Mladý Slovák vniesol do športu kúsok umenia s jeho ručne strúhanými Plichťo´s Poles

  • V zime či v lete, v horách alebo na lúke, vždy je dobré mať pri sebe oporu. Michal Plichta sa preto rozhodol priniesť na slovenský trh turistické palice z kvalitného dreva s ideálnou hmotnosťou a jedinečným dizajnom, ktoré si obľúbi nejeden turista a milovník hôr.
tuss
facebook.com/plichtopoles
  • V zime či v lete, v horách alebo na lúke, vždy je dobré mať pri sebe oporu. Michal Plichta sa preto rozhodol priniesť na slovenský trh turistické palice z kvalitného dreva s ideálnou hmotnosťou a jedinečným dizajnom, ktoré si obľúbi nejeden turista a milovník hôr.

Michal vyrástol uprostred prírody v malej dedine v slovenských horách. Práve prostredie, v ktorom vyrastal, do zásadnej miery ovplyvnilo aj smer, ktorým sa rozhodol uberať.

„V podstate všetko, čomu som sa doteraz venoval, čo som skúsil, vytvoril, naučil sa, je úzko späté s horami a s prírodou ako takou,“ vyjadril sa Michal pre portál slnkonaskalach.sk

Michal sa počas štúdia na Vysokej škole začal venovať ochrane prírody a recyklovaniu materiálov mimo obývaných oblastí. Zároveň asi 15 rokov pracoval ako lyžiarsky inštruktor a vybudoval si pozitívny vzťah k horám. Niet divu, že sa tak dostal až k výrobe lyžiarskych palíc. Aj keď, v tomto prípade ide skôr o umeleckú tvorbu než výrobu. :)

Všetky Michalove palice sú autorské a každá je originálom. Znamená to, že ide o jedinečné kúsky, pričom z každého modelu jestvuje len jediný kus. Michal nevymýšľa nové technológie, rozhodol sa len priniesť do športu trochu umenia alebo skôr umeleckého remesla.

Jeho ručne vyrezávané rúčky na paličky majú majiteľom skrášľovať deň a prinášať radosť z pohybu a zdravého životného štýlu, potešiť oko, inšpirovať myseľ. Sú symbiózou štýlu a funkčnosti a sú jedinečne zviazané s miestom, činnosťou a pozorovaním, ktorým sa v danom okamihu Michal venuje a ktoré ho inšpiruje k tvorbe.

Na výrobu produktov Plichťo´s Poles Michal používa rôznorodé materiály s čo najkratším polčasom rozpadu vo vysokohorskom prostredí, s minimálnym ekologickým zaťažením. Ochrana prírody je pre neho totiž nadovšetko prvoradá.

Spôsob výroby je veľmi jednoduchý, ale zároveň časovo extrémne náročný. „Venujem sa ručnému opracovaniu materiálov a na spracovanie dizajnov využívam rôzne umelecké techniky. Materiály ako drevo, koža, kosti, kovy, nerasty, bambus, tkaniny a ekologické materiály sa menia na rúčky, pútka, telá, či krúžky,“ uviedol Michal pre slnkonaskalach.sk


Rôzne druhy ekologických materiálov dávajú samotným paličkám osobitosť. Sú to materiály, s ktorými pracuje najradšej a ktoré sa následne dajú bezproblémovo recyklovať alebo sa voľne rozložia v prírode v priebehu niekoľkých rokov.

Plichťo´s Poles je slovenská značka, ktorá očaruje špecifickými dizajnmi a ekologickou estetikou ručnej práce. Za týmto jedinečným projektom stojí osoba, ktorá spracovala prvé recyklované a redizajnované paličky v roku 2010 a so svojimi produktmi má niekoľkoročnú skúsenosť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech