Mnohí Slováci netušia, koľko proteínov majú denne jesť. Nutričná koučka radí využívať jednoduchý vzorec

  • Väčšina ľudí netuší, koľko proteínov má denne konzumovať
  • Výživová poradkyňa odhaľuje jednoduchý vzorec a poukazuje na prelomovú štúdiu
fitness, žena, bielkoviny
freepik
  • Väčšina ľudí netuší, koľko proteínov má denne konzumovať
  • Výživová poradkyňa odhaľuje jednoduchý vzorec a poukazuje na prelomovú štúdiu

Proteíny sú základnými stavebnými kameňmi ľudského tela, sú nevyhnutné pre rast, opravu a funkciu všetkých živých buniek.

Význam proteínov v našej strave je teda nesporný, no existuje celá plejáda mýtov a nedorozumení, ktoré obklopujú ich konzumáciu a úlohu v zdravom životnom štýle. 

Ing. Pavla Pešková Gazdíková, nutričná koučka a zakladateľka Inštitútu pre vzdelávanie nielen výživových poradcov, priznáva, že otázka, koľko bielkovín konzumovať, sa medzi odborníkmi rozoberá roky.

Od začiatku vzniku športovej/fitness výživy panujú nezhody medzi expertmi i medzi samotnými športovcami/kulturistami. Neexistuje zhoda ani medzi športovcami v jednotlivých športových disciplínach. Napriek tomu by sme sa bielkovinami mali zaoberať, pretože okrem iného sú jedným z pilierov na spevnenie tela: proporcie a pevnosť sú zaistené svalmi, nie tukovými zásobami.

jogurt-2
zdroj: freepik

„Naším cieľom pri diéte je spaľovanie tukov pri zachovaní (či ešte lepšie raste) svalov, čo si vyžaduje stavebný materiál. Bielkoviny sú pre zdravie nevyhnutné, pretože sa skladáme z viacerých bielkovinových častí: svaly, orgány, krvné cievy, vlasy/nechty/koža, spojivové a kostné tkanivá – všetky sú to orgány závislé od bielkovín s neustálymi procesmi syntézy a rozkladu.“

Navyše, bielkoviny v jedálničku rovná sa vyššie zasýtenie a nižšie kolísanie krvného cukru.

Mnoho ľudí trápi otázka, koľko bielkovín musíme konzumovať? Odpoveď na túto otázku, či chceme, alebo nie, nie je úplne jednoduchá, no existuje. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: NIH, ivyzivovyporadce.cz, Harvard Health Publishing

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá