Mor nikam neodišiel. Iba 10-ročné dievča zomrelo na chorobu, ktorá v stredoveku zabila milióny ľudí

  • Mnohí pokladajú výskyt moru za históriu stredoveku, kedy zomreli milióny ľudí
  • Táto bakteriálna infekcia sa v niektorých štátoch vyskytuje dodnes
  • Jedným z nich je aj Colorado, kde pred niekoľkými týždňami ochoreniu podľahlo mladé dievča
  • Mnohí pokladajú výskyt moru za históriu stredoveku, kedy zomreli milióny ľudí
  • Táto bakteriálna infekcia sa v niektorých štátoch vyskytuje dodnes
  • Jedným z nich je aj Colorado, kde pred niekoľkými týždňami ochoreniu podľahlo mladé dievča

Kedysi sa mor označoval ako „čierna smrť“, pričom počas stredoveku zabil milióny ľudí. Aj keď sú dnes prípady moru u ľudí zriedkavé, zdravotnícke úrady v Colorade varujú obyvateľov, aby sa riadili preventívnymi opatreniami, pretože laboratórne testy potvrdili výskyt moru v blchách a zvieratách.

Mor by sa pre väčšinu populácie mohol zdať ako pohroma, ktorá už je roky zažehnaná. Úmrtie 10-ročného dievčaťa v Colorade však potvrdzuje, že prípady tejto bakteriálnej infekcie pokračujú dodnes.

mor maska Colorado Amerika
zdroj: Unsplash/Peter Kvetny

Mor potvrdili v šiestich okresoch Colorada

Mladé dievča zomrelo 5.júla, pričom denník Durango Herald informoval, že bola žiačkou štvrtého ročníka. Úmrtie dievčaťa je prvým úmrtím na mor od roku 2015. Jej spolužiakom bol člen klubu 4-H Weaselskin Club, v rámci ktorého choval prasatá. Podľa odborníkov je teda zjavné, že príčinou nákazy boli práve tieto zvieratá.

Ministerstvo zdravotníctva a životného prostredia v Colorade následne vykonalo laboratórne testy v okrese La Plata, odkiaľ dané dievča pochádzalo. Tieto testy potvrdili, že mor sa nachádza na vzorke bĺch, ktoré tu boli odobraté.

Okres La Plata však nie je jediným, kde bola bakteriálna infekcia potvrdená. Ako uvádza portál Health, mor v blchách a iných zvieratách bol potvrdený v ďalších piatich okresoch Colorada. Na základe tejto skutočnosti sa miestna agentúra pre verejné zdravie rozhodla vyzvať obyvateľov v regióne, aby zvýšili kontrolu výskytu bĺch či divej zvery v okolí ich domovov.

Príznaky sa líšia, začína to kašľom či horúčkou

Ako uvádza americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), mor je spôsobený baktériou Yersinia pestis. Tá sa prenáša na ľudí, keď ich uhryznú infikované blchy, prípadne ak s infikovaným zvieraťom manipulujú.

Podľa CDC sa mor zvyčajne vyskytuje vo vidieckych oblastiach na západe USA, vrátane Colorada, Kalifornie, Arizony, Oregonu, Nového Mexika a Nevady. V USA je každý rok hlásených v priemere sedem prípadov. V rokoch 2018 a 2019 bol zaznamenaný jeden prípad ročne.

Príznaky sa môžu rôzne líšiť. Závisí to najmä od toho, akým spôsobom bol človek ochoreniu vystavený. Najbežnejší typ, ktorým je nakazenie sa od bĺch, spôsobuje náhlu horúčku, bolesti hlavy, zimnicu, slabosť či opuchnuté lymfatické uzliny.

Ako informuje denník The Daily Beast, mor je zvyčajne liečiteľný antibiotikami. Ak sa však infekcia nelieči včas, môže sa rozšíriť do ďalších častí tela. Podobné infekcie moru sú u ľudí zriedkavé, riziko sa však zvyšuje s príchodom letných mesiacov, kedy sú ľudia v užšom kontakte so zvieratami.

Myslíš si, že sa mor môže objaviť aj v Európe?

Riziko nákazy je veľmi nízke

Lovci, turisti a ktokoľvek, kto je potenciálne v kontakte s divočinou v určitých oblastiach USA, môžu zostať v bezpečí tým, že budú dodržiavať niekoľko preventívnych opatrení.  Podľa Susan Jones, profesorky na Minnesotskej vysokej škole biologických vied, sa môžu chrániť dlhými nohavicami či používaním repelentu.

„Nie je neobvyklé, že sa každú sezónu objaví niekoľko morových prípadov,“ uviedol profesor mikrobiológie Jyl Matson pre The Daily Beast. Podľa neho je však šanca, že sa náhodný človek nakazí morom, veľmi nízka.

Podľa Jones je problémom to, že kým sa nákaza morom u človeka potvrdí, zvyčajne býva neskoro. „Keď sa u vás prvýkrát objavia príznaky, teda mierny kašeľ či horúčka, môže to byť chrípka, COVID-19 alebo 500 ďalších vecí,“ skonštatovala.  

Ako doplnila, jasnejšie to začína byť v momente, keď sa spozoruje opuch lymfatických uzlín: „To je dôvod, prečo ľudia môžu na mor stále zomrieť. V čase, keď začnú lymfatické uzliny skutočne napučiavať, sa už baktérie rozšíria a množia po celom tele.“

Zdroje: Health, The Daily Beast, Durango Herald, CDC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech