Mladá Slovenka zažila chvíle hrôzy, po ceste z práce ju uhryzol jedovatý had

  • Vretenica severná je jediný jedovatý had na Slovensku
  • Z nemocnice v Banskej Bystrici hlásia prvý prípad uhryznutia v roku
  • Odborník radí, kde byť obozretný
Vretenica severná na území Slovenska
TASR/Pavol Bendík
  • Vretenica severná je jediný jedovatý had na Slovensku
  • Z nemocnice v Banskej Bystrici hlásia prvý prípad uhryznutia v roku
  • Odborník radí, kde byť obozretný

Na strednom Slovensku dochádza vo všeobecnosti k najväčšiemu ročnému množstvu prípadov uhryznutia človeka vretenicou. Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici momentálne informuje o prvom pacientovi.

Ako uvádza RTVS, v prípade vretenice severnej ide o jediného jedovatého hada žijúceho na našom území. Je veľmi plachá, no aj napriek tomu slovenské národné toxikologické centrum ročne eviduje desiatky uhryznutí týmto plazom. Z nemocnice v Banskej Bystrici hlásia, že tento rok už had uhryzol mladú ženu. Stalo sa tak počas jej cesty z práce.

RTVS po oslovení hovorkyne Rooseveltovej nemocnice Ruženy Maťašeje uviedla, že pacientku prijali na pozorovanie. Jej stav nebol vážny a lekári ju pustili domov.

V prípade vretenice by sme mali byť obozretní najmä v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier či vo Veľkej Fatre. Podľa koordinátora monitoringu zo Štátnej ochrany prírody Andreja Saxu sa tento had takmer vôbec nevyskytuje na slovenskom juhozápade a juhovýchode.

Uhryznutie vretenicou môže byť ohrozujúce pre seniorov a ľudí s oslabenou imunitou. V takomto prípade je prvá pomoc kľúčová.

„Ranu treba sterilne prekryť, neodporúča sa nejaké narezávanie rany alebo extrakcia jedu. Keď vás had uštipne, tak ten jed sa začne už vstrebávať,“ doplnil primár detského urgentného príjmu v Banskej Bystrici Milan Galko pre spravodajský portál RTVS.

Spýtali sme sa AI

Vretenica severná je podľa umelej inteligencie ChatGPT mimoriadne rozšírená a možno ju nájsť vo väčšine západnej Európy a až po východnú Áziu.

Tento had nie je zvyčajne agresívny. Zvykne hrýzť iba v prípade, keď sa cíti ohrozený, napríklad keď sa naň náhodne stúpi. Vyznačuje sa relatívne krátkym, statným telom a výrazným vzorom v tvare písmena „V“ alebo „X“ pozdĺž chrbta.

Jed vretenice zväčša vo všeobecnosti nie je nebezpečný, ale môže byť mimoriadne bolestivý. V zriedkavých prípadoch, ak sa pacient nelieči, môže byť uhryznutie smrteľné, najmä v prípade veľmi mladých, starších alebo nevládnych ľudí.

Tento druh hada preferuje drsný terén ako vresoviská, okraje lesov lúky a má tendenciu vyhýbať sa osídleným oblastiam a intenzívne využívaným poľnohospodárskym pôdam. Vretenica je odolným druhom, nachádza sa severne od polárneho kruhu a v nadmorských výškach až 3 000 metrov.

Zaujímavosťou je, že ide o jeden z mála druhov hadov, ktorý neznáša vajíčka. Namiesto toho rodí živé mláďatá. Táto živorodá povaha je pravdepodobne prispôsobením sa chladnejšiemu podnebiu, v ktorom sa vretenica často nachádza. Vajcia by sa v takýchto podmienkach totiž ťažko inkubovali.

Problém na infekčnom oddelení v Banskej Bystrici

Ako sme ťa informovali v tomto článku, na strednom Slovensku momentálne bojujú aj s prípadmi kliešťovej encefalitídy, ktorej pacienti zaplnili infekčné oddelenie Rooseveltovej nemocnice.

Veľký nárast prípadov encefalitídy momentálne hlásia z Horehronia. Redakcia Startitup oslovila hovorkyňu nemocnice Ruženu Maťašeje, podľa ktorej na Oddelení infektológie hospitalizovaných majú 15 pacientov s potvrdeným vírusom.

Okrem toho evidujú aj jedného pacienta na II. Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU.

„Môžeme konštatovať zvýšený počet pacientov v porovnaní s minulými rokmi. Pripisujeme to zmene endemického výskytu pôvodcov nákazy  – kliešťov, ktoré sa vplyvom klimatických zmien sťahujú aj do severnejších oblastí, ako je napríklad Horehronie,“ uviedla pre našu redakciu Maťašeje.

Väčšina pacientov v Banskej Bystrici pochádza práve z Horehronia a každý jeden sa nakazil po konzumácii výrobkov z nepasterizovaného ovčieho a kozieho mlieka.

„Chceli by sme apelovať na obyvateľov, aby takéto výrobky konzumovali s vysokou obozretnosťou. Proti nákaze kliešťovou encefalitídou sa možno chrániť očkovaním,“ podotkla. Viac sa dočítaš na tomto odkaze.

Zdroje: RTVS, Archív SIU, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá