Mladí v Poprade protestujú proti startupovému centru, podľa nás robia chybu

  • Popradský mládežnícky parlament vydal vyhlásenie, v ktorom vyjadril nesúhlas so zriadením startupového centra v Poprade.
Screen Shot 2016-04-26 at 12.53.27
  • Popradský mládežnícky parlament vydal vyhlásenie, v ktorom vyjadril nesúhlas so zriadením startupového centra v Poprade.

Investícia v hodnote 36.000 eur, ktorú chce Mesto Poprad vložiť do startupového centra, je podľa nich neopodstatnená a neefektívna. Áno, prekvapuje ma, že práve mladí ľudia sa voči takémuto návrhu odvolali, keďže v drvivej väčšine slovenských miest panuje presne opačná nálada – mladí chcú a mestá odmietajú vyčleniť prostriedky.

Možno je Popradský mládežnícky parlament už unavený z toho hypu okolo startupov. Z Ameriky sa postupne už aj do Európy presúva akýsi mindset v spoločnosti, že startupy sú len hračky a obídenie klasického podnikania cez rôzne investície a hranie sa na niečo „cool“. O tom sa dá vášnivo diskutovať a určite sa k tomu v inom článku dostanem. No rád by som podotkol skôr inú vec.

13095933_1082949478429697_4560883678762100885_n

foto: FB/Popradský mládežnícky parlament

Áno, startupy sú „cool“ začínajúce podnikanie, no startupové centrá nie sú tak úplne o nich. Názov je možno zmätočný, no čo je v súčasnosti naozaj podstatné sú práve coworkingy, inkubátory a HUB-y, kde sa mladí ľudia (vývojári, kreatívci, dizajnéri, marketéri) môžu stretávať, spoznávať sa a vymieňať si navzájom skúsenosti. Opisujeme priestory, kam zavítajú inšpiratívne osobnosti typu Michal Truban, či Šimon Šicko, kde sa prídu pozrieť zvedaví ľudia z miestnych stredných škôl a pochopia, že žiť sa dá aj inak, ako len pracovať od 9 do 5 a pomaly stúpať po kariérnom rebríčku. I vďaka  takýmto miestam raz dokážu veľké veci a časom vrátia mestu prostriedky v neporovnateľnej hodnote.

„Mladí technici vyrastajú iba na stredných školách. Tí ale odchádzajú z mesta preč, alebo sú rýchlo zamestnaní. Preto je nereálne, že v Poprade budú vznikať startupy,“ píše sa vo vyhlásení parlamentu.

Screen Shot 2016-04-26 at 12.53.47

foto: startupdaily.net

No možno práve nové startupové centrum je to, čo Poprad potrebuje, aby ľudia z mesta preč neutiekli. V Poprade je nádherné prostredie, čistý vzduch a Tatry na dosah ruky, preto si neviem predstaviť nikoho, kto by odtiaľ dobrovoľne utekal. Viem si však predstaviť, že momentálne to je pre mladých, ambicióznych ľudí v tomto meste povinnosť. No práve vybudovanie priestorov ako je napr. startupové centrum môže byť v tomto ohľade výrazným krokom vpred.

 

Celé vyhlásenie Popradského mládežníckeho parlamentu si môžeš prečítať na tomto odkaze

titulná foto: jerusalemstartuphub.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech