Mladá Slovenka pracuje pre nášho prezidenta a tvrdí, že je to jej „dream job“

  • Lucia Novosadová nám porozprávala o tom, aké je to pracovať pre prezidenta
  • Prezradila nám, aký šéf je pán prezident Andrej Kiska
  • Vďaka tejto práci sa stretla so Stevom Forbesom
  • Vyskúšala si život v zahraničí a bez cestovania si svoj život nevie predstaviť
ln_titulka
Kancelária prezidenta SR/archív Lucia Novosadová
  • Lucia Novosadová nám porozprávala o tom, aké je to pracovať pre prezidenta
  • Prezradila nám, aký šéf je pán prezident Andrej Kiska
  • Vďaka tejto práci sa stretla so Stevom Forbesom
  • Vyskúšala si život v zahraničí a bez cestovania si svoj život nevie predstaviť

Si mladá Slovenka, ktorej sa podarilo dostať sa do Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. Ako sa to celé udialo?

Zareagovala som na pracovnú ponuku a vyšlo to.

Na internete nájdeme mnoho návodov na to ako nepohorieť na pracovnom pohovore a aké otázky môžeme na pohovore očakávať. Ako sa dá pripraviť na pohovor k prezidentovi?

Nechcem zovšeobecňovať, môžem hovoriť len z vlastnej skúsenosti. Z môjho pohľadu je dôležité byť si istý svojimi schopnosťami a vedomosťami, nenechať sa ovládnuť trémou a byť sám sebou.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív Lucia Novosadová

Viac ako rok si súčasťou tímu protokolu Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. Čo presne znamená byť súčasťou takéhoto tímu?

Je to práca, ktorá je veľmi dynamická a vyžaduje si množstvo energie. Som súčasťou mladého kolektívu, ktorý má „drive“ a vieme sa navzájom motivovať. Samostatnosť je kľúčová, avšak bez tímového ducha pri tejto práci ďaleko nezájdete. Každá akcia je výsledkom synergie viacerých zložiek, pričom cieľom je hladký priebeh podujatia.

K čomu by sa dala prirovnať tvoja práca?

Charakterom práce by sa naše povolanie dalo prirovnať k veľmi špecifickému event manažmentu. Dôležitá je schopnosť rýchlo, adekvátne a často i kreatívne reagovať, pretože napriek detailným prípravám každého podujatia sa môže situácia náhle zmeniť. V takýchto momentoch si treba vedieť zachovať chladnú hlavu a kultivovaný prejav, svojím vystupovaním totiž vytvárame aj celkový dojem o hlave štátu.

Štandardná pracovná doba je 8 hodín denne. Ako je to v tvojej práci? Je tvoj pracovný čas flexibilný?

Mnohokrát majú ľudia vžitú predstavu o úradníkoch, ktorá nesie negatívne konotácie. Jedným zo stereotypov je napríklad aj pracovná doba. Ja osobne som až v súčasnom zamestnaní úplne pochopila význam slova flexibilita.

Spolu s kolegami sme pánovi prezidentovi k dispozícii pri každej príležitosti, ktorá si vyžaduje organizačno-protokolárne zabezpečenie. Niekedy sa stane, že sa musíte v priebehu pol hodiny zbaliť a byť na druhom konci republiky alebo strávite vianočné doobedie napríklad s Horskou záchrannou službou vo Vysokých Tatrách. Aj tento aspekt však robí našu prácu zaujímavou.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív Lucia Novosadová

Tím, v ktorom pracuješ, protokolárne zabezpečuje všetky akcie, ktoré prezident absolvuje. Aké akcie to sú?

Akcie sú rôzneho charakteru, najčastejšie sa však jedná o prijatia domácich a zahraničných delegácií či stretnutia na najvyššej protokolárnej úrovni, oficiálne a pracovné zahraničné návštevy, ústavné akty a ceremónie či návštevy regiónov a diskusie s občanmi.

Zážitkov spojených s tvojou prácou máš určite mnoho. Ktorý stojí za spomenutie?

Najviac vo mne v poslednej dobe zarezonovalo stretnutie so Stevom Forbesom, ktorý pôsobí pri osobnom kontakte veľmi priateľsky a civilne, či dávnejšie stretnutie so španielskym kráľom Felipem VI., ktorý je nesmierne charizmatický.

Vďaka svojej práci máš možnosť cestovať po celom svete. Neláka ťa odísť pracovať do zahraničia?

Bez cestovania si pravdupovediac svoj život neviem predstaviť. Myslím, že práve vďaka cestovaniu človek najlepšie spozná sám seba, svoje možnosti a limity a naučí sa istej pokore. Život v zahraničí som si na vlastnej koži v minulosti vyskúšala pri viacerých príležitostiach, či už ako študentka vysokej školy počas programu Erasmus či Work and Travel, ako účastníčka medzinárodného projektu v Dolnej komore indického parlamentu alebo počas pôsobenia v neziskovej organizácii v Španielsku.

Každý môj pobyt za hranicami našej krajiny, či už dlhší alebo kratší, bol pre mňa prínosom. Z môjho pohľadu je rovnako dôležité z krajiny vycestovať, vidieť kus sveta a rozšíriť si horizonty, ako sa aj do nej vrátiť a pokúsiť sa svoje pozitívne skúsenosti zužitkovať.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív Lucia Novosadová

V minulosti si viac ako 4 roky pôsobila na Odbore zahraničných vzťahov a protokolu Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky. Prečo si odtiaľ odišla?

Práca v Kancelárii NR SR mi rozšírila obzory v oblasti fungovania štátneho sektoru. Bola to pre mňa spočiatku veľká výzva, neskôr i veľká škola a za túto príležitosť som veľmi vďačná. Po štyroch rokoch sa však stretli okolnosti a príležitosť, a tak som sa v rámci osobnostného i profesionálneho rozvoja rozhodla pre zmenu.

Prezidentov program ovládaš aj rok dopredu. Stíhaš si popri tomto pracovnom živote zorganizovať aj svoj vlastný alebo žiješ skôr spontánne?

V ideálnom svete protokolistu by tento výrok mohol platiť, avšak realita je často iná. Je pravda, že väčšina akcií sa plánuje dlhodobo, no treba vedieť reagovať aj „ad hoc“. V osobnom živote som skôr spontánny typ než plánovač.

Andreja Kisku poznáme hlavne z médií a z verejných vystúpení. Aký je šéf?

Otvorený, ľudský, priamy.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív Lucia Novosadová

Práca pre prezidenta určite láka veľa tvojich rovesníkov. Je to podľa teba „dream job“?

Ako každá práca, aj tá moja má svoje úskalia, no dala mi skutočne mnoho. Mala som možnosť stretnúť špičky domáceho aj svetového politického či spoločenského života, spolupracovať s inšpiratívnymi ľuďmi z rôznych sfér, byť svedkom niekedy až historických chvíľ. Sú to všetko skúsenosti a momenty, ktoré mi už nikto nevezme a ktoré by som v inej práci nezažila. V tomto smere to „dream job“ naozaj je.

Popri štúdiu medzinárodného manažmentu si študovala aj prekladateľstvo holandčina/nemčina. Nelákala ťa nikdy práca tlmočníčky?

Pred prácou tlmočníkov mám obrovský rešpekt. Z môjho pohľadu si vyžaduje schopnosť absolútnej koncentrácie, okamžitej reakcie a široký vedomostný záber. Cudzie jazyky ma odmalička bavili, dodnes som rada, keď si môžem prečítať knihu či pozrieť film v pôvodnom znení. Osud ma však profesne zavial iným smerom a ja som momentálne spokojná.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív Lucia Novosadová

Ako tvoju prácu zvláda tvoja rodina? Nevyčítajú ti, že si málo doma?

V rámci rodiny sme si veľmi blízki a radi spolu trávime čas. Keď mi niekedy chýba nadhľad, vedia ma hneď „upratať“. Udržiavanie vyváženého pomeru medzi pracovným a osobným životom je podľa mňa dôležité v každom zamestnaní ako aj nedefinovať sa výlučne cez prácu. Žijeme predsa len raz.

Plánuješ v budúcnosti zostať v politike alebo ťa to láka iným smerom?

Ako protokolistka nepôsobím v politike v pravom zmysle slova. Je zaujímavé pohybovať sa v tomto prostredí, uvidíme však, čo prinesie budúcnosť.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Kancelária prezidenta SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK