Mladí slovenskí hodinári vyrábajú v Banskej Bystrici exkluzívne kúsky pre milionárov

  • Keď sa čas stáva umením.
wedlq
masterhorologer.com, extravaganzi.com
  • Keď sa čas stáva umením.

Michal Molnár a Igor Fábry sú dvaja Banskobystričania, ktorí sa môžu pochváliť výrobou unikátnych luxusných hodiniek. Ich práca je vysoko cenená nielen u exkluzívnych klientov, ale aj u zahraničných odborníkov.

Šikovní klenotníci a hodinári z mesta pod Urpínom sú odborníkmi v danom remesle. Na začiatku ich podnikateľskej kariéry si museli všetko o hodinkách a ich výrobe naštudovať. Ako mladí študenti vždy túžili po vlastných hodinkách, ktoré budú mať úroveň. Keďže na ne v tom čase nemali, rozhodli sa ich sami vyrobiť.

f7

Foto: iwatchome.net
Šikovní Slováci majú vlastnú dielňu, v ktorej robia detailnú prácu pod mikroskopom. Vytvorenie umeleckého diela v podobe hodiniek si vyžaduje stovky hodín jemnej práce. Potom môže vzniknúť unikátne gravírovanie a zdobenie, ktoré tvoria odborne vložené drahé kamene.

fab2

Foto: ablogtowatch.com

Nadaní Bystričania sa vo svete starajú o skvelú reklamu pre Slovensko. V rámci ich ďalšieho vzdelávania navštevujú hodinárske veľtrhy, na ktorých sa im darí získavať cenné kontakty, ale aj spolupráce so zahraničnými dodávateľmi. Vo svete zbierajú na svoju prácu veľa pochvál. Taktiež o nich písali vo viacerých odborných časopisoch. Pre malú slovenskú firmu to znamenalo veľké povzbudenie do ďalšej práce a samozrejme skvelú reklamu pre ich mesto.

fab4

Foto: youtube.com
Celkový návrh hodiniek, ktoré nosia ich meno zabralo približne dva roky. Jednému ich modelu teraz venujú aj 800 hodín, len preto, aby bol výsledok perfektný a spĺňal očakávania tých najnáročnejších klientov. Ročne vyjde spod ich rúk zhruba desať kusov unikátnych modelov.

fab6

Foto: 3.bp.blogspot.com
Hodinárske duo nakupuje strojčeky do hodiniek od tých najprestížnejších výrobcov. V Paríži si potom objednávajú ručne šité remienky a drevené luxusné obaly. Po dodaní tovaru im nezostáva nič iné, ako sa zavrieť do dielne a začať robiť ich umeleckú prácu. Hodinkový strojček je zložený z niekoľkých desiatok častí, ktoré musia mladíci rozobrať kúsok po kúsku. Následne pokračujú v úprave jednotlivých súčiastok do nových tvarov, gravírujú do nich vlastné ornamenty, vsádzajú drahé kamene alebo ich pozlacujú. Z hodinkových strojčekov tak vytvoria nablískaný šperk.

fab5

Foto: iwatchome.net

Luxusné diela v podobe hodiniek si doprajú zväčša ľudia, ktorí túžia mať na rukách niečo originálne a jedinečné. Investícia takéhoto typu sa môže celkom vyplatiť, hodinky ako tieto majú totiž pravidelný servis a môžu sa dediť z generácie na generáciu. Ich cena je však tajomstvom. Závisí predovšetkým na meniacich sa cenách zlata, drahých kameňov a náročnosti práce. Klientela, ktorá má záujem o kúpu týchto hodiniek je špecifická aj v tom, že rozhodujúca je najmä originalita a nie cena.

fab8

Foto: ablogtowatch.com
Zaujímavý je aj fakt, že do komerčných reklám priveľmi neinvestujú, no napriek tomu nemajú o zákazky núdzu. Medzi ich najväčšie úspechy patrí strojček s názvom tourbillon, ktorý je v jednom z  modelov. Predstavuje akúsi pridanú funkciu hodiniek, keďže je vsadený do samostatnej mini konštrukcie, takže nepodlieha gravitácií a je veľmi presný. Podarilo sa im ho získať od legendy z oboru – Christopha Clareta.

Zdroj:ablogtowatch.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK