Monika Chochlíková: Zápasenie sa stále berie ako mužský šport a niektorí nie sú úplne v poriadku s tým, že ho robia aj ženy

  • Monika Chochlíková sa už v mladom veku stala niekoľkonásobnou víťazkou vo viacerých bojových športoch, po novom aj svetovou šampiónkou WMC
  • Neznáša prehry. Svedčia o tom aj jej štatistiky, veď z približne osemdesiatich zápasov prehrala len trinásťkrát
  • V MMA je stále nováčik, no už stihla vyhrať dva zápasy. Jeden na submisiu, čo je medzi stand-up zápasníkmi nevídané
Monika Chochlíková, šampiónka v bojových športoch
Monika Chochlíková, šampiónka v bojových športoch, Startitup, Facebook/Monika Chochlíková - female fighter
  • Monika Chochlíková sa už v mladom veku stala niekoľkonásobnou víťazkou vo viacerých bojových športoch, po novom aj svetovou šampiónkou WMC
  • Neznáša prehry. Svedčia o tom aj jej štatistiky, veď z približne osemdesiatich zápasov prehrala len trinásťkrát
  • V MMA je stále nováčik, no už stihla vyhrať dva zápasy. Jeden na submisiu, čo je medzi stand-up zápasníkmi nevídané

Povedal by si, že ženy do bojových športov nepatria? Dovoľ nám túto myšlienku vyvrátiť.

Stačí, ak spomenieme meno Monika Chochlíková. Vo svojich 25 rokoch sa dá označiť za najlepšiu a najúspešnejšiu slovenskú fighterku. Krehká dáma vyniká v bojových športoch, ale je tiež profesionálnou vojačkou. 

zdroj: Startitup

Monika sa narodila v roku 1996 v Trenčíne a je dcérou hádzanárky a hokejistu. Už od šiestich rokov sa venovala karate, no potom akosi stratila motiváciu. Asi v šestnástich sa prostredníctvom kamaráta – tiež bývalého karatistu – dostala na thajský box. Zavolal ju, aby si to prišla vyskúšať, pretože je to vraj makačka a už vtedy si rada dávala do tela. 

Do thajského boxu sa zamilovala. Zapáčil sa jej však aj jej tréner Tomáš Tadlánek. Odvtedy spolu spolupracujú a asi tri mesiace po zoznámení sa dali dokopy. 

zdroj: Startitup

Monika popri zápasení stihla aj študovať. Chodila na športový manažment, s ktorým musela zladiť dva bojové športy. 

Všestranná šampiónka

Talentovaná zápasníčka z Trenčína má na svojom konte už 65 víťazstiev a 13 prehier. V roku 2016 vyhrala európsky titul WAKO na majstrovstvách Európy v kickboxe. O dva roky neskôr si to obhájila a ešte získala aj titul majsterky Európy v thajskom boxe. Získala aj striebro na Svetových hrách.

V thajskom boxe sa Monike zadarilo v roku 2018, kedy získala prvé miesto a európsky titul IFMA na majstrovstvách Európy. 

zdroj: FOTO TASR - Dušan Hein

O rok nato v Bangkoku vyhrala bronz na majstrovstvách sveta v thajskom boxe, vyhrala na univerzitných hrách a v tom istom roku vybojovala aj prvé miesto a svetový titul WAKO na majstrovstvách sveta v Sarajeve. 

Nedávno sa Monike splnil jeden z najväčších snov, kedy vyhrala titul WMC ako jediná žena na Slovensku a v Česku. Doteraz z toho neskrýva nadšenie. Pre Startitup však porozprávala oveľa viac.

zdroj: Startitup

Tvoja prezývka je Volcano. Prečo si si vybrala také meno a ako to vzniklo? Je za ním nejaký príbeh?

Ja som si prezývku nevyberala. Nejak mi prischla, keďže mám takú výbušnú povahu. V reálnom svete to tak nevyzerá, ale viem vybuchnúť. Som cholerik a tie bojové športy mi pomáhajú nejako sa s tým vysporiadať.

Viem zápasiť v pokoji, s rozumom, technicky, takticky. Keď mi však súperka urobí nejakú zakázanú vec na hrane pravidiel, alebo ma dobre trafí, vie ma to nahnevať, prepne mi a je zle.

Okrem MMA robíš aj thajský box a kickbox. Ako si sa k jednotlivým bojovým športom dostala?

Začala som s thajským boxom, ale potom nastúpili problémy s platničkou v chrbte. Kvôli tomu som nemohla klinčovať. To mi robilo strašne veľké problémy a bolel ma pri tom chrbát. No a thajský box bez klinču je ako keby K1, teda kickbox.

Chrbticu som si „opravila“ tak, že som začala trénovať nejaké kompenzačné cviky. Potom som už mohla robiť aj thajský box, ale nechcela som zanevrieť na K1, takže som robila dva športy.

K MMA som sa dostala tak, že začala pandémia a zrušili všetky podujatia, či už v thajskom boxe alebo K1. Aj napriek tomu sme však trénovali. Bolo to strašne frustrujúce, keďže som stále trénovala, ale žiaden vrchol ma nečakal.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech