Mladí Slováci zobrali pomoc zdravotníkom do vlastných rúk. Na 3D tlačiarňach vyrábajú ochranné štíty

  • Slovenskí zdravotníci momentálne potrebujú až 4-tisíc ochranných štítov, no v našej krajine je ich akútny nedostatok
  • Pomôcť sa im rozhodol tím mladých ľudí, ktorí nedostatkové štíty tlačia na 3D tlačiarniach a rozdávajú ich zadarmo nemocniciam
mek
Pomoznemocnici
  • Slovenskí zdravotníci momentálne potrebujú až 4-tisíc ochranných štítov, no v našej krajine je ich akútny nedostatok
  • Pomôcť sa im rozhodol tím mladých ľudí, ktorí nedostatkové štíty tlačia na 3D tlačiarniach a rozdávajú ich zadarmo nemocniciam

Naši lekári, sestry, záchranári a všetci v zdravotníctve bojujú nielen s vírusom Sars-Cov-2, ale aj s akútnym nedostatkom pomôcok, ktoré by ich mali chrániť pri práci. Jednou z nich je ochranný štít, ktorý momentálne v prvej línii predstavuje veľmi nedostatkový tovar. Na pomoc však prichádza projekt s názvom Pomoznemocnici.sk, za ktorým stojí skupina chalanov z Trnavy.

Jedny z prvých našich ochranných štítov už používajú zdravotníci pred dezinfekčným stanom v Trnave. Pomôžme spolu viacerým hrdinom. 🙏💪ℹ️ www.pomoznemocnici.sk

Gepostet von Pomôž nemocnici am Donnerstag, 19. März 2020

Na 3D tlačiarňach vytvárajú ochranné štíty, ktoré ďalej distribuujú do nemocníc. Tie ich potrebujú doslova v niekoľkých tisícoch kusoch, momentálne ide o 4-tisíc. Zatiaľ dodali do 4 nemocníc približne 240 kusov a celkový plán je 20-tisíc. Keďže chalani spojili komunitu viac ako 50-tich 3D tlačiarov a zverejnili kompletný model, vedia tak vyrábať základné komponenty na viacerých miestach na Slovensku a samostatnú printovú miestnosť pripravujú aj v Trnave na Priemyselnej.

Inšpirácia z internetu 

Ambiciózni Slováci narazili na 3D model od mexického dizajnéra Gizeh Triana, ktorý zdieľal na Facebooku. Tento model následne slovenský tím prekreslili tak, aby sa dal čo najrýchlejšie vytlačiť. Prvé prototypy odprezentovali a darovali niekoľkým zdravotníkom, aby ho vyskúšali v praxi. Nakoľko sa výrobok osvedčil, rozhodli sa ich vyrábať aj pre ostatných zdravotníkov, ktorí ich budú dostávať bezplatne.

Gepostet von Pomôž nemocnici am Donnerstag, 19. März 2020

Ide o jednoduchý model, ktorý dokáže vytlačiť takmer každá domáca 3D tlačiareň. Na tlačiarni tlačíme úchyt, ktorý je prepojený gumou v zadnej časti. Rám je polstrovaný pre pohodlné nosenie na dlhšiu dobu. Samotný kryt je uchytený pomocou dvoch šróbov a matiek. Šrób je zapustený do modelu a matka má vytlačený držiak, aby sa dal plast rýchlo a jednoducho vymeniť za nový. Ku každému štítu posielame aj niekoľko náhradných plastov,” objasňuje tím stojaci za projektom Pomoznemocnici.sk.

DISTRIBUUJEME PRVÉ KUSY!Popri organizácii a odpovedaní na vaše správy a otázky sme dnes skompletovali prvých 23…

Gepostet von Pomôž nemocnici am Mittwoch, 18. März 2020

Materiály na výrobu jedného štítu sú v rozmedzí 5 eur. Na tlačiarňach, ktoré chalani momentálne používajú, je možné vyrobiť jeden štít za hodinu. Ak sa aj ty rozhodneš projekt podporiť finančne, peniaze poputujú na kúpu materiálov a výrobu. Za zvyšné peniaze – ak to bude možné, budú zaobstarané ďalšie tlačiarne.

Kolegovia tlačiari, vždy sa potešíme keď nám pošlete fotografiu z tlače. Vieme, že to má zmysel. Každý výtlačok sa počíta. ĎAKUJEME

Gepostet von Pomôž nemocnici am Donnerstag, 19. März 2020

Projekt môžeš podporiť aj tým, že zabezpečíš materiály (plastové hárky do štítov, tlačový materiál, molitan, gumičky) alebo podáš pomocnú ruku pri doprave do zdravotníckych zariadení. Každý deň bude skupina Slovákov dokončené štíty rozosielať do všetkých zariadení, ktoré o ne prejavia záujem.

Nakoľko sú naše kapacity obmedzené, prosím, napíšte v akom zariadení pracujete a koľko štítov by ste potrebovali a my sa vám ich budeme snažiť dodať čo najskôr,” dodávajú.

Zdroj: pomoznemocnici.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK