Najstarší ľudia sveta majú vysoké hladiny zásadnej „molekuly dlhovekosti“. Nájdeš ju aj v bežných potravinách

  • Za posledné roky bolo objavených množstvo zlúčenín spomaľujúcich starnutie
  • Podľa popredného vedca je „molekula dlhovekosti“ jednou z najsilnejších
Na snímke dôchodcovia
Ilustračná fotografia, Canva/Halfpoint, Public Domain Pictures
  • Za posledné roky bolo objavených množstvo zlúčenín spomaľujúcich starnutie
  • Podľa popredného vedca je „molekula dlhovekosti“ jednou z najsilnejších

Spermidín je zrejme najhorúcejšou zlúčeninou proti starnutiu, ktorá v poslednom desaťročí rozvírila vody vedeckej komunity. Táto fascinujúca molekula, prirodzene sa vyskytujúca v každom živom organizme, sa rýchlo dostáva do popredia vďaka svojim pozoruhodným zdravotným benefitom.

V roku 1678 holandský vedec Anton Van Leeuwenhoek narazil na zaujímavú substanciu vo vzorke ľudských spermií, ktorú o desiatky rokov neskôr vedci Ladenburg a Abel pomenovali ako spermidín. Tento polyamín sa v našich telách syntetizuje z putrescínu, prekurzoru pre ďalší dôležitý polyamín, spermín, ktorý je kritický pre mnohé aspekty bunkovej funkcie.

Spermidín podporuje prirodzený proces autofágie, ktorý je nevyhnutný pre udržiavanie zdravia mitochondrií – „elektrární“ našich buniek. Autofágia umožňuje efektívne odstraňovanie poškodených alebo nefunkčných mitochondrií, čo je zásadné pre zachovanie zdravia a dosiahnutie dlhovekosti.

Spermidín má schopnosť viazať sa na rôzne molekuly, čím podporuje rôzne biologické procesy, ako sú rast buniek, stabilizácia DNA, bunková proliferácia a programovaná bunková smrť (apoptóza). Jeho účinok počas bunkového delenia je podobný účinkom rastových faktorov, čo vysvetľuje jeho významnú úlohu v zdravom vývine a funkčnosti tkanív.

Kde sa nachádza?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Lifespan, Nature, Pubmed, Health News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá