Mladí Slováci sa rozhodli premeniť vyradenú bratislavskú električku na unikátny kultúrny priestor!

  • Na Trnavskom mýte sa objavil jedinečný projekt, za ktorým stojí partia mladých nadšencov.
  • Na Trnavskom mýte sa objavil jedinečný projekt, za ktorým stojí partia mladých nadšencov.

Príbeh električky na Trnavskom mýte sa začína, ako inak, pri pive. Partia 11 mladých ľudí z Občianskeho združenia UM sa rozhodla, že kúpia v aukcii bratislavského dopravného podniku vyradenú električku a spravia z nej nezávislé kultúrne miesto.

No na rozdiel od väčšiny nápadov, ktoré vzniknú pri pive, oni tú električku naozaj kúpili a pristavili ju ku budove bývalej konskej železnice na Trnavskom mýte. Celý projekt nazvali podľa typu legendárnej električky „T3 – kultúrny prostriedok“.

Momentálne vyradená „té trojka“ prechádza rozsiahlymi renovačnými prácami, na ktorých konci bude plnohodnotný kultúrny priestor. Exteriér chcú zachovať v pôvodných farbách a meniť ho iba kozmeticky. Hlavná rekonštrukcia prebieha v interiéri.

“Interiér električky prechádza niekoľkými zmenami, ktoré z časti vychádzajú z potrieb udalostí, ktoré sa v nej budú odohrávať, a z časti zo stavu, v akom sme električku odkúpili. Použité budú všetky pôvodné stoličky, ktoré máme, avšak nebudú na rovnakých miestach a nebudú fixne na jednom mieste. Pomyselné pódium sa bude nachádzať v zadnej časti električky,” tvrdí tím T3 na svojom Facebooku.

Okrem toho chcú v električke zapojiť aj 24V elektrický obvod a obnoviť tak niektoré funkcie ako vonkajšie a vnútorné osvetlenie či automatické otváranie dverí.

Prevádzka kultúrneho priestoru by sa v T3 mala začať niekedy počas septembra. Hlavnou náplňou programu budú najmä literárne akcie, diskusie, výstavy, malé koncerty a podobné udalosti.

“Program sa bude odohrávať zväčša vo vnútri električky, v prípade priaznivého počasia bude sporadicky prebiehať v priestore pred električkou,” tvrdí tím T3 na svojom Facebooku.

Trnavské mýto momentálne nepatrí práve medzi najprívetivejšie pôsobiace bratislavské lokality. Mesto síce plánuje rekonštrukciu neslávne známeho podchodu, no na to si ešte asi nejaký čas počkáme.

Je teda skvelé vidieť, že táto lokalita sa mení k lepšiemu aj vďaka nadšencom, ktorí namiesto sťažovania sa chcú pre zlepšenie svojho mesta aj niečo reálne robiť. T3 – kultúrny prostriedok má potenciál stať sa skutočnou bratislavskou kultúrnou lahôdkou a my občianskemu združeniu UM držíme palce. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech