Mnohí prišli o svoj domov, zničili im ho ničivé požiare. Grécko stále bojuje, pomáhajú aj Slováci

  • Zrejme najviac zasiahnutou oblasťou je ostrov Eubója
  • Hasičom sa tam však nedarí požiar zvládnuť
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, reprofoto/youtube/theguardian, Facebook/Hasičský a záchranný zbor
  • Zrejme najviac zasiahnutou oblasťou je ostrov Eubója
  • Hasičom sa tam však nedarí požiar zvládnuť

Grécko zažíva najsilnejšie vlny horúčav za posledných 30 rokov, teploty vystúpili až na 45°C. Krajina navyše v posledných dňoch bojuje s niekoľkými požiarmi.

Už je neskoro

Podobné horúčavy sú čoraz pravdepodobnejšie a extrémnejšie. Do značnej miery sú prítomné v dôsledku klimatických zmien, informuje BBC. V plameňoch je aj grécky ostrov Eubója. Tam sa miestnym hasičom do nedeľňajšieho večera nepodarilo dostať lesný požiar po kontrolu.

Obyvateľov postihnutého regiónu preto z bezpečnostných dôvodov evakuovali. Ostrov však nebol jediným miestom, ktoré požiare trápili. Medzitým plamene vyčíňali vo viac ako desiatich ďalších lokalitách Grécka.

V plameňoch skončili nie len lesy aj domy spomínaných oblastí. Starosta obce Istiaia dokonca pre miestne médiá dodal: „Už je neskoro, oblasť je zničená.“

Vypravení boli aj Slováci

Na žiadosť o pomoc zo strany Grécka reagovalo niekoľko krajín vrátane Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie či Slovenska. O vypravení Modulu pozemného hasenia požiarov, ktorý má pomôcť pri likvidácii lesných požiarov severne od Atén, informoval Hasičský a záchranný zbor.

„Nesmierne oceňujem, že sa hasiči zaradení v module zmobilizovali za menej ako 24 hodín, a teraz sú už na ceste do požiarmi zasiahnutých lokalít,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Chystáš sa v najbližšom čase do zahraničia?

Prezident HaZZ prostredníctvom sociálnych sietí objasnil, že v Module je zaradených 75 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 30 kusov techniky, ktorej súčasťou sú okrem veľkokapacitných a strednokapacitných hasiacich automobilov aj vozidlá s logistikou.

„Modul bude po príchode do Grécka sebestačný vrátane elektrickej energie, ubytovania a stravovania na sedem dní, v prípade potreby bude možné túto dobu predĺžiť,“ cituje Pavla Mikulášeka Hasičský a záchranný zbor.

Zdroj: BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie