Mladý remeselník Martin Brxa vystrúhal fujaru aj pre Stevena Segala

  • Martin Brxa sa ľudovému remeslu a folklóru venuje už vyše 20 rokov. Patrí medzi tých Slovákov, ktorí sa rozhodli stoj čo stoj zachovať poctivú tradičnú výrobu produktov, ktoré používali ešte naši predkovia.
segiii
brxa.sk/Jano Štovka Master
  • Martin Brxa sa ľudovému remeslu a folklóru venuje už vyše 20 rokov. Patrí medzi tých Slovákov, ktorí sa rozhodli stoj čo stoj zachovať poctivú tradičnú výrobu produktov, ktoré používali ešte naši predkovia.

Martin sa už odmalička venuje výrobe fujár, píšťaliek, pastierskych bičov, ale aj valaškám, opaskom, či trombitom. V tejto oblasti patrí medzi vychýrených remeselníkov. Aj preto patril medzi prvých, ktorí boli oslovení na výrobu darčeku pre hollywoodskeho herca Stevna Segala. Možno si to netušil, no Steven Segal patrí medzi vášnivých hudobníkov a ako gitarista odohral koncert na prešovskom amfiteátri v rámci miestneho festivalu.

 

foto:brxa.sk

Zdanie na výrobu slovenského suveníru však nebolo jednoduché. Martinovi bolo povedané, aby vyrobil špičkový hudobný nástroj s dokonalou akustikou a pekným ľudovým vzorom. Podmienkou bolo, aby sa fujara dala poskladať a zmestila sa Segalovi do kufra. Práca na takejto fujare zabrala Martinovi až 80 hodín, no osobne ju pred začiatkom koncertu mohol hercovi odovzdať. Martin je v skutku multifunkčný remeselník a zároveň aj umelec. Zvláda zahrať na desiatich hudobných nástrojoch, a každý jeden si vie aj vlastnoručne vyrobiť.

foto:foto:brxa.sk

Prešovský remeselník je toho názoru, že v slovenských nástrojoch je zosobnená múdrosť a tvrdé mozole našich starých otcov, ktorí nám zanechali nesmierny kultúrny poklad. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je už toľké roky verný remeselnej výrobe rôznorodých hudobných nástrojov a výrobkov, z ktorých je cítiť história.

Pre známe osobnosti zmajstroval už stovky fujár, ktoré sú v mnohých krajinách sveta. Do daru ju dostal aj bývalý prezident Ivan Gašparovič, rôzni veľvyslanci, múzeá, či hokejisti Ján Lašák a Miro Šatan.

foto:brxa.sk/Jano Štovka Master

Hudobné nástroje však nie sú to jediné, čomu mladý Prešovčan zasvätil svoj život. Od rôznych remeselníkov a výrobcov sa roky snažil učiť novým zručnostiam. Takto sa dostal aj k pleteniu pastierskych bičov. Na konte má nejeden zápis v slovenskej knihe rekordov. Je hrdým držiteľom rekordu za najhlučnejší a tiež najdlhší bič, ktorý meral vyše deväť metrov.

foto:brxa.sk/Jano Štovka Master

 

Dnes svoje skúsenosti odovzdáva aj prostredníctvom kurzov, na ktorých vyučuje plieskanie bičom. Aj keď Martin nemá núdzu o nové zákazky, do sériovej výroby sa púšťa len nerád, pretože takejto práci podľa neho chýba autenticita. Pri výrobkoch, ktoré zhotovuje pre určitú osobu cíti oveľa väčšiu radosť a takáto robota mu zároveň zaberie oveľa menej času.

zdroj:brxa.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech