Mladý Slovák vytvoril printový magazín a svojím nápadom zaujal prezidenta Kisku

  • Čo je na papieri, to sa počíta. V dnešnej onlinovej dobe toto tvrdenie bledne každým dňom a print vzbudzuje stále menšiu pozornosť. Slovák Pavol Horváth sa rozhodol to ignorovať a do sveta vyšiel s alternatívnym printovým časopisom s revolučnou myšlienkou!
collagewqxwx
Sféra nezávislého priestoru
  • Čo je na papieri, to sa počíta. V dnešnej onlinovej dobe toto tvrdenie bledne každým dňom a print vzbudzuje stále menšiu pozornosť. Slovák Pavol Horváth sa rozhodol to ignorovať a do sveta vyšiel s alternatívnym printovým časopisom s revolučnou myšlienkou!

Napriek tomu, že digitál je dnes na výslní, v niektorých prípadoch málokedy dosahuje rešpekt a kvalitu papiera. Pre mnohých autorov je preto stále prestížou, aby sa ich práca ocitla v printe a nie len na obrazovke smartfónu. Taká báseň, príbeh či kresba tak dostanú reálnejšie kontúry a neupadnú do zabudnutia po jednom kliku.

Foto: Sféra nezávislého priestoru

Slovákovi Pavlovi Horváthovi napadla geniálna myšlienka, ako podporiť mladých kreatívcov s nápadmi, ktoré stoja za šírenie. Pomocou printu! Vyštudoval reklamu, sám rád bloguje, no vždy ho po čase odradilo to, že nevedel svoju tvorbu dostať ďalej ako k zopár priateľom na Facebooku.

„Ak som ja vyštudoval reklamu a nedokážem „predať“ svoj blog, ako to môže zvládnuť bežný človek bez toho, aby do toho musel vraziť stovky eur?” povedal si Palo. Rozhodol sa preto vytvoriť pre seba aj ostatných priestor, kde budú môcť prispievať bez toho, aby museli byť vyvolenými blogermi s 10-tisícmi followerov.

Foto: Sféra nezávislého priestoru

“Vytvoriť printový časopis mi napadlo vtedy, keď som doma na stole našiel dva nemenované časopisy a oba sa ma snažili o niečom presvedčiť. Povedal som si, že stačilo. Chce to oddychový časopis, ktorý nebude chcieť čitateľa presvedčiť o ničom, ale poteší pri dlhých chvíľach,“ vysvetlil Palo.

Foto: Sféra nezávislého priestoru

Sféra nezávislého priestoru je neziskový magazín, ktorý môžeš vytvárať aj ty. Ak si mladý umelec, bloger alebo jednoducho tvoríš niečo zmysluplné, stačí sa ozvať. Sféra tvoje práce zadarmo a s radosťou vytlačí a predstaví svetu. Predstav si, že niekomu sa tvoja práca zapáči natoľko, že si ju vystrihne a nalepí nad pracovný stôl. To by sa ti s blogom nestalo. :)

Tento krásny projekt už oslovil nejedného kreatívca, no tiež prezidenta Andreja Kisku, ktorý ho podporuje. V nultom čísle Sféry dokonca sám publikoval! Tomu sa hovorí úspešný štart. :)

Foto: printscreen/Sféra nezávislého priestoru

„Hotové číslo zdarma distribuujeme medzi ľudí, prevažne v kaviarňach alebo na zaujímavých miestach, kde majú ľudia čas. Momenálne máme nulté prezentačné číslo v KC Dunaj, Urban Bistre, u Pána Králička a aktuálne riešime RegioJet,“ prezradil Palo. Tvoja tvorba sa tak zaručene dostane aj k tým, ktorí si nefičia na scrollovaní Facebooku.

O tom, že Sféra si nepotrpí na pompéznosť, svedčí fakt, že ju môžeš nájsť aj na toalete. No samozrejme to nepredurčuje obsah :) Takto znel email od čitateľa Richarda: „Dostalo sa mi do rúk nulté číslo časopisu. Klobúk dolu, skvelý nápad, pokračujte! Síce printové médiá umierajú, ale toto dielko má budúcnosť. Cítim v ňom kontakt s čitateľom, hravosť a chuť pomáhať. Mimochodom som naň narazil na záchode.

Foto: Sféra nezávislého priestoru

Kombináciou autorov z rôznych oblastí vzniká zaujímavá zmes textového a vizuálneho obsahu. „Sú tam cestopisy, recepty, pohľady na život, poviedky či básne. V najnovšom čísle budeme mať už aj omaľovanky či krížovky a jeden kvíz. Hľadáme tiež komixy. Jednoducho je to taká veľká oddychovka,“ dodal Palo, ktorý si na realizáciu projektu privyrába ako freelancer a je violistom vo folklórnom súbore Ekonóm.

Sfére fandíme a tešíme sa, že po extrémne úspešnom Standart-e je tu ďalší zmysluplný print.

Sféra však nezanevrela ani na digitál. Ak sa preto k tebe nulté číslo nedostalo, prečítať si ho môžeš aj online tu.

Foto: Sféra nezávislého priestoru

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK