Kontrola OTP v podnikoch má diery. Mladý Slovák sa preukázal QR kódom od erotickej hračky, obsluha ho uznala

  • Kontroly obsluhy v prevádzkach nie sú viacerým príjemné, no sú aspoň dobre vykonané?
  • Niekedy môžeš obsluhe ukázať úplne iný QR kód než ten, ktorý skutočne musí skontrolovať
pjimage - 2021-09-23T094837.009
TASR/Milan Kapusta Unsplash/David Dvoracek
  • Kontroly obsluhy v prevádzkach nie sú viacerým príjemné, no sú aspoň dobre vykonané?
  • Niekedy môžeš obsluhe ukázať úplne iný QR kód než ten, ktorý skutočne musí skontrolovať

Pred krátkym časom vošli do platnosti nové pravidlá týkajúce sa prevádzok, ktoré sú postavené na regionálnom systéme a odvíjajú sa v závislosti od stupňa varovania podľa Covid automatu. Prevádzkovatelia sa môžu rozhodnúť, či ich podnik bude základ, OTP alebo otvorený len pre kompletne zaočkovaných. 

Dá sa povedať, že podnikov využívajúcich systém OTP je najviac, pretože to je pre nich najvýhodnejšie. Obsluha by však mala dbať na to, aby do podniku pustila iba ľudí, ktorí sú skutočne očkovaní, testovaní alebo prekonali koronavírus. Mladému Slovákovi sa podarilo preukázať screenshotom QR kódu ovládača od erotickej hračky.

Podniky by mali dbať na to, či nariadenia dodržiavajú správne. „Povinnosťou prevádzky je vpustiť do svojich priestorov len tie osoby, ktoré spĺňajú podmienky vybraného režimu. Ak zákazník nepredloží príslušné potvrdenie a napriek tomu ho dovnútra vpustíte, vystavujete sa v prípade kontroly riziku pokuty,“ uvádza manuál ÚVZ.

reštaurácia
zdroj: TASR/AP/Claus Bech

Na kontrolu potvrdenia o očkovaní obsluhe stačí aplikácia OverPass. V súčasnosti je aplikácia dostupná pre operačné systémy iOS a Android.

V niektorých podnikoch celá kontrola spočíva v tom, že obsluha sa zákazníka opýta, či je očkovaný alebo testovaný, on odpovie a môže ísť ďalej. V iných podnikoch obsluha vyžaduje potvrdenia, no týchto podnikov je menej. Vie však obsluha, čo jej ukážeš?

Mladý Slovák, ktorý sa so svojím zážitkom podelil na platforme TikTok, baví celé Slovensko. Je však pravdepodobné, že ak sa video stane virálnym, obsluha začne zákazníkov kontrolovať trochu prísnejšie. Vo videu zdieľa mladý muž skúsenosť, ktorá sa mu stala v nákupnom centre v Nitre. Išiel sa najesť, no obsluha ho požiadala, aby sa preukázal.

Muž neváhal a obsluhe ukázal QR kód, ktorý bol podľa obsluhy úplne v pohode. Ak by ho však čašníčka oskenovala, zistila by, že QR kód patrí vibrátoru. Na obrázku bolo na prvý pohľad vidieť, že nejde o žiaden green pass, ale o niečo iné.

„Reálne by ma zaujímalo, prečo tu fungujú takéto kontroly, keď som obsluhu presvedčil, že toto je môj Covid pass,“ uvžažuje Slovák vo videu, pričom neuvádza, či má aj skutočný Covid pass.

@romanwarchol

#sranda #vtipy #zabava #vtip #czech #humor #slovensko #meme #czechgirl #slovakia #vtipycz #instaczech #czechboy #slovakboy #memes #svk

♬ original sound – Roman Warchol

V Rakúsku už kontrolujú prísnejšie

Rakúska polícia začala od štvrtka prísnejšie kontrolovať pravosť takzvaných „3G-dokladov“ v gastronomických prevádzkach, píše TASR. Policajti kontrolujú pravosť certifikátov o očkovaní, o negatívnom teste, alebo o prekonaní covidu. Informovala o tom agentúra APA. Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer varoval, že previnilcom hrozia pokuty, ale aj väzenie.

Pravdepodobnosť odhalenia klamárov je vysoká,“ povedal Nehammer ešte v stredu na tlačovej konferencii. „Len za uplynulých šesť mesiacov sme odhalili okolo 400 falošných dokumentov… Musíme preto na základe toho predpokladať, že existuje vysoký počet podobných prípadov,“ doplnil ministra Franz Ruf z Generálneho riaditeľstva pre verejnú bezpečnosť (GDföS).

Ruf spresnil, že vinníkom hrozí obvinenie z trestného činu podvodu alebo falšovania dokumentov. Za tento čin hrozí páchateľom až trojročný trest väzenia. V prípade porušení hygienických predpisov hrozí previnilcom pokuta vo výške až 500 eur.

Zdroje: ÚVZSR, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech