Mladý Slovák sa stal z hokejistu stavbárom: Ľudia si myslia, že keď ušetria na práci, tak vyhrali. Opak je pravdou

  • Matúš bol kedysi úspešným hokejistom, no dnes sa naplno venuje stavbárskym prácam
  • Aj keď by si mladí vedeli na stavbe zarobiť aj 2 500 eur, hovorí, že väčšina z nich toto povolanie považuje za podradné
SC-Stavby
  • Matúš bol kedysi úspešným hokejistom, no dnes sa naplno venuje stavbárskym prácam
  • Aj keď by si mladí vedeli na stavbe zarobiť aj 2 500 eur, hovorí, že väčšina z nich toto povolanie považuje za podradné

Matúš je Košičan, ktorý vyštudoval stavebnú priemyslovku a dnes sa úspešne živí manuálnou prácou. „Po skončení hokejovej kariéry sme nevedeli, čo budeme robiť, chceli sme využiť fyzickú zdatnosť a tak sme sa ocitli na stavbe v Spojených štátoch amerických,“ objasňuje stavbár stojaci za značkou SC – Stavby.

Konštatuje, že väčšinu znalostí spolu s jeho tímom nadobudli na stavbách v zahraničí, okrem USA aj vo Švajčiarsku. Práve tu zastávali pozície od pomocného stavbára až po stavebného majstra.

„V zahraničí sme nabrali skúsenosti a potrebnú prax, ktoré sme potom aplikovali na Slovensku. V zahraničí sú určite lepšie platové podmienky, ale ste často vnímaný ako cudzinec, máte ťažší kariérny posun. Je to iba na vás ako to vyhodnotíte. Aj zahraničie aj Slovensko má svoje výhody a naopak, nevýhody. Doma je ale doma.“

zdroj: SC-Stavby

„Po príchode na Slovensko sme začali pracovať v stavebnej spoločnosti, ktorá spolupracovala s jednou z distribučných spoločností na poste stredného manažmentu, kde sme mali možnosť použiť nadobudnuté skúsenosti a zároveň získavať nové. Stavbár sa učí každý deň.“

Matúš objasňuje, že každá práca je svojím spôsobom náročná, no pri stavbárskom remesle je najťažšie zvyknúť si na podmienky, a teda prach, špinu či dlhú pracovnú dobu, počasie ale aj fyzickú či psychickú námahu. 

zdroj: SC-Stavby

„Psychické vyčerpanie mám na mysli v zmysle splnenia zákazníkových požiadaviek, ktoré sa veľmi často menia a majú priamy dopad na zaplatenie faktúr. Najlepší je pocit, keď je dielo dokončené a je po nás vidieť hmatateľný výsledok. Samozrejme tento pocit umocňuje aj fakt, že zákazník je spokojný.“

To, koľko si vie v priemere zarobiť pracovitý stavbár na Slovenku, je podľa Matúša veľmi individuálne.

„Záleží to od znalostí, ktorými murár či stavbár disponuje, ale pohybuje sa to od 5 do 10 eur na hodinu, čo v mesačnej výplate môže dosahovať 1 000 až 2 500. Robotník zarába v priemere 6 eur na hodinu. Počas sezóny sa od marca do decembra pracuje aj 12 hodín denne a ak je potrebné, tak aj soboty.“ 

zdroj: SC-Stavby

Je logické, že väčšina stavebných služieb sa vykonáva v lete, respektíve od marca do novembra alebo decembra. Matúš ale vysvetľuje, že človek sa môže v zime presunúť do interiérov. „Je to o tom, aké známosti máte a ako dlho sa v danom fachu pohybujete. Práca sa dá nájsť vždy, niekedy je síce lepšia a inokedy horšia.“

Najlacnejší projekt Matúš s tímom zrealizoval v rádovo stovkách eur, kedy pomohli s opravou zle odvedenej práce po inom stavebníkovi. „Ľudia si často myslia, že keď ušetria na práci, tak vyhrali. Ale v skutočnosti to môže byť úplne inak.“

Najdrahší projekt na ktorého realizácii participovali bol zase pre firmu Mondi SCP – rozširovala výrobu o nový papierenský stroj. „Projekt bol v celkovej hodnote 340 miliónov eur. V danom čase patril tento projekt medzi top 10 investícií na Slovensku. Spolupracovali sme ako subdodávateľ pre spoločnosť STRABAG. Práce tvorilo murovanie. Murovali sme nepretržite sedem mesiacov.“

Vieš si predstaviť, že by si sa živil manuálnou prácou?

Čo sa týka príchodu pandémie, Matúš hovorí, že začiatkom roku 2021 klesol záujem o služby, nakoľko väčšina ľudí sama nevedela, čo bude. Malo to dopad na pozastavenie stavebnej činnosti, ako v súkromnom, tak aj vo verejnom sektore.

„Leto respektíve obdobie od mája bolo a je už lepšie. V počte vykonanej práce sa vraciame na obdobie pred pandémiou, dokonca možno ešte aj viac.“

zdroj: SC-Stavby

Tvrdí, však, že momentálne je obrovský problém najmä s personálom. Mladí ľudia vnímajú túto prácu ako podradnú, zároveň nie sú títo ľudia ani manuálne zruční. Nie je doba ako kedysi, kedy mladý človek pomáhal doma na dedine alebo pri nejakej fyzickej aktivite na gazdovstve. Tam pochytil zručnosti, ktoré tvoria základ pre prácu nášho typu. Dnes je doba iná. Nemusím popisovať aká, hodnotíme to ale nie veľmi pozitívne a priaznivo.“

zdroj: SC-Stavby

„Stavba je dynamická vec a keď má mladý človek otvorené oči a chuť pracovať, dokáže za rok pochytiť väčšinu potrebných základov. Ak chce jednotlivec zmenu, adrenalín a dynamiku, ktorá na stavbe určite nechýba, tak nech ide určite do toho. Je to aj o humore, ktorý na stavbe nemôže chýbať.“

V rámci svojej firmy sa Matúš s jeho kolegami venuje výstavbe hrubých stavieb domov, oporných múrov, terénnym úpravám, zámkovým dlažbám a podobným záležitostiam.

„Povedal by som, že o všetky tieto služby je plus – mínus podobný záujem. Čo sa verejného sektora týka, tam si prácu väčšinou vyberáme.“

Matúš dodáva, že práca celú firmu stále baví a vnímajú ju ako povolanie na celý život. „Sme v procese budovania stabilnej firmy, ktorá bude prínosom pre spoločnosť, či už z pohľadu zákazníka alebo z pohľadu, že budeme kvalitným zamestnávateľom pre našim pracovníkov.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá