Moja žena neznáša, keď pracujem z domu, hovorí streetartový umelec Banksy

  • Karanténa spojená s koronakrízou donútila britského streetartového umelca Banskyho ostať doma
  • Novou ulicou je jeho vlastný byt, konkrétne kúpelňa
eric-ward-P6NhhvGIL9k-unsplash (1) (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com: Eric Ward)
  • Karanténa spojená s koronakrízou donútila britského streetartového umelca Banskyho ostať doma
  • Novou ulicou je jeho vlastný byt, konkrétne kúpelňa

Pracovať z domu je pre mnohých výhodné, umelci to však majú o niečo ťažšie. Banksy odhalil trochu svojho súkromia, maľoval totiž vo vlastnej kúpeľni, píše britský Independent.

Keďže karanténa mu dnes neumožňuje tvoriť v prirodzenom prostredí, a teda na ulici, využil to prostredie, ktoré má. Zrkadlo, záchodovú dosku, umývadlo a iné časti kúpelne okupujú potkany. Odhalil to včera podvečer na svojom instagramovom profile, na ktorom je veľmi aktívny a prostredníctvom neho komunikuje s fanúšikmi. Tých je na tam viac ako 7,7 milióna. Pod fotografie napísal len jednu vetu: „Moja žena neznáša, keď pracujem z domu.“

View this post on Instagram

. . My wife hates it when I work from home.

A post shared by Banksy (@banksy) on

Celý neporiadok, ktorý v kúpeľni vznikol, je naoko spôsobený práve potkanmi. Zrkadlo nakrivo, držiaky na uteráky rozhojdané, rolka toaletného papiera rozvinutá, čistiace prostriedky balansujú na poličkách. A jeden potkan dokonca kraľuje toaletnej doske.

Potkany však nie sú v jeho tvorbe použité po prvýkrát. Keďže sa venuje spoločenskej satire a na dianie vo svojom okolí reaguje veľmi trefne a hlavne okamžite, inšpiroval sa francúzskym graffiti umelcom Blek le Rat, zdôrazňuje The Independent.

Jeho pouličnej tvorbe, ktorá je v niektorých momentoch podobná práve tej Banskyho, sa venoval aj Forbes, porovnal diela týchto dvoch autorov. Blek le Rat rozmiestnil svojich hlodavcov po celom Anglicku a ku kresbám pripojil nápisy „Pretože som nanič“ a „Náš čas príde“. Tieto graffiti boli neskôr interpretované ako symbol myšlienky, že hoci je úsilie odstrániť graffiti zo stien stále väčšie, neustále sa opakuje a vzniká. Čo sa dá prirovnať práve k potkanom.

kampan zadarmo od startitup

Anonymný umelec s prezývkou Banksy, o ktorom je známe, že pochádza z Bristolu a do Londýna prišiel v 90. rokoch 20. storočia, sa stal známym na celom svete prostredníctvom svojich spoločensky kritických graffiti, informuje agentúra TASR. Pripisuje sa mu napríklad autorstvo graffiti v talianskych Benátkach, ktoré zobrazuje malé dievča v záchrannej veste držiace zapálenú fakľu, čím upozorňoval na migrantov pokúšajúcich sa na člnoch dostať do Európy.

Keďže sa Banksyho diela nedajú takmer nikde zohnať a on sám je zástancom toho, aby ostávali na ulici, presne tam, kde vznikli, pred pár mesiacmi založil eshop. V ňom si niektoré diela z jeho tvorby môžeš zaobstarať aj na domov.

 

Zdroje: TASR, forbes.com, independant.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech