Moderná vychytávka v podobe fotopascí, poznáš všetky jej využitia?

Premýšľaš nad umiestnením fotopascí na tvoj pozemok, záhradu či niekde do lesa? V súčasnosti je možné vybrať si z veľkého množstva fotopascí určených pre začiatočníkov až po skúsených profesionálov. V nasledujúcom článku ti priblížime, na čo všetko slúžia a aké je ich využitie.

Hlavnou funkciou fotopascí je monitorovanie a zároveň ochrana pozemkov, ciest, stavieb, skládok dreva či čiernych skládok. Veľmi často sú používané poľovníkmi na sledovanie zvierat a zaznamenávanie ich správania. Ochranárom zas slúžia pri realizácii rôznych výskumov. Na základe pohybu urobia fotopasce statickú snímku či video zo sledovanej oblasti. Zaznamenajú čas, dátum, teplotu, a niektoré z nich dokonca aj fázu mesiaca. Kvalitnejšie modely fotopascí dokážu posielať fotky priamo na telefón či email.

Zachytenie fotky alebo videa z fotopasce je spustené pasívnym infračerveným detektorom, ktorý reaguje, keď sa v jeho detekčnej zóne pohybuje niečo teplejšie alebo chladnejšie ako pozadie. Cieľová detekcia je slabým miestom pascí kamier a je potrebné ich nastaviť tak, aby sa zvieratá pohybovali cez ich detekčnú zónu, nie smerom k alebo od kamery. Po zotmení fotopasce osvetlia objekt infračerveným svetlom, ktoré zvieratá ťažko vidia, alebo bielym svetlom, ak sú potrebné farebné obrázky. Počas dňa sú statické snímky a videozáznamy poväčšine snímané farebne a v noci monochromaticky pod infračerveným žiarením alebo farebne s bielym osvetlením. 

Kam fotopasce umiestniť?

Nájsť čo najvhodnejšie miesto pre fotopasce je kľúčovou úlohou, aby si dosiahol požadovaný efekt a dostatok materiálu. Maj na pamäti, že výkon fotoaparátu je citlivý na výšku a uhol, v ktorých je namontovaný. Maximálna detekcia pochádza z kamier tesne pod výškou ramien cieľa a je zameraná vodorovne. Ak sa chceš vyhnúť veľkému množstvu falošných spúšťačov, odstráň rastliny či kríky v detekčnej zóne, ktoré by sa mohli rozhýbať kvôli prípadnému vetru. Ak sú fotopasce umiestnené, urob skúšobné fotografie, aby si si bol istý, že budú správne fungovať. V neposlednom rade je dôležité udržiavať ich čisté, suché a pravidelne vymieňať batérie. Ak uvažuješ nad zadovážením fotopascí, tak tie najpredávanejšie fotopasce nájdeš na IBO.SK. Popri širokej ponuke, kompletnom príslušenstve či doplnkoch poskytujú aj kompletné poradenstvo a servis. Väčšinu zariadení majú skladom ihneď k odberu a zasielajú kuriérom do 24 hodín. V kamenných predajniach zas ponúkajú možnosť vyskúšania a otestovania konkrétnej fotopasce.

Potrebné príslušenstvo k fotopascám

Nezabúdaj, že kúpenie samotnej fotopasce nestačí. Na IBO.SK nájdeš aj potrebné príslušenstvo k fotopascám. Potrebuješ batériu, solárny panel, zámok, pamäťovú kartu alebo čokoľvek iné? V ich širokej ponuke nájdeš všetko nevyhnutné, vrátane náhradných dielov. Následne ti už nič nebude brániť v umiestnení fotopasce na tebou zvolené miesto.

Fotopasce zachytávajú všetky obrázky a videá na SD kartu. Čím väčšia kapacita karty, tým lepšie, nebudeš sa tak musieť báť, že sa rýchlo zaplní. Karta sa dá ľahko vybrať z fotoaparátu a následne vložiť do počítača či notebooku. Používanie fotopascí môže vyžadovať trochu cviku, ale po istom čase ti to už pôjde bez problémov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech