Mladý študent Patrick Hrdý založil firmu, ktorá ti vytvorí kryt na mobil podľa predstáv

  • Študenti strednej školy prišli s nápadom poskytovať personalizované kryty na mobily. Projekt dostal príznačný názov Cool Photo Cases. V začiatkoch žal úspechy len na internete, no tohto roku ho ocenili grantovým programom Business Idea, ktorý študentom pomáha plniť si podnikateľské sny. Patrick Hrdý je momentálne vlastníkom firmy Personalizované výrobky, vďaka ktorej môžeš mať už zajtra na mobile fotografiu podľa tvojho výberu.
wdjqwdqd
Patrick Hrdý
  • Študenti strednej školy prišli s nápadom poskytovať personalizované kryty na mobily. Projekt dostal príznačný názov Cool Photo Cases. V začiatkoch žal úspechy len na internete, no tohto roku ho ocenili grantovým programom Business Idea, ktorý študentom pomáha plniť si podnikateľské sny. Patrick Hrdý je momentálne vlastníkom firmy Personalizované výrobky, vďaka ktorej môžeš mať už zajtra na mobile fotografiu podľa tvojho výberu.

Ahoj, Patrick. Na začiatok nám prosím prezraď, kde a čo študuješ a prečo si si vybral práve túto školu? :)

Tento rok som práve dokončil štúdium na Strednej odbornej škole v Handlovej, odbor bilingválna obchodná akadémia, a od septembra nastupujem na Ekonomickú fakultu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Bilingválnu obchodnú som si vybral hlavne preto, aby som sa zdokonalil v angličtine, čo mi aj výrazne pomohlo. Vysokú školu zatiaľ neviem posúdiť, keďže nastupujem až od septembra.

Kedy a ako vznikali prvotné nápady ohľadom tvojho projektu Cool Photo Cases?

„Podnikať“ som začal so svojou priateľkou Sofiou, s ktorou podnikám dodnes.  Ešte sme nemali ani 18 rokov, takže sme nemali ani založenú žiadnu firmu. Cez internet sme predávali rôzne produkty, pričom najlepšie sa nám darilo s hodinkami. Potom Sofia prišla s nápadom personalizovaných krytov. Ja som sa tejto myšlienky chytil a postupne sa mi darilo ju zrealizovať.

Foto: Patrick Hrdý

Pôvodne si bol len sprostredkovateľom týchto produktov. Prečo si sa rozhodol začať sa venovať aj ich výrobe?

Keď sme začali s krytmi, museli sme si nájsť vhodného dodávateľa, čo sa aj podarilo. Nevýhodou bola dlhá dodacia doba, ale i napriek tomu bol o kryty veľký záujem. Preto som si povedal, že najlepšie by bolo, keby sme sa stali priamo výrobcom a skrátili by sme dobu dodania. Dnes kryty odosielame do 24 hodín, čo je, myslím si, veľmi rýchle a zákazníci nemusia dlho čakať.

Prečo by si záujemcovia o kryty na mobil mali vybrať práve tvoju firmu Personalizované výrobky?

Konkurenciu máme, toho sme si vedomí. Ja osobne ju ale veľmi nevnímam. My sa snažíme robiť si svoju prácu najlepšie ako vieme a veľmi sa neporovnávame. Predsa len si myslím, že máme najlepšiu cenu na Slovensku aj v Českej republike. Odosielame do 24 hodín. So zákazníkmi ihneď komunikujeme cez sociálne siete alebo poprípade mailom po zadaní objednávky. Nie sme žiadna veľká spoločnosť, ale presne vieme, čo chceme robiť a ako to chceme robiť.

Foto: Patrick Hrdý

Podnikať si začal približne pred rokom. Bolo niečo, s čím si sa musel v začiatkoch vysporiadať?

Počiatočnou dilemou bolo, akú právnu formu si vybrať. Predsa len, keď chcete podnikať, sú aj záväzky a povinnosti, ktoré treba dodržiavať. Samozrejme, bolo treba nájsť vhodných dodávateľov. Išlo možno aj o tisícku vymenených mailov. Ale napokon sa nám podarilo nájsť spoľahlivých a zodpovedných partnerov.

Na aké typy mobilných telefónov ste schopní navrhnúť personalizovaný kryt?

Aktuálne kryty vyrábame na štyri značky a viac než 30 typov mobilných telefónov. Sú to Apple, Samsung, Huawei a Sony. Postupne podľa dopytu samozrejme rozširujeme našu ponuku. Malou nevýhodou je, že dnes je na trhu neskutočne veľký počet značiek a typov telefónov, ktoré sa každým dňom rozširujú. No myslím, že ponuka tridsiatich typov telefónov nie je malá. A väčšina zákazníkov si ten svoj v ponuke nájde.

Foto: Patrick Hrdý

Akými spôsobmi si ho môžu záujemcovia objednať?

Zákazníci si kryt môžu objednať na našej webovej stránke, kde vyplnia objednávku. Tam pridajú všetky osobné údaje a vyberú si aj fotku, ktorú chcú mať na kryte. Zadanie objednávky netrvá viac ako 2 minúty. Zákazníci nás môžu tiež kedykoľvek osloviť na našej Facebookovej stránke Personalizované výroky, kde im poskytneme akékoľvek informácie ohľadom objednávky a ich krytu.

Tvoj nápad získal ocenenie grantového projektu Tatrabanky Business Idea. Pomohla ti táto výhra posunúť sa projektovo ďalej?

Určite áno. Účasť v projekte Business idea sa vyplatila. Keďže projekt Cool Photo Cases bol jedným z víťazných projektov, podarilo sa mi získať dodatočné finančné prostriedky, potrebné na rozbehnutie podnikania.

Foto: Patrick Hrdý

Svoj biznis plán si rozbehol vo veľmi mladom veku. Akú radu by si dal iným mladým ľuďom, ktorí tiež túžia, aby svet spoznal ich nápad?

Určite by som im povedal, nech sa neboja pustiť do vecí, ktorým nerozumejú. Ja som toho príkladom. Všetko je to iba o čase, ktorý sme ochotní obetovať učeniu sa novým veciam. Aj tak sa väčšinu vecí naučíme za pochodu. A ak sa niekedy okolnosti otočia proti vám, netreba zúfať. Proste to tak má byť a aj z nevýhody sa dá väčšinou vyťažiť.

Nepremýšľaš nad tým rozšíriť časom túto ponuku aj o iné produkty, než len kryty na mobilné telefóny?

Zatiaľ predávame iba kryty, ale nikdy nevieme, čo nám napadne a do čoho sa pustíme. Pred tým náš názov bol Cool Photo Cases. Potom sme sa rozhodli, že skúsime niečo slovenské, tak sme sa premenovali na Personalizované výroky. Niekedy uvažujem, že to možno nebolo najlepšie rozhodnutie. Ale predsa len, keď sa na to pozriem z druhého pohľadu, tak nás názov aspoň v budúcnosti nebude obmedzovať v ponuke výrobkov.

Foto: Patrick Hrdý

Ako ďalej plánuješ využiť tento nápad?

Aktuálne sme spustili predaj do Českej republiky. Čo nás zase veľmi teší je, že konkurujeme najnižšou cenou a rýchlym dodaním aj v ČR. To, že máme nižšie ceny ako konkurencia vôbec neznamená, že kvalita krytu je horšia ako u konkurencie. Príde mi to nerozumné v dnešnej dobe predávať kryt napríklad za 20€. Zatiaľ máme od zákazníkov iba pozitívne ohlasy a uvidíme ako to všetko bude pokračovať.

Vďaka čomu sú podľa teba personalizované kryty na mobil také úspešné?

Ja si myslím, že je to hlavne kvôli tomu, že zákazník si môže vybrať akúkoľvek fotku/návrh na kryt. Takže nie je ničím obmedzovaný.

Čo máš na obale svojho mobilu ty? :)

Zo začiatku som si zvolil aj ja personalizovaný kryt. No musím sa priznať, že potom som dlhú dobu nosil iba čistý silikónový kryt. Ale teraz mám na kryte naše logo Personalizované výrobky.

Foto: FB Personalizované výrobky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech