Mladé Košičanky rozbehli biznis v Maroku. Ich hostel je rajom nielen pre surferov

  • Dve Košičanky otvorili v Maroku slovenský surfhaus. Chcú, aby sa v ňom Slováci a Česi cítili ako doma
  • V blízkosti Agadiru, v dokonalom surferskom raji, ponúkajú exkluzívne výhľady na oceán a rozmanité služby spojené so surfovaním
  • Plus sa dohovoríš po slovensky a česky, čo môže byť pre niekoho výhodou
follow the sun
archív Follow the Sun
  • Dve Košičanky otvorili v Maroku slovenský surfhaus. Chcú, aby sa v ňom Slováci a Česi cítili ako doma
  • V blízkosti Agadiru, v dokonalom surferskom raji, ponúkajú exkluzívne výhľady na oceán a rozmanité služby spojené so surfovaním
  • Plus sa dohovoríš po slovensky a česky, čo môže byť pre niekoho výhodou

Surfhaus Follow The Sun sa nachádza v blízkosti známeho marockého letoviska Agadir, v dedine Tamawanza, ktorá je vzdialená od letiska len 20 km. Mladé Slovenky si ho zariadili podľa vlastných predstáv a v podstate svojpomocne. Keďže je určený prevažne pre surferov a milovníkov jogy, interiér je ladený do veľmi príjemných oceánskych dizajnov.

Slovákom a Čechom chcú vytvoriť pocit domova

Maroko je africká krajina. Preto je niekedy milé cítiť sa v cudzom kraji ako doma. Presne toto bola vízia a túžba dvoch mladých dievčat z východného Slovenska, ktoré sa pred dvoma rokmi rozhodli otvoriť vlastný surferský hostel. Slovákom a Čechom chceli v Maroku poskytnúť pocit domova a bezpečia.

Samozrejme, že u seba rady privítajú aj iné národnosti. Primárne ich však poteší návšteva z domoviny. A myslíme si, že to funguje recipročne. Hostiteľky mali teda zo začiatku prevažne slovenských a českých návštevníkov, v poslednom čase však pozorujú vysoké zastúpenie Nemcov, Francúzov ale paradoxne aj domácich Marokáncov. Follow the Sun je riešením pre tých, ktorí si v Maroku nevedia až tak dobre poradiť, sú jazykovo menej zdatní alebo sa len nechcú naťahovať s miestnymi. Dievčatá fungujú ako taký mediátor – vybavia, zariadia, pomôžu a ešte s tebou aj pokecajú o živote doma.

Všetko v dome sme si vyrábali sami, ručne a z dreva. A preto ti vôňa a široká paleta farieb, ktoré prúdia domom, zaručene vyrazia dych,“ hovorí Nikola a Michaela.

Keď sa opýtate Košičanov, ktorí dievčatá poznajú, povedia vám, že im veľmi fandia. Nikola a Michaela začínali cestovať ešte skôr ako zakotvili v Maroku a o svojich cestách písali blog. Ten zaznamenával zážitky z Európy. Ich prvým výletom bol roadtrip cez Rakúsko, Taliansko, Francúzsko a Španielsko. Prespávali v stane alebo sa spoliehali na couchsurfing. Vtedy stretli mnoho inšpiratívnych ľudí. Vďaka nim začali o svojich cestách písať, čo neskôr prerástlo do závislosti. A tak sa v roku 2016 zamilovali do Maroka.

Lákal nás život pri oceáne a práca v hotelierstve a gastronómii, ktorá nám je obom blízka,“ prezradila Nikola.

Hostel otvorili v raji všetkých surferov

Oblasť, ktorú si pre svoj hostel a podnikanie vybrali, sa nachádza v známom surferskom raji. Oceán dáva neobmedzené možnosti začiatočníkom a aj pokročilým. Dlhé, takmer prázdne marocké pláže, sú oázou pre všetkých nadšencov pokoja. Follow the Sun ponúka okrem iného aj špeciálne balíčky pre surferov a nadšencov jogy, športové vybavenie, inštruktorov, transfery na pláž alebo aj z letiska priamo do hostela. Zaujímavé sú tiež výlety do známych marockých miest alebo zážitkové tripy ako napr. 3-dňová výprava do púšte El Chigaga-Zagora.

Maroko má čaro a kultúru

Ako hovorí Nikola a Michaela, v tejto krajine si mnoho ľudí svoj život predstaviť nevie. Je to všehochuť. Špina, teplo, rôzne vône a chute, odpadky, zvláštna atmosféra v uliciach, nevysvetliteľný hluk, islamské náboženstvo, kriminalita. To všetko je ale uhol pohľadu a skepticizmus sa pri cestovaní veľmi nevypláca.

Keby to bolo také zlé, asi tu nežijeme a nepodnikáme,“ hovoria. Dôležité je objaviť esenciu. Nielen tú marockú. V každej krajine to tak je. „Straťte sa v nekonečných spletitých vôňach a farbách najstaršieho agadirského trhoviska, skáčte z útesu do prírodných jazier Národného parku Paradisse Valley, ktorý bolo oázou pokoja aj pre Jimiho Hendrixa a Jima Morrisona. Okúpte sa v Atlantickom oceáne a užívajte si neopakovateľné západy marockého slnka. Okúste africký usporiadaný chaos, kde sa nikto nikam neponáhľa a čas nehrá žiadnu rolu,“ radia mladé cestovateľky a dnes už vlastne aj podnikateľky.

Cestovanie je pre nich vášňou. Čas strávený s miestnymi ľuďmi, nové kontakty, objavovanie okolitých miest a kultúr, ktorých je v Afrike požehnane, no predovšetkým predošlé low-costové cestovanie po svete ich naučilo veľa. Vďaka tomu ponúkajú skvelý servis a zážitok všetkým tým, ktorí si chcú vychutnať Afriku inak. Surfovať v oceáne, cvičiť jogu pri východe slnka, jesť lokálne a aspoň nachvíľu žiť bez pravidiel a ochutnať kontinent veľmi autenticky.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech