medzinárodný študent. No tie zvyšné roky môžete, či už na polovičný alebo plný úväzok. Všetko záleží od toho, aký máte štúdijný rozvrh. Škola by vám nikdy neodobrila plný úväzok ak by vedela, že sa vám to prekrýva so štúdiom a podobne. 

V USA si študovala filmový strih a produkciu. Bolo toto štúdium náročné? 

Áno, bolo to náročné, no tým, že ma to tak neskutočne bavilo, som na tú náročnosť aj niekoľkokrát zabudla. Naplno som si to užívala i napriek jazykovým bariéram. Zo začiatku, ako všade na svete, je taktiež potrebné porozumieť mentalite krajiny, v ktorej žijete a spôsob, akým sa vyjadrujú. Čo sa u nás na Slovensku pokladá za zdvorilý a slušný štýl vyjadrovania vášho názoru alebo už len metódy, ktorými vysvetľujete alebo rozprávate a gestikulujete, sa v inej krajine za zdvorilé pokladať nemusí.

Takže treba dobre počúvať a nehanbiť sa hovoriť, pýtať sa keď nerozumiete a nehanbiť sa preukázať, čo vo vás je a učitelia, spolužiaci alebo kolegovia si vás budú vážiť a váš život v cudzej krajine bude omnoho ľahší v každom ohľade.

Volanie divočiny – tvoj prvý celovečerný film. Na akých iných filmoch si spolupracovala? S akými zvučnými menami si mala možnosť stretnúť sa?

Volanie divočiny je môj prvý celovečerný film. Pred tým som pracovala na televíznych seriáloch, ako napríklad Posledná loď, kde som pracovala na štvrej a piatej sérii s hviezdami ako Eric Dane, Adam Baldwin, Charles Parnell a mnohými ďalšími. Je to sci-fi dráma, pri ktorej bol jedným z producentov Michael Bay. Mala som možnosť pracovať s Peterom Wellerom, ktorý režíroval niekoľko epizód, a ktorého si diváci môžu pamätať ako prvého RoboCopa.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Archív Jana Kondelová

Taktiež som spolupracovala na televíznom seriáli Station 19, čo je spinoff pre Grey’s Anatomy. Tu som stretla napríklad Ellen Pompeo, čiže Meredith Grey. Spolupracovala som s Jasonom Georgeom a Jimom Eckhouseom, ktorého si ešte určite pamätáte z Beverly Hills 90210, ako pána Walsha. 

Na projekte Volanie Divočiny som spolupracovala aj s Januszomm Kaminskim, ktorý je známy vďaka projektom ako Schindlerov list alebo Zachráňte vojaka Ryana. No a samozrejme, nesmiem zabudnúť na Harrisona Forda. Aj keď sa Hollywood môže niekedy zdať ako obrovský priemysel, v skutočnosti je to veľmi malý svet plný ľudí, s ktorými spolupracujete neustále dookola. Napríkad, aj ja som spolupracovala s kolegami na Station 19 a potom, neskôr, som sa s niektorými opäť stretla na filme Volanie divočiny. 

Ako vyzerá taký natáčací deň? Aké sú tvoje kompetencie?

Povedzme, že sa natáčanie začne o pol siedmej ráno. Štáb sa zvyčajne dostaví na miesto natáčania pol hodinu alebo hodinu pred oficiálnym natáčaním. Ja osobne začínam okolo piatej ráno. Moje kompetencie zahŕňajú delegovanie celej produkcie a produkčných asistentov. Pred tým, ako začneme natáčať akýkoľvek projekt, musím nájsť štúdio, v ktorom postavíme naše stage a kde budeme mať hlavné produkčné kancelárie. Potom uzatvorím zmluvu s daným štúdiom a vyrokujeme rozpočet. Na tomto filme sme mali dokopy päť natáčacích lokalít, ktoré boli od seba hodiny vzdialené.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Archív Jana Kondelová

Musíme zabezpečiť filmové povolenia, kdekoľvek sa rozhodneme natáčať. Ak pracujete v produkčnom tíme, musíte sa spoliehať na svojho biznisového ducha, inšinkty a hlavne musíte motivovať ľudí okolo seba. Taktiež je potrebné rozumieť každému oddeleniu, ako kamerovému, zvukovému, strihaciemu, líčiacemu a podobne. Rozumieť im musíte preto, lebo im musíte zapezpečiť ich hlavné vybavenie a vyjednávať s firmami, od ktorých buď kupujete alebo prenajímate toto zariadenie.

Denno-denne pracujem na hereckých a kaskadérskych zmluvách. Pri The Last Ship som niekedy musela napísať aj viac ako 30 zmlúv denne, pretože sme používali veľké množstvo dvojníkov. Náš natáčací deň, ako som spomínala, začína zvyčajne skoro ráno, pretože vždy máme okolo 5-6 scénok, ktoré musíme natočiť za ten deň a niekedy sa na poslednú chvílu tie čísla scénok zmenia, či už kvôli zlému počasiu alebo sa režisér tak zrazu rozhodne.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Archív Jana Kondelová

Zvyčajne natáčame šesť hodín a potom máme 30 minút prestávku na obed, potom pokračuje ďalších šesť až osem hodín natáčania. Po ukončení natáčania ostávam v práci o nejakú hodinu dlhšie, pretože musím počkať na kompletný rozpis od scenáristu, v ktorom je presný počet scénok, strán, minút, záberov, ktoré sme za ten deň vykonali. Ja to musím dať celé dokopy, preposlať to nášmu UPM, štúdiu, režisérovi, producentom a všetkým dôležitým osobám, ktoré sa podieľajú na tomto projekte.

Majú celebrity svoje maniere? Ako sa ti s nimi pracuje? 

Prácu s celebritami si zatiaľ užívam. Tí, s ktorými som doposiaľ pracovala, ma milo prekvapili. Všetci boli príjemní, vždy v dobrej nálade a hlavne išli do tých hereckých výkonov naplno. Nikdy sa nesťažovali a vždy sa správali ako seberovní.

Koľko hodín denne si zatiaľ najviac pracovala?

Zvyčajne pracujeme 13 hodín denne, nikdy nie menej. Najviac hodín, čo som zatiaľ vkuse pracovala, s jednou 30 minútovou prestávkou, bolo 20 hodín.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Archív Jana Kondelová

Doteraz si väčšinou pracovala na seriáloch. Aký najväčší rozdiel je medzi prácou na seriáli vs. prácou na filme?

Rozdiely, ktoré najviac vnímam sú v detailoch. Natáčanie seriálu ide z epizódy na epizódu, bez nejakých prestávok, niekedy nie je čas venovať sa každému jednému malému detailu. Preto niekedy v seriáloch môžete zachytiť malé chybičky, ako účes danej herečky bol päť minút dozadu mierne iný, ako v tých nasledujúcich minútach, aj keď dej bol stále v tej istej scénke. V týchto rokoch sa seriály polepšili a divák už nezachytí také množstvo chýb, ako v minulosti. 

Vo filme sa kladie dôraz na každý jeden malý detail, ktorý sa možno na začiatku zdá ako nepodstatný. Ďalšie rozdiely vidieť v časových termínoch. Seriály, ktoré majú napríklad desať epizód a každú epizódu musíme natočiť v priebehu jedného alebo maximálne dvoch týždňov, pretože máme stanovený termín, kedy sa to bude vysielať na danej televíznej stanici. Na natáčanie filmu máme napríklad 4-5 mesiacov. Čo znamená, že natáčanie seriálov je niekedy jeden veľký chaos a je to veľké množstvo tlaku na každého jedného člena štábu.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Archív Jana Kondelová

Je táto práca v USA dostatočne dobre ohodnotená? Vieš aký je rozdiel v platovom ohodnotení na Slovensku vs. v USA?

Osobne si myslím, že táto práca je v USA ohodnotená viac ako dostatočne. Ak ste už pokročilý producent a máte za sebou nejaké tie projekty a vybudované meno, viete si zarobiť veľmi pekne. Úprimne povedané, mám ako takú predstavu o tom, koľko sa zarába na takejto pozícii na Slovensku. Ale ako vždy, záleží to od veľkosti projektu a rozpočtu. Filmový biznis v oboch krajinách je rozdieľný a tak aj to platové ohodnotenie je podstatne odlišné.

Stíhaš sledovať aj slovenskú filmovú produkciu a filmové novinky? Ak áno, fanúšikom ktorého filmu si?

Samozrejme, snažím sa sledovať aj slovenskú filmovú produkciu. Mám zoznam filmov, ktoré som ešte nestihla vidieť, ale určite príde aj k tomu. Som veľkým fanúšikom filmov Čiara, Piata loď a tiež sa mi neuveriteľne páčil aj Tlmočník. 

Plánuješ produkovať filmy aj mimo USA?

Áno, určite. To je jeden z mojich plánov a snov. Chcem natáčať nejaké projekty aj na našom krásnom Slovensku. Tie naše kraje, príroda, hory, jazerá a zámky. Máme obrovský potenciál, ktorý by bola veľká škoda nevyužiť. Momentálne sa učím japončinu, pretože plánujem natáčať aj pár projektov v Japonsku.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Archív Jana Kondelová

Keby si si v minulosti nešla za svojim snom, možno by si sa nikdy nedostala k tak veľkým a významným menám vo svete filmu. Čo by si odkázala ľuďom, ktorí vidia vo veľa veciach prekážky a boja sa riskovať?

Je úplne ľudské vidieť vo veciach prekážky. Ja som ich videla tiež. Keď sa stretneme s niečím nepoznaným, zo strachu premýšľame o veľa veciach a o tom, prečo sa do toho nepustiť. No dôležitý bod je, ako sa k tomu postavíme. Strach z riskovania tam vždy bude, no v takýchto chvíľach sa musíme zamyslieť, prečo sme mali tieto sny na prvom mieste. Ak je tam silná túžba plniť si ich, tak sa treba zaprieť a prekonať tento strach.

Nehovorím, že začiatky budú ľahké, práve naopak, budú veľmi ťažké, ale o to je to lepšie, pretože zistíte, aký pravý potenciál sa vo vás skrýva a naučíte sa obrovskej nezávislosti. Treba si aj uvedomiť, že doba sa posúva dopredu a aj preto je v týchto dňoch oveľa ľahšie naštudovať si informácie o krajine, do ktorej chcete ísť. Všetko je online. Preto je v poriadku báť sa, ale popri týchto strachoch sa stále posúvajte dopredu a nie dozadu. Vyhľadajte si všetky dôležité fakty, ktoré sú potrebné pre vaše štúdium, cestovanie alebo prácu v cudzej krajine a potom vám už stačí iba kúpiť letenku a ísť za dobrodrúžstvom.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá