Mladí Slováci sa venovali výskumu v Nórsku a Taliansku. Vrátili sa na Slovensko a vedú tu úspešný lokálny biznis

  • Prácu vo farmaceutickej firme a na genetickom výskume vymenili za vlastný biznis s ručne vyrábanou kozmetikou
  • Za značkou prírodnej kozmetiku Liqoil stoja Ivana Dokupilová a Martin Sák
Liqoil
  • Prácu vo farmaceutickej firme a na genetickom výskume vymenili za vlastný biznis s ručne vyrábanou kozmetikou
  • Za značkou prírodnej kozmetiku Liqoil stoja Ivana Dokupilová a Martin Sák

V dnešnej dobe je viac ako inokedy dobré vedieť, čo sa nachádza v kozmetike, ktorú denne používame. Z čoho je zložená, ako sa dané látky získali a čo nám reálne dajú. Presne v tomto duchu pracujú Ivana Dokupilová a Martin Sák. 

Obaja študovali na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave na oddelení Biotechnológie a kým začali vyrábať prírodnú kozmetiku, venovali sa výskumu. 

Martin začal najskôr v korporátnej farmaceutickej firme, neskôr bola jeho úlohou aj identifikácia a kvantifikácia polyfenolov vo fermentovaných nápojoch.

Veľkú časť výskumu robil na Viedenskej Univerzite a neskôr sa v Nórsku venoval výskumu a produkcii bioplynu z biologicky rozložiteľného odpadu.

zdroj: Liqoil

Ivana pôsobila v genetickom výskume, kde sa zameriavala na genetickú identifikáciu viničových odrôd a ich klonov. Značnú časť výskumu realizovala na výskumnom ústave v Taliansku. Neskôr pôsobila v potravinárstve. 

Keď sa ich cesty opäť stretli a začali spolu tráviť čas v laboratóriu, stále viac túžili vytvoriť niečo vlastné.

Odštartovali to suché oleje

Prvý impulz prišiel v roku 2014, kedy sa rozhodli vyrobiť olej, ktorý nebude mastný, trvalo to celý rok, no podarilo sa. „Ako prvé sa zrodili naše suché oleje. Umožňujú pokožke dýchať, vyživia ju, zabezpečia jej hydratáciu a rýchlo sa, vďaka technologicky zníženej viskozite, vstrebú,“ vysvetľuje mladá biotechnologička začiatky vzniku ich spoločnosti so slovenskou kozmetikou.

Prvé kozmetické produkty tak vyrobili v roku 2015. Od začiatku dermatologicky testovali svoje výrobky len na ľudských dobrovoľníkoch na akreditovanom pracovisku, nikdy neboli testované na zvieratách. 

„Niekedy na začiatku sme kúpili nefunkčný vakuový homogenizátor. Zariadenie potrebné na výrobu krémov, emulzií, tekutých mydiel a podobne. Doteraz si pamätám, ako som sa chytala za hlavu, že čo to Martin doniesol. Našťastie, vďaka pomoci pár šikovných ľudí ho dokázal spojazdniť,“ hovorí Ivana.

Od začiatku pri ich suchých olejoch používali výlučne najkvalitnejšie, za studena lisované oleje. Od iných sa tak odlišujú predovšetkým tým, že neobsahujú žiadne silikóny, parabény, konzervanty ani syntetické parfumy. V čase, keď s nimi začínali, boli na Slovensku jediní. Dnes majú v portfóliu produktov okrem suchého oleja aj krémy šampóny či balzamy na pery.

Receptúry a ručná výroba

S prvým produktom a úspechmi išlo ruka v ruke aj schvaľovanie, hygiena, možnosť dostať produkty na trh z dôvodu bezpečnostných predpisov, certifikovaných analýz, ohlášok v databáze EÚ a iných formalít. Neskôr začali pôsobiť aj vo vlastnej prevádzke, ktorá je dnes v Moste pri Bratislave.

zdroj: Liqoil

Druhou asi najťažšou fázou bolo podľa mladých podnikateľov, vytváranie špecifických receptov. A keďže sú malá firma, všetko počnúc plnením, uzatváraním a etiketovaním je ručná práca. Všetky produkty sú vegánske okrem včelieho vosku použitého v balzamoch na pery a kolagénu, čo je výživový doplnok.

Slovenské bylinky aj včelí vosk

„Používame štandardné zložky povolené pre prírodnú kozmetiku a extrakty či mrazom sušené časti rastlín. Na suroviny musíme mať certifikovaných dodávateľov, keďže sme držiteľom certifikátu systému manažérstva kvality ISO 9001. Máme buď lokálnych dodávateľov, napríklad včelí vosk nakupujeme od miestneho včelára, bylinky tiež od slovenských pestovateľov. Argánový olej máme priamo od výrobcu z Maroka a väčšinu extraktov vyrábame sami, keďže sme sa podobnej problematike venovali aj počas výskumu,“ objasňujú.

Obaly dostávajú druhú šancu

Pred časom sa spojili so značkou Jemnô, kedy začali ich použité obaly od telových masiel plniť obľúbenými sójovými sviečkami.

„Obaly na kozmetiku nie je možné opätovne použiť, keďže to legislatíva zakazuje, hoci sú zo skla. Chceli sme im dať ďalšie šance. Chystáme obdobné programy aj pre plastové airless obaly na krémy a obaly z balzamov, ktoré sú z recyklovateľného plastu,“ vysvetľujú manželia.

Barbora rozbehla biznis s ekologickými sviečkami, ktoré doposiaľ na slovenskom trhu chýbali

zdroj: Liqoil

Na trh plánujú prísť aj s dekoratívnou kozmetikou. Make-up majú pripravený už vyše roka, ale nie sme s ním na 100 % spokojní, a preto ho ešte neuviedli na trh.

„Zakladali sme značku s filozofiou kvality prístupnej pre čo najširšiu skupinu ľudí. Radšej ročne uvedieme na trh 5 produktov, ale kvalitných,“ dodávajú.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá