Mladý husľový virtuóz Filip Jančík: Aj neúspech sa dá pretaviť na príležitosť

  • Prinášame ti inšpiratívny rozhovor s mladučkým huslistom Filipom Jančíkom, ktorý mal tú česť zahrať si na mnohých miestach sveta
  • Prezradil nám, čo bolo najväčším míľnikom jeho kariéry a aj to, čo pripravuje v najbližšom období
+ladovy ples_69 OK
Filip Jančík
  • Prinášame ti inšpiratívny rozhovor s mladučkým huslistom Filipom Jančíkom, ktorý mal tú česť zahrať si na mnohých miestach sveta
  • Prezradil nám, čo bolo najväčším míľnikom jeho kariéry a aj to, čo pripravuje v najbližšom období

Filip, za hranicami ťa poznajú davy, u nás doma málokto. Je to netradične zvolený postup. Predstavíš nám svoj príbeh? Odkiaľ si a ako si sa k husliam vlastne dostal?

Narodil som sa v Poprade, kde som žil do 16 rokov a myslím, že som sa už s husľami aj narodil (úsmev). Nikdy som si nevedel predstaviť, že by som sa venoval niečomu inému. Husle sú pre mňa úžasný nástroj, pomocou ktorého môžem vyjadriť emócie.

Keď som mal 17, odišiel som študovať do Viedne. Vďaka možnosti učiť sa od špičkových profesorov som mal šancu rozvíjať sa a Viedeň mi otvorila brány do sveta. Viete si predstaviť situáciu, keď sa stretnú teenageri na stretávke po strednej škole. Jeden je programátor, druhý má už dieťa a tretí rozbehnutý biznis.

A ja? Ja som hral na husliach. Nuda, čo? (smiech) Ako mladý umelec som chcel svoju hudbu priblížiť mladým, a tak ukázať a dokázať, že husle nie sú nuda. Začal som vystupovať s vlastným moderným projektom, v ktorom som prerábal zaujímavou formou už známe skladby alebo filmové soundtracky, a koncerty mali úspech. Začal som byť trendy aj pre rovesníkov a mladých ľudí. Často mi píšu rodičia alebo deti, že som pre nich inšpiráciou.

Kde všade si si už zahral?

Hudba mi dala možnosť precestovať svet. Pozvania na vystúpenia som dostal z krajín ako Rusko, Švédsko, Fínsko, Švajčiarsko, no vystupoval som tiež v USA či Singapure.

No, a okrem toho si si podmanil stovky poslucháčov v Dánskom národnom rozhlase a máš na konte dvojnásobné účinkovanie v Kuvajtskom národnom divadle. Ako si sa tam vlastne dostal?

Vždy dostanem pozvanie na koncert na základe referencie. Niekto ma doporučí, pretože ma videl na inom koncerte, iný ma videl na Youtube. Musíš byť vždy pripravený, akoby mal byť tvoj životný koncert už zajtra. Príležitosti sú všade (naozaj všade) okolo nás, veľakrát ich prehliadame. Aj neúspech sa dá pretaviť na príležitosť. Hlavne sa nikdy netreba vzdať. Vytrvalosť a pravidelnosť práce je alfa a omega. Ak náhodou nemám koncert či neskladám hudbu, voľný čas väčšinou využívam na nadväzovanie nových kontaktov či posielanie ponúk na koncert vo svete. Jednoducho si nájdem miesto, kde by som chcel vystupovať a pošlem tam e-mail.

A tá najväčšia pocta? Otváranie Špeciálnych olympijských hier po boku Avril Lavigne?

Áno, míľnikom mojej kariéry bola spolupráca s Avril Lavigne, s ktorou som vystupoval na otváracom ceremoniáli Špeciálnych olympijských hier v Los Angeles v Amerike. Keď zapaľovali olympijský oheň, stál som na pódiu a hral po jej boku. Veľmi ma potešilo, keď ma taká uznávaná interpretka označila za “husľovú senzáciu”. Podobné slová som si vypočul pred pár mesiacmi z úst legendárneho speváka Karla Gotta, ktorý ma pozval na svoj megakoncert v Bratislave ako hosťa, a potom ma pred publikom vychválil.

Tvoje skladby však nie sú len samí Bach a Vivaldi, ale aj Maroon 5 či Chainsmokers a Coldplay. Prečo tento populárny žáner spájaš s klasikou?

Myslím si, že treba inovovať, byť fresh a robiť niečo, čo nerobí každý. Vždy robím len to, čo sa páči mne samému. Potom je to vidieť aj na pódiu či v klipoch. Som pre to proste zapálený.

Ako fanúšikovia vnímajú tvoje vlastné verzie filmových soundtrackov (Inception, Piráti Karibiku, Pearl Harbor)?

Filmovú hudbu miluje asi každý. Veľkým vzorom vo filmovej hudbe je pre mňa Hans Zimmer, s ktorým som sa niekoľkokrát stretol aj osobne. Dokonca som od neho dostal pozvanie do jeho štúdia v Los Angeles.

Milujem filmovú hudbu, pretože je to dokonalé spojenie klasickej a modernej hudby. Snažím sa pomocou hudby rozdávať ľuďom radosť a zanechať v nich krásne spomienky, odovzdať im svoje srdce. Musím však povedať, že som veľký detailista a som veľmi náročný na kvalitu hudby, ako aj na hudobníkov, ktorí so mnou hrajú. Hudbu si aranžujem ja sám, aby som dokázal odovzdať svoje emócie.

Zo svojich veľkých ciest svojim fanúšikom ponúkaš aj parádne vlogy a backstage videá. S kým na nich spolupracuješ? Pravdepodobne ich nestíhaš všetky točiť sám. Prelustrovali sme aj tvoj Instagram, rozhodne stojí za sledovanie. Kto stojí za týmito fotkami?

Na videách spolupracujem s úžasnými ľudmi. Jedným z nich je Lukáš Kolenič, mladý Slovák, ktorý tvorí pre klientov po celom svete. Druhý kameraman a tiež autor mnohých fotiek na mojom Instagrame je talentovaný Šimon Fortuna z pracovnej skupiny STARTS, no a spolupracujem aj s fotografkou Lenkou Imrichovou Kandravou, ktorej fotka je vizuálom môjho septembrového turné.

A tu sa dostávame k tomu, že si sa rozhodol svoju šou plnú dobrej hudby, svetiel a iných prekvapení predviesť aj na Slovensku. Tak nám prezraď, kedy a kde presne?  

Na Slovensku som doteraz paradoxne vystupoval len minimálne. Ale ako hrdý Slovák som sa na podnet a dopyt mojich fanúšikov rozhodol priniesť svoju koncertnú šou aj na Slovensko. Bude to séria piatich koncertov pripravená špeciálne pre slovenské publikum. Vidieť sa môžeme v Trnave, Trenčíne, Žiline, Kežmarku a Košiciach.

Nezameniteľná atmosféra a zážitok budú umocnené jedinečnými priestormi, kde sa budú koncerty konať. Napríklad Trenčiansky hrad či Kežmarský artikulárny drevený kostol zapísaný v UNESCO. Doprevádzať ma bude veľká hudobná formácia zložená z úžasných hudobníkov a na koncertoch zaznejú najznámejšie filmové skladby, ako aj zopár slovenských skladieb pripravených výhradne pre toto turné.

Na čo sa ešte môžu fanúšikovia fúzie sláčika a moderného „beatu“ tešiť (skladby, hostia,…)?

V každom meste budem mať nejakého špeciálneho hosťa. Prezrádzam ich postupne. Napríklad v Kežmarku to bude 25-členný spevácky zbor.

Prezradíš nám, čo okrem slovenského turné ešte pripravuješ?

Okrem koncertov v zahraničí, ktoré kontinuálne pokračujú, či spoluprác so zahraničnými interpretmi, pre ktorých často nahrávam sólove husle, pripravujeme už teraz koncert v Bratislave, ktorý bude o rok pravdepodobne na Devínskom hrade. Niektoré septembrové koncerty sa vypredali po zverejnení za pár dní a dostal som veľa žiadostí na koncert v Bratislave.

Najväčšia pocta?

Každá jedna správa od mojich fanúšikov, vypredané koncerty a prajní fanúšikovia. Je úžasné cítiť, že vás má rado a podporuje tak veľké množstvo ľudí.

Najväčšia výzva?

Udržať sa na trhu, byť stále lepší a zväčšovať počet koncertov a šou ako takú. Byť šťastný. (úsmev)

Článok bol vytvorený v spolupráci s Filipom Jančíkom.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech