Mladý Čech preliezol najťažšiu cestu sveta a stal sa tak najlepším lezcom planéty

  • Usain Bolt v lezení, či česká športová legenda. Aj takéto prívlastky dostáva len 24-ročný Adam Ondra z Brna.
ondrej
facebook.com/adamondrafanpage
  • Usain Bolt v lezení, či česká športová legenda. Aj takéto prívlastky dostáva len 24-ročný Adam Ondra z Brna.

Zatiaľ, čo jeho rovesníci liezli maximálne po koberci, Adam už v jeho štyroch rokoch liezol po umelých ale aj prírodných stenách. Keď mal 12 rokov, zaradil sa medzi 10 najlepších lezcov v obtiažnosti a v 14-tich rokoch vyhral európsky pohár juniorov. O dva roky neskôr, na svojich prvých pretekoch medzi dospelými, skončil na majstrovstvách sveta v Číne druhý.

Ako prvý lezec v histórií dostal v roku 2014 titul majster sveta hneď v dvoch disciplínach. Bolo nimi lezenie zamerané na obtiažnosť a bouldering, čo je lezenie bez lana do niekoľkometrových výšok.

Po minuloročnom úspechu, kedy v rekordnom čase zopakoval prelez legendárnej  steny Dawn Wall, Adam opäť posunul hranice možností o veľký krok ďalej.

V Nórsku v oblasti Flatanger uskutočnil prvý prelez cesty s obtiažnosťou 9c, a prepísal tak históriu lezenia. Ide o vôbec prvú cestu takejto obtiažnosti na svete, a tým pádom aj o najťažšiu cestu, akú kedy vôbec človek zdolal.

Cestu, ktorá má len pracovný názov Project Hard, Adam objavil, keď mal 19-rokov. Musel si ju však niekoľko mesiacov pripravovať, tak, aby mal aspoň nejakú šancu ju úspešne zdolať. V Nórsku bol celkom 7-krát, dokopy tam strávil niekoľko mesiacov a k tomu sa od začiatku roka venoval špecifickému tréningu.

„Už vtedy sa mi zdala príliš náročná, ale teoreticky možná. Preto som ju na pár rokov zanechal. Posledné dva roky som ju však nosil v hlave,“ povedal pre sport.idnes.cz.

To všetko nakoniec zúročil v 20 minútovom preleze, na konci ktorého bola najťažšia cesta sveta a nová hranica ľudských, ale aj lezeckých možností.

„Od úľavy a eufórie som ani nedokázal kričať, len som si sadol do lana a v očiach som cítil slzy,“ povedal o momente, keď skalný prelez dokončil.

Adamov úspech a zavedenie celkom novej obtiažnosti vo svete lezenia, je v skutku markantným posunom. Svedčí o tom aj záujem svetových médií, ako sú BBC, The Guardian či The New York Times, ktorí dali vedieť celému svetu o tom, čo sa Adamovi podarilo.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK