Moldavsko. Na krajinu, ktorú mnohí nevedeli nájsť ani na mape, sa upierajú oči sveta

  • Krajine hrozí, že bude zatiahnutá do konfliktu, ktorý nemôže vyhrať
  • Ani vojensky, ani ekonomicky
  • Aká je história Moldavska?
Moldavsko
  • Krajine hrozí, že bude zatiahnutá do konfliktu, ktorý nemôže vyhrať
  • Ani vojensky, ani ekonomicky
  • Aká je história Moldavska?

Moldavsko rozhodne nie je krajina, kam by sa mnoho ľudí vybralo na dovolenku. Nie je ani krajinou, ktorá by sa spájala s čímkoľvek konkrétnym. Pre väčšinu ľudí je Moldavsko jednoducho štát takmer dokonalej bezvýraznosti. Až doposiaľ.

Prečo to tak je? Moldavsko je suverénnym štátom len od roku 1991. Dovtedy bolo súčasťou impéria ZSSR. Moldavské dejiny však siahajú hlbšie. A spolu s ekonomickými faktormi sú aj odpoveďou na položenú otázku.

Turbulentná história

Územie Moldavska si užilo Rimanov, veľké sťahovanie národov a od roku 1359 spadalo do Moldavského kniežatstva. Až do počiatkov 20. storočia sa môžeme stretnúť s pôvodným názvom Besarábia. Žili tu Skýti, Góti, Slovania, Rimania, územie spadalo pod Kyjevskú Rus, Tatársku ríšu, Osmanskú ríšu, Rusko, Rumunsko, spomínané ZSSR, až sa Moldavsko stalo nezávislým štátom.

Moldavský národ sa v takomto nejednoznačnom vývoji formoval pomaly. Takmer sto rokov, od polovice 19. do polovice 20. storočia, bolo územie rozdeľované a spravované buď Rumunskom, alebo Ruskom.

Poriadok v chaose priniesol až rok 1940, kedy sa Najvyšší Soviet ZSSR definitívne rozhodol upratať tento neporiadok. Moldavsko sa zjednotilo, povymieňalo si územia s Ukrajinou a vytvorilo Moldavskú sovietsku socialistickú republiku.

Dnes to môže znamenať koniec nezávislého Moldavska.

Kameň úrazu

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: BBC, CNN, Meduza, worldbank.org, Al-Džazíra, Inštitút pre štúdium vojny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá