Mladý génius sa ako deväťročný stane bakalárom, prekoná tak doterajší rekord

  • Laurent Simons začal chodiť do školy, keď mal štyri roky
  • Jeho IQ kvocient predstavuje 145, čím sa zaraďuje medzi géniov
simons
laurent_simons/Instagram/Pexels
  • Laurent Simons začal chodiť do školy, keď mal štyri roky
  • Jeho IQ kvocient predstavuje 145, čím sa zaraďuje medzi géniov

Deväťročný Belgičan Laurent Simons sa chystá budúci mesiac dokončiť štúdium na univerzite v holandskom Eindhovene, kde získa bakalársky titul elektroinžinierov. Informovala o tom televízia CNN.

Simons, ktorý má IQ 145, tak prekoná doterajší rekord Američana Michaela Kearneyho, ktorý získal bakalársky titul z antropológie v roku 1994 vo svojich 10 rokoch.

Slovensko v IQ mierne zaostáva za susednými štátmi

Inteligenčný kvocient, ktorý sa označuje skratkou IQ, opisuje inteligenciu človeka v pomere k ostatnej populácii. Medzi krajiny s najvyšším IQ priemerom sa už dlhodobo zaraďuje Singapur či Hongkong s priemerom 108 IQ.

Slovensko s priemerom 96 predbehli všetky susedné štáty. Vo všeobecnosti sa hovorí o piatich základných IQ kategóriách, pričom ľudí s rozsahom IQ nad 140 označujeme za géniov.

„Ide o najrýchlejšieho študenta, akého sme kedy na univerzite mali,“ povedal CNN Sjoerd Hulshof z univerzity v Eindhovene. Podľa neho mal Simons individuálny štúdijný plán, podobne ako ho majú napríklad vrcholoví športovci.

Malý génius

Laurent Simons začal chodiť do školy, keď mal štyri roky. V šiestich rokoch začal stredoškolské štúdium, ktoré dokončil vlani, keď mu bolo osem. Potom nastúpil na univerzitu.

Rodičia malého Laurenta televíziu CNN povedali, že nechápu, ako sa z ich syna stalo zázračné dieťa. „Keď som bola tehotná, jedla som veľa rýb,“ uviedla s úsmevom matka Lydia.

„Nechceme ale, aby sa bral príliš vážne. Robí to, čo ho baví,“ dodal otec Alexander. Podľa neho si Laurent okrem štúdia aj užíva života ako ostatné deti, najradšej sa hrá so svojím psom.

Malý génius z Belgicka už tiež dostal množstvo ponúk od rôznych univerzít. V pláne má štúdium medicíny a v budúcnosti by sa chcel venovať vývoju umelých ľudských orgánov.

Slovensko na svetovom zozname najinteligentnejších tínedžerov nemá svojho zástupcu. Pár týždňov dozadu sme však boli poctení návštevou najmladšieho experta na umelú inteligenciu a strojové učenie na svete. Len 15-ročný Kanaďan Tanmay Baksi sa programovaniu venuje už od svojich piatich rokov a v bratislavskej Starej tržnici prednášal v rámci Európskej noci výskumníkov.

Zdroj: ČTK, worldpopulationreview, ÚPVII, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá