Mladý Slovák ušiel pred koronou na Azorské ostrovy: Čím viac na cestovanie míňam, tým som bohatší (ROZHOVOR)

  • Cestuje od svojich 16 rokov, každé narodeniny strávil inde. Po maturite sa vybral s jednosmernou letenkou do Ázie, kde strávil 9 mesiacov
  • Dnes žije hlavne na Azorských ostrovoch a o svoje cestovateľské tipy sa delí na známom portáli Letenky za babku
  • Ako sa žije na Azorských ostrovoch, čo sa tam dá vidieť a zažiť, koľko ho tam stoja mesačné náklady na život?
  • Či zničí korona lacné lietanie, ale aj na čom najviac zarába známy cestovateľský portál Slovenska, sme sa porozprávali s Lukášom Chovanom
Lukáš Chovan
Lukáš Chovan a Unsplash/ Yves Alarie
  • Cestuje od svojich 16 rokov, každé narodeniny strávil inde. Po maturite sa vybral s jednosmernou letenkou do Ázie, kde strávil 9 mesiacov
  • Dnes žije hlavne na Azorských ostrovoch a o svoje cestovateľské tipy sa delí na známom portáli Letenky za babku
  • Ako sa žije na Azorských ostrovoch, čo sa tam dá vidieť a zažiť, koľko ho tam stoja mesačné náklady na život?
  • Či zničí korona lacné lietanie, ale aj na čom najviac zarába známy cestovateľský portál Slovenska, sme sa porozprávali s Lukášom Chovanom

Lukáš „Chovi“ Chovan sa prvýkrát vybral do sveta, keď mal 16 rokov. Odvtedy každé svoje narodeniny oslavoval v inom kúte sveta a dnes žije na Azorských ostrovoch uprostred Atlantiku. Podľa vlastných slov sa mu splnil sen – našiel si online prácu a slobodu v živote.

Začal pracovať pre známy cestovateľský portál Letenky za babku, kde sa delí o svoje tipy a skúsenosti. Čo táto práca obnáša, z čoho portál žije, budú ešte lacné letenky, na aké sme si zvykli pred koronou, ale aj ako vyzerá život na Azorských ostrovoch, koľko ho tam stoja mesačné náklady na bývanie, stravu… nám porozprával mladý, slovenský cestovateľ a bloger Lukáš Chovan.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Chovi Chovan (@chovi_travel)

Pred koronou rád utekáš na Azory, kde tráviš týždne, potom prídeš pozrieť rodinu a ideš naspäť. Prečo práve Azory?

Azory sú raj. Mám tu všetko, čo aktuálne k životu potrebujem, rovnako tak lacný život a najmä slobodu. Ďalej vládu, ktorej môžem dôverovať, obyvateľov, ktorí nešíria hoaxy a dokážeš sa s nimi normálne porozprávať aj o aktuálnej situácii.

Jednoducho, život na Azoroch počas pandémie je úžasný. Je to doslova taký únik od toho všetkého, čo sa na pevnine deje. Keď sa pozrieš na mapu, tak uvidíš, že som tu ako taký stroskotanec uprostred Atlantiku, najbližšia pevnina 1 500km odo mňa.

Predstav si, že ma máš presvedčiť, čo všetko uvidím a zažijem na Azoroch.

Predstav si Jurský park a k tomu destinácie ako Havaj, Nový Zéland, Írsko, Škótsko, Island… A to sú Azory. Skladajú sa z 9 ostrovov. Ja som na tom najväčšom Sao Miguel, prezývaný aj Zelený ostrov. Tu slovo príroda a zelená farba naberajú úplne iné rozmery, doslova 50 odtieňov zelenej.

Nájdeš tu neskutočné vyhliadky, parky, panenskú prírodu a cítiš sa ako v džungli. K tomu tu máš úžasné, prírodné termálne kúpele, jediné čajové plantáže v Európe, jediné ananásové plantáže na svete v skleníku, pestujú tu banány či marakuju, nenormálne syry, nakoľko je tu kravičiek viac ako obyvateľov.

zdroj: Lukáš Chovan

Vodopády, západy slnka, čierne vulkanické pláže, surfovanie, brutálne hovädzie steaky, tuniakové steaky či šaláty, miestne jedlo Cozido, ktoré sa robí na vulkanickej pare v zemi až 7 hodín, termálne gejzíry a môžeš sa pozerať, ako naša planéta pracuje pod nami. Môžeš tu vidieť delfíny a veľryby, nakoľko sú Azory jednou z najlepších destinácií na sledovanie týchto zvierat.

Nedá sa to všetko opísať slovami, Azory sú taký obrovský raj, že kým to nezažiješ, tak nepochopíš. Mal som tu už stovky ľudí a ani jeden nepovedal, že by sa sem nevrátil alebo že by sa im Azory nepáčili. Práve naopak, väčšina ľudí sem chce prísť ešte raz alebo si predlžujú svoj pobyt, lebo toto sa inak ako rajom nazvať ani nedá.

 

Je niečo, čo ti na živote tam prekáža? Chceš tam ostať aj po korone?

Najviac mi tu prekážajú drogy, nakoľko Azory sú aj drogovým rajom a je tu pomerne veľa ľudí závislých na drogách. Ostať po korone by som tu momentálne nechcel, aj mne chýba také to cestovanie a spoznávanie ďalších krajín.

Možno by som potreboval nejaký čas opäť viac slnka. Najväčším problémom ale pre mňa je to, že sa nechcem ešte niekde usadiť a tak Azory teraz vnímam skôr ako destináciu počas korony a ako jeden z ďalších mojich domovov vo svete. Taktiež je to tu pomerne malé a neviem si predstaviť, že budem na rovnakom mieste najbližších 20-30 rokov bývať. Možno neskôr áno, keď si precestujem to, čo chcem vidieť.

Koľko ťa zhruba mesačne vyjde život na Azoroch?

Snažím sa, aby ma tu život mesačne vyšiel na 500 až 600 €. To znamená ubytovanie, strava – varenie aj reštaurácie, fitko, výlety a tak ďalej.

Ide o portugalské ostrovy, nemáš tam problém dohovoriť sa anglicky alebo už vieš portugalsky?

Azory majú špecifický dialekt – azorská portugalčina, ktorá je úplne iná ako tá portugalská alebo brazílska, takže je to pomerne ťažké. Nejaké základy už ale ovládam. V službách sa dorozumieš po anglicky, no inak veľmi ťažko. Takže, je to v mojom prípade niekedy aj taká zmes angličtiny a portugalčiny (smiech).

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Chovi Chovan (@chovi_travel)

Po maturite si 9 mesiacov cestoval po Ázii. Mal si vopred pripravený plán, kadiaľ pôjdeš?

Mal som kúpenú iba jednosmernú letenku do Bangkoku a na účte 500 €, aby som prežil prvý mesiac. S jedným batohom a bez plánu. A tých 9 mesiacov života ma samo priviedlo nejakým plánom.

Odkiaľ si ako maturant mal na to peniaze?

Už počas strednej školy som mal bežne aj 5 brigád naraz. Mesačne som si odmakal aj 250 hodín, aby som mohol využiť nejaké prázdniny alebo predĺžený víkend a cestovať. Spal som naozaj šialene málo, no pre mňa bola priorita cestovanie a pracovanie na tom, aby som mal po škole online prácu a slobodný život. A to sa aj stalo.

Popri škole som postupne začal pracovať pre portál Letenky za babku, takže do Ázie som potom odchádzal už s pocitom, že môžem pracovať online a zarobiť si tak na prežitie práve touto formou.

Populárny web letenky za babku založil Michal Holaň, no dnes ste v tíme traja. Ako si sa k Michalovi a k tejto práci dostal?

Jednoducho ma začalo baviť cestovanie, plánovanie výletov, hľadanie leteniek, ubytovania, a tak som raz len tak napísal na Letenky za babku, či náhodou niekoho nehľadajú na pomoc. Nehľadali, ale aspoň ma vyskúšali. Nejako som sa osvedčil a našli sme si spoločnú cestu, no a teraz som súčasťou Leteniek za babku už viac ako 3 roky.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Chovi Chovan (@chovi_travel)

Čo presne je tvojou úlohou v Letenkách za babku?

Hľadať a písať tipy na letenky, ubytovania, prípadne písať články o cestovaní. Časom by sme chceli viac rozbehnúť aj náš Instagram, len nám to korona trochu skomplikovala. No a nejako sa mi darí robiť kvalitný destinačný marketing (smiech). Takže, aj to je súčasť tej práce, nakoľko teraz sú najpredávanejšie letenky práve tie na Azory, kde som a odkiaľ pridávam príspevky. Predtým to zas bol Vietnam či Valencia.

Prezradíš, z čoho tento portál najviac žije?

Momentálne nás portál neživí, ale skôr živíme my jeho. Za bežných čias pred koronou nás živil najmä z provízií za predané letenky, ubytovanie či požičanie auta. Funguje to tak, že z malého percenta našich tipov máme nárok na províziu za predaje. Konečná cena ktorú zaplatí kupujúci sa však o našu províziu nenavyšuje a vypláca nám ju sám predajca. V praxi to funguje tak, že dávame najlepšie tipy, aké vieme, bez ohľadu na provízie. Tie sú nám potom už iba odmenou, ak niekto využije naše tipy.

Z väčšiny tipov však máme iba dobrý pocit a dobré meno, ktoré je pre nás najdôležitejšie. Ďalším zdrojom príjmov sú reklamy na webe, ktoré nám teraz platia aspoň prevádzkové náklady webu. Sem-tam sa nájde nejaká spolupráca, ktorá nám musí dávať zmysel a musí sa nám hodiť k cestovateľskej téme. Web však plánujeme prevádzkovať bez ohľadu na to. Či bude zarábať alebo nám bude skôr nákladom. Aj keby to malo byť iba hobby popri práci.

Azoríky s Chovim ako delegátom cez Flying Banana – cestuj za pár šupiek už koncom mája. ❤️Poď zažiť raj ✅🌴😇❤️😇Limitovaný počet miest na 7! :)

Posted by Lukáš Chovi Chovan on Friday, April 9, 2021

Ako podľa teba korona zmení cestovanie? Bude sa ešte dať lietať po Európe za 9,90 €?

Lacné letenky budú určite. Po tých dlhých karanténach ľudia chcú už konečne niekde cestovať a letecké spoločnosti budú chcieť tiež prilákať ľudí na nízke ceny leteniek. Možno frekvencia letov bude nižšia, no neočakávam najbližšie mesiace, že by sa cena leteniek nejako zvyšovala. To možno príde až po samotnej pandémii, ak to veľa spoločností neprežije, a tak sa aj konkurencia na jednotlivých linkách zníži.

Kedy si ty prvýkrát niekam sám vycestoval?

Keď som mal 16 rokov, šiel som prvýkrát na vlastnú päsť do Londýna, kde som oslávil svoje 17. narodeniny. Odvtedy každý rok oslavujem narodeniny niekde v zahraničí: 18-tka v Bangkoku, 19-tka na Malte, 20-tka na Siargao (ostrov na Filipínach) a 21-tka nedávno na Azoroch.

Úplne sám som prvýkrát bol, keď som mal 18 rokov a bol som vo švédskom Malmö. Odvtedy prevažne cestujem sám, napríklad aj po maturite, keď som mal 19 rokov, som šiel s jednosmernou letenkou úplne sám do Ázie, v ktorej som bol až do začiatku pandémie, teda 9 mesiacov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Chovi Chovan (@chovi_travel)

Čo ťa k cestovaniu najviac pritiahlo a stále drží?

Cestovanie je droga, pozitívna droga. Paradoxom je, že míňaš na to peniaze a stále si bohatší, o zážitky, aj o tie negatívne, ktoré ťa formujú ako osobnosť. To všetko sú zážitky, ktoré mi ostanú naveky. Cestovanie považujem za obrovskú školu života. Zvlášť sólo cestovanie v mladom veku, kedy si nútený riešiť veci, na ktoré ťa v škole len tak nepripravia.

V rámci cestovania máš zároveň niekoľko predmetov – geografia, biológia, dejepis, telesná, jazyky, matematika, náboženstvá… ani si to sami neuvedomujeme, ale cestovanie nás neskutočne vzdeláva. A to je to, čo ma na cestovaní stále baví. Vyjsť z tej našej bubliny a spoznať niečo nepoznané, zažiť iné kultúry, stretnúť iných ľudí a rozprávať sa s nimi, aký život oni majú a celkovo obohatiť tak svoj pohľad na svet.

Nezdá sa ti, že dnes mnoho ľudí cestuje povrchne? Často o danom mieste nič nevedia a stačí im pochváliť sa fotkami na internete.

Cestovanie by nemalo byť o tom, že sa ideme chváliť, že sme niekde. Necestujeme predsa kvôli druhým, aby nám závideli. Cestujeme kvôli sebe, pretože nás to učí byť lepšími a vzdelanejšími ľuďmi, ktorí si vďaka cestovaniu dokážu viac vážiť planétu, ale aj krajinu, v ktorej sme vyrastali.

Žijeme v dobe, kedy stále riešime, čo si kto o nás myslí a potrebujeme ukazovať na sociálnych sieťach, že máme dokonalé životy. Nie je hanba urobiť si zopár fotiek a videí, odložiť mobil a užívať si dokonalý výhľad, západ slnka alebo jedlo. Bohužiaľ, v praxi to nie vždy úplne funguje a ľudia radšej svoje životy žijú na sociálnych sieťach ako naozaj.

Každopádne, je to každého osobná vec, akým štýlom cestuje, sú to ich zarobené peniaze a či ich využijú na reálne spoznávanie alebo iba za účelom fotky, to je ich rozhodnutie a ja im ho brať nebudem.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Chovi Chovan (@chovi_travel)

Na rovinu, ty si vždy niečo naštuduješ, prečítaš o danej krajine?

Rozhodne áno. Vždy sa snažím prečítať si niečo o histórii tej krajiny, mesta, pamiatok, čo a kde vidieť, urobiť si nejaký základný zoznam. No na druhej strane, milujem aj spontánnosť, improvizovanie a len také túlanie sa uličkami a vychutnávanie si atmosféry bez akéhokoľvek plánu.

Aká je teda tvoja najobľúbenejšia destinácia a prečo?

Ak by som mal napísať jednu, tak práve Azory. Ale rovnako tak milujem aj Vietnam, Siargao na Filipínach, Kuala Lumpur, Singapur, Švajčiarsko… Azory sú raj, je tu naozaj všetko a je neskutočné, že len napríklad na ostrove Sao Miguel, ktorý je najväčší azorský ostrov s dvojnásobne väčšou rozlohou ako Bratislava, je tu toľko vecí, že aj dva týždne sú málo. Vždy ma to fascinuje.

Skúsme opačne, ktorá krajina ťa najviac sklamala?

Nemám vyslovene nejakú destináciu, ktorá by ma sklamala. Každá destinácia má niečo do seba. Možno som viac čakal od Kambodže, ale aj tá má svoje krásne miesta.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech