Mladí východniari spúšťajú projekt na záchranu našich tradícií. Celé Slovensko vyzývajú k podpore

  • Skupina mladých Slovákov chce ľuďom pripomenúť, že naše tradície sú súčasťou každého z nás, aj keď si to veľakrát nechceme pripustiť
  • Inšpiroval ich k tomu uznávaný choreograf ľudových tancov Vladimír Michalko
cover (1)
Bardfa/Pavol Delej PHOTOGRAPHY
  • Skupina mladých Slovákov chce ľuďom pripomenúť, že naše tradície sú súčasťou každého z nás, aj keď si to veľakrát nechceme pripustiť
  • Inšpiroval ich k tomu uznávaný choreograf ľudových tancov Vladimír Michalko

Práve jeho myšlienky a nápady pohltili Roba, Vlada, Mareka a Bálinta natoľko, že sa pustili do príprav predstavenia, ktoré môže uzrieť svetlo sveta len vďaka podpore ľudí. Chcú v ňom okrem iného ukázať odlišnosť troch regiónov Slovenska a poukázať na tradičné hodnoty a rôznorodosť ľudového tanca.

„Ľudový tanec je silnou súčasťou našich bežných dní a môže sa stať súčasťou kohokoľvek. Aj tejto myšlienky sa dotkneme v novom profilovom predstavení pod názvom Planéta Bardfa. Cez akési mikro príbehy chceme vyjadriť našu zviazanosť s folklórom. Ľudovým tancom reprezentujeme našu identitu, náš svet, našu planétu, planétu menom Bardfa,“ hovorí tanečník Róbert Sabol pre Startitup.

zdroj: Bardfa/Pavol Delej PHOTOGRAPHY

Traja z iniciátorov projektu pochádzajú priamo z Bardejova, ktorý je od roku 2000 zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

„Bardejovská trojica sa pozná už odmalička a štvrtého Rožňavčana sme spoznali počas svojho putovania tanečným svetom. Jeden je barber (holič), druhý strojár, tretí metodik pre folklór a folklorizmus a štvrtý študent pedagogiky ľudového tanca,“ objasnil.

Chalani priznávajú, že ako dlhoroční kamaráti, ktorí spolu tancujú odmalička, túžili po vlastnom tanečnom zoskupení. „K založeniu tanečnej skupiny Bardfa nás motivovala aj televízna show Zem Spieva 2, v ktorej sme sa dostali až do finále. Názov zoskupenia je spätý s naším rodiskom, mestom Bardejov. Bardfa je totiž historický názov mesta Bardejov. Venujeme sa ľudovému tancu, ktorým reprezentujeme hlavne východnú časť Slovenska,“ objasňujú.

Spustili kampaň

Na to, aby bolo možné ich nový vytúžený projekt realizovať, potrebujú iniciatívni Slováci spolu 3 300 eur. Preto na crowdfundingovej platforme rozbehli kampaň, v rámci ktorej ich do dnešné dňa podporili už desiatky ľudí. Do naplnenia cieľa kampane im však stále chýba ešte necelých 700 eur.

Logo

zdroj: Bardfa/Pavol Delej PHOTOGRAPHY

Formu predstavenia majú už teraz veľmi dobre premyslenú. Všetko musí byť dokonalé, vrátane kostýmov. Pri tých mužských sa inšpirovali tradičným odevom hneď z niekoľkých obcí z troch regiónov Slovenska.

Vychádzajú z pôvodných strihov konkrétnych krojov, no ako moderní ľudia sa neboja experimentovať s materiálom a farbami. Kostýmy navrhol a dozoruje etnológ, remeselník a výrobca replík tradičných odevov Tomáš Mrázek. Študentka výtvarného konzervatória Angi Rémiás, si zase ako svoju záverečnú praktickú maturitnú prácu zvolila návrh a výrobu ženských kostýmov práve do tohto predstavenia.

zdroj: Bardfa/Pavol Delej PHOTOGRAPHY

Výnimočné tanečné predstavenie si zaslúži aj výnimočnú hudbu. Na nej už dlhšiu dobu pracuje Michal Noga. Michal je fenomenálny huslista, ktorý sa venuje tradičnej ľudovej hudbe a s jeho kapelou a ich prvým albumom dobili svetové hudobné rebríčky.

Do projektu sa zapája aj violista a hudobný mág elektronickej hudby Juraj Líška. Jeho kapela Fallgrapp dokonca získala prestížne hudobné ocenenia Radio Head Awards. Spoločne s Michalom majú tvoriť doposiaľ nevídanú a nepočutú fúziu.

zdroj: Bardfa/Pavol Delej PHOTOGRAPHY

Vyzbieraná suma z kampane bude použitá na hudobnú úpravu, nahrávanie playbackov, postprodukciu hudby a zakúpenie materiálov na ušitie kostýmov. Premiéra predstavenia Planéta Bardfa sa uskutoční na jeseň tohto roku v Košickom Kulturparku.

zdroj: Bardfa/Pavol Delej PHOTOGRAPHY

Ak sa tieto slovenské talenty rozhodneš podporiť, určite za to dostaneš aj darček.

„Pripravili sme si pre vás odmeny nielen od lokálnych Bardejovských výrobcov, ktorí sa snažia prezentovať našu kultúru rovnako ako my, ale aj od skvelých interpretov ľudových hudieb a piesní,“ objasňujú.

Jednou z odmien je napríklad aj 3-hodinový tréning, ktorý pripravia na mieru pre teba. Túto odmenu môžeš využiť ako jednotlivec alebo si pozvať ďalších štyroch kamarátov či kamarátky. „Môžete prísť za nami okúsiť našu Bardejovskú tanečnú sálu, alebo prídeme my za vami, v rámci východného Slovenska,“ dodávajú.

Zdroj: Bardfa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie