Mladí Slováci vnímajú Európsku úniu pozitívne, napriek tomu sa na eurovoľbách nezúčastňujú

  • Podľa zistení Rady mládeže Slovenska sa o dianie vo svete zaujíma 67 % mladých Slovákov
  • Z ekologických otázok považujú za najdôležitejšie ochranu vody a recykláciu
  • Málo sa však zapájajú do verejného diania, aj do európskych volieb
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Podľa zistení Rady mládeže Slovenska sa o dianie vo svete zaujíma 67 % mladých Slovákov
  • Z ekologických otázok považujú za najdôležitejšie ochranu vody a recykláciu
  • Málo sa však zapájajú do verejného diania, aj do európskych volieb

Slovenská republika je súčasťou Európskej únie od roku 2004, o tri roky neskôr sme vstúpili do schengenského priestoru a v roku 2009, prijatím eura, aj do jednotnej eurozóny. Sme teda plnohodnotnými členmi únie využívajúcimi všetky výhody, aké nám ponúka. Aj napriek tomu je však európske povedomie u nás nízke, dokazuje to hlavne malá účasť na voľbách do Európskeho parlamentu.

V posledných eurovoľbách, ktoré sa uskutočnili v roku 2014 sme dosiahli účasť iba 13,05 percenta. Bolo to vôbec najmenej zo všetkých štátov EÚ. Najnižší záujem o dianie v Európe pritom vykazujú hlavne mladí ľudia a prvovoliči.

„Nastavenie mladých ľudí na Slovensku voči EÚ je skôr pozitívne, celkovo prevažuje vysoká dôvera voči EÚ a jej inštitúciám. Zároveň sa však ukazuje, že povedomie o dianí v Európe je skôr nízke. Nie je to niečo, k čomu by sa mladý človek vedel jednoducho a bezproblémovo dostať. Hlavne pokiaľ ide o činnosť európskych inštitúcií, našich zástupcov v Európskom parlamente, či vôbec o proces tvorby politiky na európskej úrovni a jej dopad na životy bežných mladých ľudí na Slovensku,“ vyjadrila sa výskumníčka Rady mládeže Slovenska Katka Čavojská pre Startitup.

Čo zaujíma mladých Slovákov?

Podľa štatistík Rady mládeže Slovenska sa až 67 % mladých na Slovensku snaží zostať informovanými a zaujímajú sa o dianie vo svete. Väčšinu svojich informácií pritom získavajú zo sociálnych sietí. Už menej z nich, ale pravidelne, navštevuje internetové stránky zamerané na medzinárodné sociálne témy, je to iba 20 %. Najviac ich zaujíma šetrnosť a ekológia, o šetrenie energií v domácnosti sa zaujíma až 73 % mladých Slovákov.

zdroj: Canva.com/Rada mládeže Slovenska

Z ekologických otázok je podľa mladých Slovákov najdôležitejšia ochrana vody rovnako ako recyklácia (78 %) a hneď za nimi nasleduje šetrenie energie (72 %). V poslednej dobe si stále viac uvedomujú aj dôležitosť používania hromadnej dopravy miesto áut či opätovné používanie vecí.

Hoci sa mladí zaujímajú o informácie o aktuálnom dianí, aj o niektoré spoločenské témy, Rada mládeže Slovenska tvrdí, že veľa z nich je ovplyvnená aj hoaxami šíriacimi sa na internete.

„K mladým sa často dostávajú skreslené, neúplné a často až klamlivé informácie, ktoré môžu ovplyvňovať postoj k ich činnosti. Ukazuje sa to napríklad aj v miere pocitu, že dokážu ovplyvniť to, čo sa v týchto inštitúciách deje. Minimálne v regióne  V4 patríme k tým, ktorí síce pociťujú nejaký vplyv, približne polovica však stále deklaruje, že nemá žiaden vplyv nielen na EÚ vo všeobecnosti, ale ani na Európsky parlament či Európsku komisiu. Najhoršie pocity však má v tomto prípade Maďarsko, my sme skôr nadpriemer v relatívne pozitívnom vnímaní,“ tvrdí Čavojská.

Aké otázky považujú Európania za najdôležitejšie?

Podľa analýzy TUI Fundation pre Mladú Európu 2019 považuje environmentálne otázky za dôležité 28 % opýtaných Európanov. Oveľa viac ich však zaujíma riešenie problémov migrácie a udeľovania azylov (50 %) či ekonomika a financie (28 %). Za najmenej alarmujúce výzvy považujú digitalizáciu a kultúru.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Rada mládeže Slovenska

TUI Fundation skúmala aj to, čo vnímajú mladí Európania ako hrozbu a čo naopak ako príležitosť. Najviac sa pozitívnemu vnímaniu tešia ochrana prírody a boj proti klimatickým zmenám. Digitalizácia a otvorené hranice sú tiež z pohľadu väčšiny skôr pozitívom fungovania EÚ.  Brexit sa nepáči drvivej väčšine opýtaných a antieurópske strany vidia ako hrozbu 3 % a ako príležitosť 14 %.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Rada mládeže Slovenska

Ako vidia svoju budúcnosť?

Najviac idealistický postoj majú obyvatelia Poľska, Nórska a Dánska. Pri otázke, či si myslia, že ich generácia sa bude mať lepšie než generácia ich rodičov sa nevedeli rozhodnúť Nemci ani Švédi. V Nemecku odpovedalo áno iba o 2 % ľudí viac než skeptikov, ktorí si myslia, že ich budúcnosť, v porovnaní so životom ich rodičov, lepšia nebude. Vo Švédsku bol rozdiel 1 %. Najnegativistickejší vo vnímaní svojej budúcnosti sú Francúzi, Briti a Gréci.

Budúcnosť Európy momentálne stojí na tenkom ľade, keďže sa k moci dostáva stále viac extrémistických strán ohrozujúcich demokratické fungovanie štátov. Spolu s Brexitom, ktorý sa aj napriek mnohým odkladom už neúprosne blíži a jeho ďalšia verzia sa má prediskutovávať už v júni, bude Európska únia potrebovať aktívne zapájanie všetkých členských štátov. Aj ty môžeš rozhodnúť o svojej budúcnosti v Európe už 25. mája.

Zdroj: Rada mládeže Slovenska, Young Europe 2019

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá