Moderný dom pre náročných vyráža dych a doslova vytŕča z radu

  • Trochu "iný dom" z východného Slovenska, v obkolesení masovej katalógovej produkcie.
collagejhbjhb
Jozef Hudák
  • Trochu "iný dom" z východného Slovenska, v obkolesení masovej katalógovej produkcie.

Dobrý príklad, najmä v konfrontácii s tým, čo vzniká štandardne okolo nás po celom Slovensku (aj keď by sme privítali jednoznačnejšiu materiálovú striedmosť najmä v interiéri). Dielo predstavujú autori:

Urbanizmus:

Zadaním investora bolo navrhnúť jednopodlažný rodinný dom na parcele novovznikajúcej obytnej štvrte v časti mesta Michalovce. Uchopiť podstatu architektonického konceptu rodinného domu na voľnej ploche novovytvoreného územia, bez regulatívov a priestorových súvislostí, kde boli doposiaľ len polia. Na niekoľkých parcelách v okolí prebiehal striedmy stavebný ruch. Vznikali domy rôznej architektonickej kvality, prevažne katalógové. Dnes je prevažná väčšina parciel zastavaná a dom je svojou architektúrou odlišný od tých ostatných. Je osadený na parcelu tak, aby rešpektoval uličnú čiaru a parcelu člení na tri základné celky – predzáhradku, dom a záhradu.

Zobraziť celú galériu (18)
zdroj: Jozef Barinka

Architektúra:

Dom má jednoduchý pôdorys v tvare písmena “L”. Samotná hmota objektu je jednopodlažná, v obytnej časti domu s vyvýšenou asymetrickou strechou. Vstup do domu jasne definuje samotná hmota stavby využívajúca celú šírku parcely. Pasant z ulice vníma jasne čitateľný priestorovo vymedzujúci rám domu, ktorý vytvára horizontálnu bielu líniu na rovinatom pozemku. Za pomyselným vstupným rámom domu sa nachádza privátna záhradná časť  pre jeho obyvateľov. Zo samotnej záhrady vnímame bielu hmotu stavby so stúpajúcou asymetrickou strešnou rovinou.

Ustúpené časti hmoty sú doplnené o titánzinkový obklad Rheinzink. Z totožného materiálu je vyhotovená aj asymetrická strešná rovina. Exteriérové terasy domu sú obložené drevom, ktoré oživuje monochromatické stvárnenie fasád.

Objekt je delený na dva základné objemy. Primárnu hmotu domu a sekundárnu hmotu garáže. Vstupom sa dostávame do ”primárnej hmoty”, vstupnej chodby, z ktorej je prístupná technická miestnosť s práčovňou a toaleta. Vstupná chodba umožňuje prepojenie do záhradnej časti a priame napojenie na garáž. Denná zóna domu ponúka jeho obyvateľom obytnú halu s kuchyňou a jedálňou, priamo napojenú na exteriérovú terasu.

Zobraziť celú galériu (18)
zdroj: Jozef Barinka

„Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.“

Využíva taktiež výškové členenie stavby pod asymetrickou strechou, v jej časti je osadená galéria s pracovňou. Na obytnú zónu domu je napojená izba hostí a chodba, ktorou sa dostávame do nočnej zóny domu. Jednotlivé miestnosti sú radené za sebou a každá má možnosť prepojenia s exteriérovou terasou domu. V nočnej zóne domu sa nachádza izba rodičov, kúpeľňa a študentská izba s vlastnou kúpeľňou. Zo študentskej izby je prístup na zadnú terasu domu so zabudovanou výrivkou a saunou.

Monochromatický dom necháva vyniknúť zeleni. Dopĺňajú ho čierne rámy zasklenia, titánzinková asymetrická strešná rovina a titánzinkový obklad zapustených hmôt stavby. Tak ako sa dom uzatvára z ulice a bráni pohľadom okoloidúcich, tak sa veľkoryso otvára do átria a záhrady domu. Vytvára samotne fungujúci vnútorný organizmus s priehľadmi do záhrady z celého interiéru domu.

Zobraziť celú galériu (18)
zdroj: Jozef Barinka

Interiér domu je takisto biely. Mobiliár obsahuje aj atypické nábytkové prvky. V hlavnej obytnej časti je zabudovaná kuchynská linka. Celý blok má povrchy z bielenej dubovej dyhy. Dyha na kuchynskom ostrove je orechová. Tieto materiály sú použité v celom interiéri domu. Biele povrchy majú aj pracovné plochy, vstavané nábytky a podlahy. Interiér ponúka rôzne svetelné scény, pomocou (prevažne) zabudovaného osvetlenia. Dominantné solitérne svietidlá sú použité v centrálnej dennej časti domu.

zdroj: archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech