Mladí Slováci našli ekologickú alternatívu opaľovacích prípravkov

  • Opaľovanie bez krémov si v dnešnej dobe ani nevieme predstaviť
  • V prírode však existujú látky, ktoré nás dokážu rovnako efektívne ochrániť proti škodlivému UVA/UVB žiareniu
  • Mladý inovátor Ján Maťufka sa rozhodol nájsť ekologickú, efektívnejšiu a lacnejšiu alternatívu opaľovacích prípravkov
axa_titulna
Archív AXA
  • Opaľovanie bez krémov si v dnešnej dobe ani nevieme predstaviť
  • V prírode však existujú látky, ktoré nás dokážu rovnako efektívne ochrániť proti škodlivému UVA/UVB žiareniu
  • Mladý inovátor Ján Maťufka sa rozhodol nájsť ekologickú, efektívnejšiu a lacnejšiu alternatívu opaľovacích prípravkov

Opaľovanie bez krémov si v dnešnej dobe ani nevieme predstaviť. Práve ich zloženi je však do veľkej miery čisto syntetické. V prírode však existujú látky, ktoré nás dokážu rovnako efektívne ochrániť proti škodlivému UVA/UVB žiareniu.

Mladý inovátor Ján Maťufka sa rozhodol jednu z týchto látok skúmať na podnet svojho kamaráta, ktorého pri prvom slnku hneď spálilo. Predsavzali si, že nájdu ekologickú, efektívnejšiu a lacnejšiu alternatívu opaľovacích prípravkov.

Celý výskum sa začal na podnet Janovho kamaráta, ktorý má nižší fototyp pokožky. Ak nechcel, aby ho spálili prvé jarné lúče, musel používať opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom. Tie môžu mať potenciálne negatívny účinok na ľudský organizmus, či už v podobe hormonálnych zmien alebo karcinogénov. „Vtedy sme sa rozhodli, že skúsime nájsť prírodnejšiu alternatívu,“ hovorí Ján Maťufka.

Pustili sa do výskumu rastlinných buniek. Objavili látku lignín, ktorá sa nachádza v každej rastlinnej bunke. „Je druhou najčastejšou po celulóze,“ hovorí mladý vedec. Ján spolu s Petrom Škrípkom urobili niekoľko výskumných krokov a zistili, že táto látka má veľmi dobré absorpčné účinky práve v škodlivej UVB oblasti, ktorá prechádza ozónovou dierou. „Prišli sme na to, že sa dobre rozpúšťa vo vode a má dobrý účinok už pri malých množstvách,“ hovorí Ján.

Vedci o ligníne vedia, ale ešte ho nepoužili

Pohľad mladých vedcov na lignín je inovatívny v tom, že ho dávajú do spojenia s opaľovacími prípravkami. „Vedci o ligníne, samozrejme, vedia. Mnohé štúdie spomínajú jeho absorpciu UV žiarenia. No nikto ešte neprišiel s nápadom, použiť ho ako súčasť opaľovacích krémov,“ tvrdí Ján. Táto oblasť je zatiaľ otvorená. Ján s Petrom preto pokračujú vo svojom výskume naďalej.

Aby mohli skúmať správanie keratinocytov (buniek pokožky) pri kontakte s UV žiarením, potrebovali financie. Keďže škola mala svoje limity, Ján prihlásil minulý rok tento projekt so žiadosťou o podporu do verejnej grantovej výzvy AXA Nadačný fond. Ten už ôsmy rok finančne podporuje mladých inovátorov vo svojej vedeckej práci.

Odborná porota tento projekt ocenila a Ján s Petrom mohli zakúpiť potrebné chemické roztoky a pomôcky, ktoré potrebovali na testy na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach. Okrem toho mohli vycestovať do zahraničia a prezentovať svoju prácu aj na medzinárodnej súťaži. Aj dnes vo svojom výskume pokračujú a pracujú na svojom sne.

Ak aj Teba baví veda a máš rozpracovaný projekt, o ktorom si presvedčený, že má potenciál a je zameraný na prevenciu, prihlás ho do grantovej výzvy AXA Nadačného fondu, ktorý spravuje Nadácia Pontis, a požiadaj o finančný príspevok na jeho ďalší rozvoj. Všetky potrebné informácie nájdeš na www.axafond.sk. Termín na podanie prihlášky je 13. marec 2019.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá