Mladý dizajnér z ateliéru Štefana Kleina navrhuje porcelánové vodné fajky, ktoré vo svete dosahujú najvyššie hodnotenia

  • Vít Bechynský je skvelým príkladom toho, že vďaka tvrdej práci sa sa dajú aj v mladom veku dosiahnuť úspechy svetového rázu.
be1
bechynsky.com/facebook.com/vit.bechynsky
  • Vít Bechynský je skvelým príkladom toho, že vďaka tvrdej práci sa sa dajú aj v mladom veku dosiahnuť úspechy svetového rázu.

Vítovi Bechynskému automobilový dizajn učaroval už keď bol malý chlapec a v knižnici objavil fotografiu, zachytávajúcu ručnú výrobu športového auta v talianskej karosárskej dielni. Tento zážitok bol natoľko silný, že keď sa rozhodoval, kam na strednú školu, priemyselný dizajn alebo navrhovanie produktov bola jasná voľba.

Už v priebehu štúdia na strednej škole Vít chodil na konzultácie na vysokú školu so zameraním na automobilový dizajn. „Je potrebné povedať, že v Európe nie je moc lepších miest, kde študovať automobilový dizajn ako práve v ateliéri Štefana Kleina na VŠVU v Bratislave,“ povedal mladý dizajnér pre Startitup

Počas štúdia 2. ročníka Transport designu na VŠVU zistil, že vrámci školného štúdia môže experimentovať a navrhovať futuristické ako aj realistické projekty. Zároveň mu však v tejto absolútnej voľnosti chýbal styk s realitou a reálnymi dizajnérskymi riešeniami.

Časom zistil, že pri práci na reálnych projektoch je nutné si stanoviť presný manévrovací priestor a tieto kritériá častokrát rozhodujú o kvalite navrhnutia výsledného produktu. Vít už v tejto dobe začal koketovať s myšlienkou, že by bolo fajn aj popri štúdiu pracovať na reálnych komerčných zadaniach.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: bechynsky.com

„Pamätám si jeden večer, kedy sme si  po školských prednáškach spolu s kamarátom sadli k počítaču a vytvorili e-mail [email protected], vyhľadali sme e-mialové adresy veľkých slovenských hotelov a tým sme poslali správu s odvážnym návrhom, že by sme pre nich radi navrhli redizajn loga alebo iné dizajnérske práce. S odstupom času vidím, aká bola naša predstava odvážna a vzdialená od reality. Avšak na druhej strane mi ešte ten rok dopomohla založiť oficiálne dizajnérske štúdio HAMENDEGGS,“ povedal Vít.

V súčasnej dobe už prebieha rebranding školského projektu HAMENDEGGS na BECHYNSKY Studio.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: bechynsky.com

Vo svojom štúdiu dnes s tímom okrem iného dizajnujú aj unikátne vodné fajky pre Sisha Original. Tento projekt pritom vznikol len z kamarátskeho podpichovania s Vítovými spoločníkmi projektu. Išlo o to, či dokážu vytvoriť kvalitnejší produkt ako tie, ktoré boli vtedy na trhu.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: bechynsky.com

„V ten moment ma ovládol môj detský sen dizajnovať a vyrábať automobily a rozhodol som sa, že vodné fajky budú jeden z milníkov na tejto mojej ceste.“ Tím dizajnérov tak rok a pól navrhoval a prototypoval rôzne tvarové možnosti z rôznych materiálov, pričom hľadali ideálny pomer kvality, funkčnosti a estetického vzhľadu.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: bechynsky.com

„Som presvedčený, že práve skĺbenie špičkovej funkčnosti, exkluzívnej materiálovej náročnosti a estetickej vycibrenosti dnes robí fajky Sisha Original jedny z najlepšie hodnotených produktov na svetovom trhu,“ hovorí Vít na margo svojej práce.

Pri týchto vodných fajkách je unikátna aj voľba použitých materiálov. Ide totiž o jediné vodné fajky na trhu, ktoré sú vyrobené z porcelánu. Jedinečné je aj to , že modely ARISTO dokážu vyrábať v rozličných farbách kože, typov dreva, krištáľového skla alebo exkluzívnym zdobením porcelánu.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: bechynsky.com

Pri top modeloch Aristo IGNIS je porcelán pokrytý ručne nanášaným zlatým ornamentom. Každá vodná fajka modelu Aristo má svoje jedinečné sériové číslo a ručne napísaný certifikát. Je preto možné, že časom sa každý jeden kus môže stať zberateľským predmetom.

Vít počas štúdia absolvoval aj niekoľko dizajnérskych súťaží. „Účasť v obdobných súťažiach je v odbore dizajnu veľmi dôležitá a prínosná, obzvlášť v období štúdia, kedy si človek formuje vlastnú hodnotovú stupnicu navrhovania produktov a definícií kvalitného dizajnu,“ hovorí Vít.

Talentovaný dizajnér dnes vidí veľký potenciál v oblasti prototypingu, ktorý dnes veľmi pomáha k efektívnemu vývoju nových produktov. „Mám rád prácu s materiálmi a napomáhanie rozvoju návrhov k tradičným remeslám. Rád by som nadviazal na tradíciu slovenského a českého dizajnu. Tak málo sa o ňom vo svete vie a pritom máme bohatú históriu, na ktorú je možné kvalitne nadväzovať.“

Čo by si odporučil študentom, mladým dizajnérom, ktorí by sa chceli pustiť do reálneho zhmotňovania ich návrhov?

„Neváhať a pustiť sa do toho. Myslím si, že každý má iné hodnoty a ciest k vytúženému cieľu vedie nespočet. Preto nie je možné žiadnu z ciest označiť za nevhodnú. Ale ak by som mal skúsiť sumarizovať, čo bolo a je na mojej ceste dôležité, boli by to tieto moje 3 nastavenia mysle.“

Školné pokusy versus reálné projekty

Už na vysokej škole Vít vyhľadával popri štúdiu aj prácu na reálnych projektoch, aj preto napokon založil vlastné dizajnérske štúdio. „Dnes, kedy 88 % môjho snaženia sú dizajny, ktoré sa realizujú, tak si vždy nájdem čas na voľnú kresbu a navrhujem si svoje utopistické návrhy produktov, ktoré sa určite nikdy nezrealizujú.“

Dobrý dizajn inovuje funkciu

Vít s tímom ich prvú vodnú fajku dizajnovali v tíme 5 ľudí a to 2 roky. „Pritom to je  len tyčka s vodou na vázu. Tým chcem povedať, že bez významnej inovácie funkčnosti by fajky Sisha Original neboli tak úspešné a obľúbené,“ povedal Vít.

 

Talent nie je všetko tak neplač a makaj

Vývoj produktu je nikdy nekončiaci príbeh, vždy je možné inovovať, posúvať hranice alebo tvoriť nové produkty. „Som presvedčený, že veľká časť úspechu tkvie v každodennej pracovitosti. Preto kedykoľvek neviem nájsť vhodné riešenie alebo sa situácia javí na hrane, zaručene mi vždy pomáha, sadnúť si za stôl, vyhrnúť rukávy a pustiť sa do práce,“ dodal Vít.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech