Mladých Slovákov láka bývanie v domoch z kontajnerov za pár desiatok tisíc eur. Dôvod je celkom jasný

  • Na Slovensku už stojí niekoľko desiatok stavieb z lodných kontajnerov
  • Ich cena sa hýbe v desiatkach tisíc eur
Na snímke je tiny house Nanovo.
Facebook/Nanovo
  • Na Slovensku už stojí niekoľko desiatok stavieb z lodných kontajnerov
  • Ich cena sa hýbe v desiatkach tisíc eur

Súčasnej architektúre sa medze naozaj nekladú. Aktuálnym hitom nielen vo svete, ale už aj u nás na Slovensku, sa stáva takzvaná kontajnerová architektúra.

Reč je o stavbách, ktorých základným prvkom sú celé ISO kontajnery alebo ich nosná konštrukcia. Tie sú bežne využívané pri preprave tovaru. Aktuálne sa však lodné kontajnery začali využívať aj ako architektonický prvok.

Kancelárie aj domy

Veľkou výhodou ich používania je cenová dostupnosť či fakt, že výstavba podobného príbytku môže prebiehať bez nutnosti kopania základov. Ďalším pozitívom je aj ich mobilita.

Ak teda kontajnery využiješ na stavbu kancelárskych priestorov, ich premiestňovanie bude možné vďaka špeciálnym zariadeniam.

Ako sme už spomínali, okrem kancelárskych priestorov vďaka lodným kontajnerom vznikajú aj rodinné domy. Nech už podobná predstava znie akokoľvek absurdne, výsledok je často na nerozoznanie od tých klasických.

Architekti sa riadia mottom, že fantázii sa medze nekladú, a ich projekty tak spájajú pohodlné bývanie s ekologickým prístupom. Na Slovensku sa podobného konceptu ujal Ivan Zábojník, so svojim konceptom Nanovo.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa NANOVO (@na_novo)

Hľadal prácu mimo sezóny

Ivan sa pôvodne venoval úpravám parkov či záhrad. Nápad vznikol v roku 2014 ako jeho doplnková činnosť, keď premýšľal, ako by mohol využiť jeho jazdeckú halu.

Ako sme už uviedli, primárne sa venoval krajinnej architektúre. Povedal nám, že počas zimného obdobia mal práce menej a aby sa zabezpečil aj mimo sezóny, hľadal spôsob, ako si zarábať aj počas zimných mesiacov. Práve v tom istom čase paradoxne so ženou riešil tému spoločného bývania, a tak si projekt domu z lodného kontajnera skúsili na vlastnej koži.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: lepsiebyvanie.pluska.sk, Nanovo.sk, holidayhometimes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá