Módnu návrhárku Idu Sandor poznajú aj v Číne. Oblieka známe mená, pokoru však nikdy nestratila

  • Stala sa dizajnérkou roka na Harbin Fashion Week, doteraz sa to nepodarilo ešte nikomu zo Slovenska
  • Obliekala Dagmar Havlovú a jej modely je možné vidieť aj na Plese v opere
  • Jej tvorba je nadčasová a originálna, modely minimalistické, strohé a plné geometrie
  • Korona zasiahla aj módny priemysel. Ida sa rozhodla, že vytvorí pohodlnú a šik kolekciu na doma
Ida Sandor
archív: Ida Sandor
  • Stala sa dizajnérkou roka na Harbin Fashion Week, doteraz sa to nepodarilo ešte nikomu zo Slovenska
  • Obliekala Dagmar Havlovú a jej modely je možné vidieť aj na Plese v opere
  • Jej tvorba je nadčasová a originálna, modely minimalistické, strohé a plné geometrie
  • Korona zasiahla aj módny priemysel. Ida sa rozhodla, že vytvorí pohodlnú a šik kolekciu na doma

Módny návrhár je umelec, ktorý tvorí veľkolepé diela. Neskladá árie, nemaľuje veľkolepé obrazy, ale z látok a pomocou šijacieho stroja dokáže zdvihnúť sebavedomie každej žene a aj zo sivej myšky stvoriť princeznú.

Ida Sandor sa narodila na severovýchode Slovenska vo Svidníku, veľkú časť svojho života prežila v Michalovciach a nakoniec odišla do Košíc, kde žije so svojou rodinou, má vlastný ateliér a šije svoje dokonalé modely.

Ida nie je len obyčajná módna návrhárka. Je to žena, ktorej nikdy nestúpla sláva do hlavy, aj keby mohla. Je pokorná, hoci ju uznávajú aj v ďalekej Číne.

zdroj: archív: Ida Sandor

Každá žena je výnimočná

Nestratila sa ani medzi 54 návrhármi zo všetkých kontinentov v Paríži východu, ako nazývajú čínske mesto Harbin. Stala sa dizajnérkou roka na Fashion Weeku 2018. Nikdy predtým sa to žiadnemu Slovákovi či Slovenke nepodarilo. Svet módy jej môže pokojne ležať pri nohách.

Východniarka sa rada nechváli a je veľmi skromná. Obliekala však Dagmar Havlovú, herečku Gabiku Škrabákovú či Elenu Kohútikovú prezývanú „Lady Euro“. Práve jej už sedemkrát navrhla šaty na prestížny Ples v opere. V Idinom ateliéri sa cítite ako jedinečná osoba. Vraví, že každá žena je výnimočná. Na jej klientoch jej záleží rovnako.

Je síce vyštudovaná strojárka, ale pokojne môžeme povedať, že sa narodila s módou v rukách. Už ako malá slečna obdivovala módne fotografie, ovládala ručné práce, šila, háčkovala, plietla a kreslila. „Jednoducho som to vedela, nikdy som sa to nejako extra neučila. Plietla som, háčkovala… Svoju prvú blúzku som ušila, keď som mala 12 rokov. Tieto zručnosti mám možno aj preto, lebo šila aj moja babka a mama. Bolo mi to blízke.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa idasandor (@idasandor)

Módu ako takú nikdy neštudovala, ale vždy k nej inklinovala. „V tom čase nebol žiadny internet, písali sa len listy. V televízii som videla reláciu, kde sa hovorilo o súťaži mladých návrhárov, tak som tam napísala.“ Volala Mladý módny tvorca.

List do súťaže

Kariéra sa jej však odštartovala súťažou Zlatá Fatima. „Vyhrali sme dve. Ja som bola študentkou gymnázia, druhá víťazka zase študentkou odevnej školy. Bolo jasné, že práve ju poslali do Paríža. Ako by mohla v tom čase vyhrať študentka gymnázia? Aké to máme predsa školstvo, ak nevyhrajú tí, ktorí to študujú? Bola to iná doba,“ konštatuje s úsmevom.

Ide udelili zvláštnu cenu poroty. Jej modely boli uverejnené na celej strane v časopise Eva, na druhej zas boli modely Fera Mikloška či Jany Pištejovej. „V tom čase sme spolu chodili na súťaže. Už vtedy sme sa poznali.“

Milovala módu, no nemohla si ju dovoliť. Teraz predáva svetové značky za zlomok ceny. Nájdeš u nej Pradu či Dolce & Gabbana

Nezaspala na vavrínoch a stále som šila, plietla… Síce sa rozhodla pre Strojnícku fakultu Technickej univerzity v Košiciach, ale móda bola jej život. Vedela, že sa svojej záľube musí začať venovať naplno. Išla do toho, aj keď musela prekonať mnoho prekážok. V decembri bude mať 15-ročné výročie svojej torby. Jej modely si môžeš zakúpiť aj v SOM store. Nájdeš tam to najlepšie zo slovenskej a českej módnej scény. Sprístupňujú lokálnu tvorbu ľuďom, ktorí preferujú kvalitu, originalitu a udržateľnosť.

Dizajnérka roka

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK