Mladého Slováka, ktorý si odpykáva trest za drogy, mali týrať a znásilňovať spoluväzni

  • Mladík si odpykáva 6 rokov a 8 mesiacov za držanie marihuany
  • Vo väzení sa mal stať obeťou týrania a sexuálneho násilia
marihuana
TASR/Henrich Mišovič, Unsplash/Chase Fade
  • Mladík si odpykáva 6 rokov a 8 mesiacov za držanie marihuany
  • Vo väzení sa mal stať obeťou týrania a sexuálneho násilia

Meno odsúdeného, rodiny ani miesto pobytu na žiadosť matky nezverejňujeme, máme ich v redakcii.

S marihuanou ho chytili dvakrát. Prvýkrát dostal podmienku, neskôr mu našli ďalších 10 gramov sušiny, dve dávky extázy a štyri dávky kokaínu.

Krajský súd mu vymeral 6 rokov a 8 mesiacov natvrdo. Už pobyt vo väzení znie ako dostatočný trest, no mladík mal zažiť aj omnoho horšie veci.

Drogy mu nezničili život, väzenie pravdepodobne áno

Aktivisti za dekriminalizáciu drog často argumentujú, že väzenie zničí človeku život viac ako samotné drogy. Prípad chlapca, o ktorom je dnes reč, môže byť dokonalým príkladom. Mladík mal dostať drogy, s ktorými ho druhýkrát chytili, ako darček. Kvôli nim si vo väzení podľa vlastných slov prešiel týraním, ponižovaním a krutým násilím, aké by si neprial najhoršiemu nepriateľovi.

Matka odsúdeného sa o zverstvách, ktoré jej syn podľa svedectiev prežíval v Hrnčiarovciach nad Parnou, dozvedela začiatkom tohto týždňa. Pre Startitup hovorí, že tušenie, že niečo nie je v poriadku, začala mať už dávnejšie.

„Spočiatku bol rád, že ho koncom februára z vyšetrovacej väzby presunuli do Hrnčiaroviec. Hovoril, že je tam omnoho lepšie, začal brigádovať v kuchyni, kde ťahal dvanástky. Rozumel si aj s chlapmi na izbe, tak sme boli doma spokojní,“ vysvetľuje.

Po čase ho však presunuli na iné oddelenie. A dôvod? Brigádnikov vraj dávajú do spoločných ciel. A práve vtedy si rodina chlapca začala všímať, že niečo nie je v poriadku.

„Začali mu miznúť veci. Povedala som mu, nech to nahlási svojmu brigadírovi, jednému z väzňov, ktorý je zodpovedný za udržiavanie poriadku na oddelení. Ten, ktorého mal predtým, bol spravodlivý, vedel si narobiť poriadky. Ale on trval na tom, že to mám nechať tak, že on si to vyrieši. Ale ja som matka, cítila som, že mi dieťa klame,“ hovorí.

Doma sa preto rozhodli, že situáciu začnú riešiť. Vysvetľuje, že v takýchto zariadeniach to funguje tak, že väzni, ktorí sa poznajú, sa navzájom chránia. Zistili, že bývalý manžel ich rodinnej známej sedí v Hrnčiarovciach tiež. Nakontaktovali sa na neho s prosbou, aby dal na chlapca pozor, rozprával sa s ním. Jednoducho chceli, aby mu nikto neubližoval.

Situácia sa začala zhoršovať

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá