Pár sa nasťahoval do prvého domu z 3D tlačiarne v Európe. Je to budúcnosťou stavebníctva?

  • Po celom svete sa objavujú projekty domov, pri ktorých sa využila technológia ukrytá aj v 3D tlačiarňach
  • Aké sú náklady a ako prebieha samotný proces výstavby?
Ext 2
Saint-Gobain Weber Beamix
  • Po celom svete sa objavujú projekty domov, pri ktorých sa využila technológia ukrytá aj v 3D tlačiarňach
  • Aké sú náklady a ako prebieha samotný proces výstavby?

Pár z Holandska sa môže pochváliť nezvyčajným bývaním. Ako informoval The Guardian, sú prvý, ktorí legálne bývajú v dome, ktorý je plne vyrobený na 3D tlačiarni. Bungalov má tvar balvanu. Jeho súčasťou sú dve izby.

Tvorcovia stavby veria, že pokiaľ sa projekt vydarí, otvoria sa tak nové možnosti bývania. Obchodníci na dôchodku z Amsterdamu si nové bývanie pochvaľujú. Dom je vybavený tými najmodernejšími technológiami. Napríklad namiesto kľúča používajú aplikáciu, vďaka ktorej otvárajú vchodové dvere.

Plánuješ v najbližšom období kúpu nehnuteľnosti?

Párik sa vo futuristickej stavbe cíti dobre a bezpečne. Keby sa bungalov v tak nezvyčajnom tvare a veľkosti pokúšali postaviť tradičnou formou, bolo by to veľmi drahé. Nehnuteľnosť je prvá z piatich domov, ktoré plánuje stavať firma Saint-Gobain Weber Beamix.

Počas posledných rokov rastú projekty 3D domov ako huby po daždi. Ten holandský je však výnimočný práve v tom, že je prvý legálne obývaný a komerčne sa prenajíma.

Poďakuje sa aj príroda

Architekti z celého sveta sa pretekajú, kto postaví výnimočnejší funkčný dom, vyrobený na 3D tlačiarni. Portál architecturaldigest.com nedávno písal o stavbe, ktorá nesie meno Tecla. Názov bol inšpirovaný talianskym spisovateľom a jeho slávnym fiktívnym mestom Thekla.

V stavbe sa mala spájať nadčasovosť starovekej architektúry a modernosť, ktorá je príznačná pre dnešnú dobu. Výhodou takéhoto stavebného procesu je fakt, že je možné použiť rôzne typy materiálov, a to aj s ohľadom na životné prostredie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Architecture 🏠 (@archdaily)

Na výstavbu totiž použili len lokálne zdroje, ako napríklad miestnu pôdu. Podľa architekta sa bude tento postup dať aplikovať po celom svete.

Robot a človek spojili sily

Ako vlastne funguje stavba takéhoto domu? Aby bol projekt úspešný, museli spojiť sily robota a človeka. Obrovské robotické rameno strieka jednotlivé vrstvy stien do požadovaného tvaru. Textúra materiálu je podobná šľahačke a má v sebe „potlač“, ktorú navrhol architekt. Nová metóda ešte zďaleka nie je dokonalá. Podľa The Guardian mal holandský dom na sebe estetické chyby. Bolo napríklad vidieť, kde robot zmenil smer striekania materiálu.

Hoci celý dom postavený pomocou 3D tlačiarne, prvky tejto technológie sa využívajú už niekoľko rokov. Forbes už v roku 2019 informoval, že v Nevade v USA vznikol montážny závod, ktorý chcel vyrábať podobné domy pre niektoré regióny v Amerike.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Engineering and Architecture (@engineeringandarchitecture)

3D domy dnes nepatria medzi lacnú záležitosť. V USA si už takúto nehnuteľnosť môžeš kúpiť, no stojí aj niekoľko stoviek tisíc dolárov. To sa však v budúcnosti môže rýchlo zmeniť. CNN predpokladá, že sa jedného dňa takéto domy budú stavať bežne po celom svete.

Výhodou je ich veľmi nízka energetická náročnosť a rýchla stavba takéhoto domu. Bežná stavba trvá mesiace a 3D dom je možné postaviť už za 4 až 7 týždňov.

Zdroje: The Guardian, architecturaldigest.com, Forbes, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá