Modranska: Tradičná modranská keramika v novom šate

  • Jakub Liška sa spolu so svojím tímom šikovných remeselníkov rozhodol vzdať úctu tradíciám a oživiť výrobu tradičnej modranskej keramiky a majoliky. Ak si myslíš, že takéto šálky a tanieriky patria výlučne do vitríny, mýliš sa. Všetky výrobky, ktoré modranska vyrába, sú určené na každodenné použitie.
collageutd
Facebook.com/modranska
  • Jakub Liška sa spolu so svojím tímom šikovných remeselníkov rozhodol vzdať úctu tradíciám a oživiť výrobu tradičnej modranskej keramiky a majoliky. Ak si myslíš, že takéto šálky a tanieriky patria výlučne do vitríny, mýliš sa. Všetky výrobky, ktoré modranska vyrába, sú určené na každodenné použitie.

Modranská majolika je odkazom našich predkov. Čo viedlo mladého človeka ako si ty k rozhodnutiu zachovávať slovenské tradície?

Určite malo veľký vplyv prostredie doma. Otec je keramikár, hrnčiar a figuralista. S keramickou dielňou som sa zoznámil ako dieťa, a aj preto že ma bavilo modelovať a kresliť som sa prihlásil na keramickú tvorbu ŠÚV v Bratislave. To, že som sa ale vrátil k samotnej majolike a tradícii bolo viac-menej z pohnútky skúsiť spraviť niečo nové, odkazujúc na tradíciu, lebo som v tom videl priestor, nikto to nerobil a zdalo sa mi to zaujímavé a potrebné.

zdroj: modranska

Ako by si nám, laikom, vysvetlil, čo to tá majolika vlastne je, a čím je práve tá modranská jedinečná?

Je to jedna z techník výroby keramiky. Špecifická je tým, že sa nízko pálený črep, zväčša hrnčarina, po prežahu namáča do bielej glazúry, do ktorej sa za surova farbami namaľuje ornament, ktorý po druhom výpale preberie lesk bielej glazúry. Toto konkrétne je majolika. Že je ten ornament historicky z oblasti západného Slovenska – okolia Modry s typickými prvkami kvetov, rastlinami, remeslami, to z neho robí špecifickú majoliku, regionálne a historicky viazanú na okolie Modry.

Kde sa dá tomuto remeslu v dnešnej dobe „priučiť“?

Takmer nikde a to je problém.

Aké by ste navrhovali riešenie, aby toto remeslo jedného dňa celkom nezaniklo?

Určite bude treba pracovať s umeleckými školami a vychovávať si remeselníkov v duálnom vzdelávaní alebo praxou. V súčastnosti sú ešte praktizujúci a vyučení keramici – hrnčiari a maliari majoliky z pôvodnej modranskej školy, no je to generácia vo veku päťdesiat a viac rokov.

zdroj: modranska

Aká je filozofia značky modranska? Ako by si ju charakterizoval?

Modranska je spoločnosť zaoberajúca sa tvorbou ručne robenej úžitkovej keramiky, a to hlavne modranskej majoliky a kameniny. V spolupráci s modranskými remeselníkmi a dizajnérmi z celého Slovenska oživujeme tradičné tvary a vzory, vymýšľame aj nové návrhy a vytvárame tak originálnu, modernú keramiku zachovávajúcu tradície a krásu starej hrnčariny.

Všimla som si, že vzory na vašich výrobkoch nie sú až tak celkom tradičné. Je aj toto spôsob, akým sa chcete prispôsobiť súčasnej dobe?

Je to presne o tom čo som už spomínal. Vychádzame z tradičných vzorov no redizajnujeme ich do súčasného šatu. Nájdu sa ľudia, ktorým to prekáža a považujú to za zásah do nedotknuteľného. My to tak ale nevnímame a sme presvedčení, že aj ľudové umenie sa vyvíjalo a má sa ďalej vyvíjať.

Vážia si podľa teba Slováci ručnú prácu? Majú mladí ľudia záujem o návrat k tradíciám?

Myslím si, že áno a záujem sa zväčšuje úmerne s potrebou hľadať a vyjasňovať si našu samotnú identitu slovenskosti.

Kto je váš typický zákazník? Majú o vašu keramiku záujem aj v zahraničí?

Typický zákazník je človek, ktorý potrebuje dať dar a chce niečo slovenské, tradičné ale zároveň súčasné. Ale sú to aj firmy, ktoré hľadajú výrobcu keramiky na mieru.

zdroj: modranska

Plánujete prísť v dohľadnej dobe aj s novými vzormi?

Radi by sme pridávali vzory, no skôr potrebujeme zväčšiť kapacity na výrobu dostatočného počtu tovaru v súčasných vzoroch, určite ale vymyslíme aj niečo nové.

Po ktorom vašom produkte je suverénne najväčší dopyt?

Asi vzor modranska modrý a tradične šálky:)

Čo všetko obnáša napríklad výroba takej šálky?

Treba ju vytočiť na hrnčiarskom kruhu, zauchatiť, umyť, vypáliť, naglazovať, zapraviť, namaľovať a vypáliť.

Sú vaše produkty vhodné aj na každodenné použitie alebo slúžia výlučne ako dekorácia?

Slúžia práve na používanie. Našim cieľom bolo prinavrátiť majolike a keramike ako takej úžitkovosť a nerobiť dekorácie na stenu. Od začiatku bol náš cieľ robiť takmer výlučne úžitkovú majoliku, čiže sme išli do rizika, že budeme bojovať so zvykmi a stereotypom tradičnej majoliky. Potvrdilo sa, že to bolo správne rozhodnutie a majolika je stále aj funkčný riad.

zdroj: modranska

Vyrábate aj keramiku na zákazku podľa požiadaviek zákazníka?

Áno, ako som spomínal, pre firmy, ale aj na svadby, či do daru. Momentálne vyrábame plaketku – tácku na horiaci losí bobek, ktorý si vo Švédsku kúpite ako suvenír v plechovke. Po otvorení plechovky ho na keramickej tácke zapálite a tento netradičný kahanček prinesie vôňu švédskeho lesa. To by som zaradil do tých netradičnejších zákaziek.

Kde môžu prípadní záujemcovia obdivovať vaše produkty?

Na našej stránke www.modranska.sk nájdu aj predajné miesta, aj všetky naše produkty.

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech