„Moje video nie je o tom, že jeden jediný človek niečo zmení.” Natália spôsobila na Slovensku so svojím videom obrovský ošiaľ

  • Slow fashion bloggerka, ktorá študuje módu
  • Pri štúdiu si sama uvedomila, v akom konzumnom svete žijeme, ako sa správame k Zemi a v konečnom dôsledku, ako sa správame k samým sebe
  • Zistila že životný štýl, ktorý si donedávna žila aj ona, nie je ten, v ktorom sa cíti dobre a tak sa rozhodla, že s tým niečo spraví
  • Natočila dvanásť minútové video, v ktorom hovorí o tom, ako je správanie každého jedného z nás dôležité pre naše zdravie a v neposlednom rade pre zdravie planéty, na ktorej žijeme
N37A8409
Natália Pažická
  • Slow fashion bloggerka, ktorá študuje módu
  • Pri štúdiu si sama uvedomila, v akom konzumnom svete žijeme, ako sa správame k Zemi a v konečnom dôsledku, ako sa správame k samým sebe
  • Zistila že životný štýl, ktorý si donedávna žila aj ona, nie je ten, v ktorom sa cíti dobre a tak sa rozhodla, že s tým niečo spraví
  • Natočila dvanásť minútové video, v ktorom hovorí o tom, ako je správanie každého jedného z nás dôležité pre naše zdravie a v neposlednom rade pre zdravie planéty, na ktorej žijeme

V lete si vyšla von s videom, ktoré má názov #everydayindividualmatters. Čo ťa nakoplo pre natočenie takéhoto videa a aké máš naň odozvy po niekoľkých mesiacoch?

Moja odpoveď asi nikoho neprekvapí, no hlavný dôvod bol, že ma už nebavilo len sedieť a prizerať sa. Informácie spomínané vo videu som už aj pred natočením videa šírila cez Instagram. Táto platforma však nedovoľuje vytvoriť niečo tak komplexné ako je video, ktoré by sa dalo ľahko zdielať. Youtube bol teda šancou posunúť to ešte ďalej. Ani v živote by mi však nenapadlo, že ho uvidí takmer milión ľudí.

Pomáhal ti niekto pri natáčaní alebo si sa natáčala sama?

Video natáčal môj priateľ Tomáš Thurzo, ktorý pracuje ako profesionálny fotograf.

Tvoj prehovor k ľuďom sa po jeho zverejnení začal šíriť svetelnou rýchlosťou a to hlavne na Instagrame. Stála ťa niečo propagácia tohto videa?

Úprimne, ani mi nenapadlo video promovať nejakou platenou reklamou. Video sa šírilo vďaka skvelým ľuďom, ktorým jednoducho nie je jedno. Inak by to video skončilo len na mojom osobnom profile.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Natália Pažická

Oslovili ťa po zverejnení videa nejakí známi ľudia alebo ti ponúkli nejaké značky možnosť spolupráce?

Značky na to idú veľmi opatrne, ako keby sa ma báli. A je to tak správne, pretože väčšina značiek nespĺňá absolútne žiadne štandardy a nezaujíma ich kde a ako sa ich veci vyrábajú.

Myslíš si, že ak by si mala na propagáciu videa väčší rozpočet, tak by sa ti podarilo zasiahnuť celé Slovensko?

Je to možné. Neviem však, ako sa cítim ohľadom platenia peňazí Facebooku. Radšej vyzbieram tie peniažky na nejakú dobrú vec.

Nerozmýšľala si nad tým, že by si podobné video spravila aj v angličtine?

Áno, veľakrát. Stále rozmýšľam, že pridám anglické titulky k tomu prvému videu a asi to raz aj urobím. To, že to robím v slovenčine má však svoj význam. Podobných videí v angličtine je na interente niekoľko. Na Slovensku mi niečo také chýbalo a tak som sa to rozhodla zmeniť.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Natália Pažická

Vegánstvo, to nie je iba o strave, ale aj o kozmetike a obliekaní sa. Veľa ľudí si myslí, že zdravší život je aj drahší. Ako vnímaš tvoj život z finančného hľadiska v porovnaní s tým predošlým, konzumným spôsobom života?

Nie som vegánka, ale obmedzujem živočíšnu stravu všade, kde viem. Momentálne žijem v Amsterdame a prevažne tu nakupujem ovocie a zeleninu na trhu, kde je nebalená a teda obmedzujem jednorazový odpad. Pred tým som nakupovala všetko, čo sa mi zachcelo a nikdy som sa nezamýšlala nad tým, čo všetko to môže spôsobovať.

Veľa som vyhadzovala a veľa oblečenia som ani nemala oblečeného, pretože na druhý deň už vyšlo z módy. Život je naštastie zmena a je lepšie uvedomiť sa teraz ako nikdy. Je to lepšie pre všetky strany a človek pochopí, že sú na svete dôležitejšie veci ako neustály konzum.

Ak by si mala niekomu poradiť, ako sa môže správať lepšie k našej planéte v každodennom živote, ako by zneli tvoje rady?

V mojom videu uvádzam niekoľko základných tipov. Samozrejme, nie je všetko len o nákupnej sile. Treba túto myšlienku šíriť ďalej slovom a ozvať sa, keď je treba.

Pred začiatkom školského roka si sa rozhodla vyzvať študentov, aby si v rámci voľnejšieho vyučovania skúsili pustiť tvoje video. Čo si chcela touto výzvou dosiahnuť?

Mladá generácia je dôležitou súčasťou tejto zmeny. Oni budú tí, ktorí pocítia naše nezodpovedné správanie na vlastnej koži a budú s tým musiť veľmi rýchlo niečo robiť.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Natália Pažická

Vo svojich stories na Instagrame hovoríš o tom, ako je dôležité, aby sa každý jeden človek, ktorému sa niečo nepáči ozval. Veľa tvojich followerov totižto od teba chce, aby si sa ozývala za nich. Myslíš, že je ťažké ozvať sa a povedať svoj názor?

Ak veríš tomu čo hovoríš, tak nie. Preto treba ľuďom oboznámiť problematiku no aj riešenie. Každý vie prispieť svojou troškou.

Odoziev na tvoj boj o lepší život na tejto Zemi je stále viac. Rozmýšľala si nad tým, že by si spravila workshop, kde by si sa problematike, ktorou sa zaoberáš venovala viac do hĺbky?

Keďže nežijem na Slovensku, momentálne sú takéto akcie mimo mňa. A hlavne si treba uvedomiť, že ja nie som ekológ ani nič podobné. Som len obyčajný človek, ktorého trápi v akom stave sa momentálne nachádza naša planéta a má chuť prispieť aspoň tým, čím vie.

Ako vyzerá jeden deň človeka, ktorý žije pohodlný, konzumný život si predstaviť vieme. Ako vyzerá tvoj deň? Deň človeka, ktorý sa stále snaží robiť veci lepšie, ako v ten predchádzajúci deň.

Snažím sa vzdelávať na tieto témy seba, aby som to vedela posúvať ďalej. Bavilo by ma to aj kebyže to robím len sama pre seba, no toto ma do určitej miery motivuje.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Natália Pažická

U teba nastala zmena v životnom štýle až v dospelosti. Je podľa teba pri výchove dôležité, viesť deti k tomu, ako sa majú správať k planéte alebo je lepšie, keď si to človek uvedomí sám, až v dospelosti?

Toto si myslím, že by mala byť samozrejmosť pre každého rodiča, učiteľa, jednoducho každej osoby, ktorá ako tak dohliada na výchovu mladých ľudí. Určite by to nemalo byť štýlom veci zakazovať skôr učiť príkladom a skutkami.

Momentálne žiješ a študuješ v Amsterdame. Ak by si mala porovnať správanie ľudí k životnému prostrediu, ktorí žijú v Amsterdame a na Slovensku, čo by bolo tým najväčším rozdielom?

Úprimne môžem povedať, že aj keď mierne zastaralý slovenský systém veľakrát k tejto zmene neprispieva, ľudia na Slovensku sú individuálne viac motivovaní niečo meniť. Želám si, aby sa sily youtuberov a influencerov, ktorí majú obrovský dosah na ľudí rôznych vekových kategórií spojili a išli týmto smerom.

Je tvoja peňaženka dostatočne plná nato, aby si vystačila na žitie zdravého životného štýlu v Amsterdame?

Prekvapivo, niektoré veci ako kokosové mlieko sú tu ešte lacnejšie, ako na Slovensku, takže v tomto problém vôbec nie je.Tvrdenie, že je to veľmi drahé, veľakrát slúži ľuďom ako výhovorka to vôbec skúsiť.Nehovoriac o tom, že keď si človek berie vlastnú fľašku, tašku, vlastný obed v obedári, tak ušetrí týždenne aj desiatky eur.Treba len chcieť.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Natália Pažická

Musela si ľudí v tvojom okolí, hlavne rodinu presviedčať o dôležitosti nášho každodenného správania alebo sa popri tebe naučili robiť veci inak?

Myslím si, že keď si človek pozrie a vypočuje moje video, prečíta nejaký ten článok alebo si pozrie dokumenty, ktoré vo videu odporúčam, niečo to v ňom zanechá. Moje okolie išlo spolu so mnou. Moje video nie je o tom, že jeden jediný človek niečo zmení, ale everyindividualmatters v tom zmysle, že človek nikdy nemení len seba. So sebou mení svoje okolie a to zas svoje a tak ďalej.

Ako dlho bude podľa teba Slovákom trvať, kým rapídne zmenia svoje správanie k životnému prostrediu?

Na Slovensku je veľa uvedomelých mladých ľudí a každý deň sa o tom presviedčam. Niekedy mi prídu také správy od 12 ročných dievčat, že v ich veku by mi nad niečim takým ani nenapadlo rozmýšlať.Treba začať od seba a nie ukazovať prstom na iných ľudí.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech