Moratórium trvá len dva dni. Môže však na politikov pôsobiť devastačne, tvrdí psychoterapeutka

  • Predvolebné moratórium začalo dnes presne o polnoci a trvať bude 48 hodín
  • Slúži na to, aby si politici a ich tímy oddýchli a pred volebnou nocou sa skonsolidovali
  • Aký to má reálny dopad na ich psychické ale aj fyzické zdravie?
BeFunky-collage-3
Unsplash/Autoumyváreň MAX
  • Predvolebné moratórium začalo dnes presne o polnoci a trvať bude 48 hodín
  • Slúži na to, aby si politici a ich tímy oddýchli a pred volebnou nocou sa skonsolidovali
  • Aký to má reálny dopad na ich psychické ale aj fyzické zdravie?

Predvolebné obdobie je náročné. Nielen pre strany, ich lídrov či tímy, ale aj pre samotného voliča. Rozsiahle kampane trvajú niekoľko mesiacov a nakoniec z nich vzídu veľmi silní lídri strán, ktorí voličov zaujmú. Stojí to však mnoho úsilia. Preto je moratórium vyslobodením z kolotoča udalostí, káuz, súperenia, stretávaní, vysvetľovaní a dookola tých istých odpovedí na tie isté otázky v debatách. Na dva dni, 48-hodín, nastáva uvoľnenie. Je to skutočne tak?

Na čo to celé slúži?

Pre voliča na to, aby sa oslobodil od prieskumov, kampaní, debát a akéhokoľvek reklamného vplyvu. Pre politikov na to, aby sa po dlhých mesiacoch strávených na cestách a v centrálach možno konečne trochu vyspali. Ale poznáš to, keď opadne najväčší stres, organizmus väčšinou reaguje obranou. Zo 100 na nula sa totiž nikdy nič dobré nestane a takýto dramatický pád aktivity žiadnemu organizmu neprospieva. Ani len tomu, ktorý si zakladá na zdravom životnom štýle.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Podľa slov klinickej psychologičky a psychoterapeutky Marty Zaťkovej môžu politici vnímať útlm verejného tlaku naopak ako situáciu frustráciu, než ako mnohými očakávanú úľavu. A to z toho dôvodu, že čo ostalo nedopovedané, to už napraviť ani doplniť nemôžu. Ak niekoho ešte do včerajšej polnoci nepresvedčili, teraz sa to už nepodarí.

Úľava totiž prichádza vtedy, keď je dobojované. Z psychologického hľadiska sa im pravdepodobne neuľavilo,“ vysvetľuje pre Startitup psychologička Zaťková.

Moratórium zväzuje ruky. Dva dni čakania na volebné výsledky sú niekedy ešte väčším stresom, než predošlý boj o percentá. Predvolebné moratórium neznamená, že sa politik z televíznych obrazoviek, novinových stránok alebo individuálnych debát voličov stráca. Asi tušíš, ako bude vyzerať sobotný deň. Fotografie politikov a ich rodín pred volebnými urnami, dôkladná investigatíva tvárovej mimiky, odtieňu pleti, skúmanie miery oddýchnutia či celkovej pohody, to všetko bude na bulvárnom politickom pranieri.

Úľava je preto v psychologickom ponímaní v tomto prípade veľmi vágnym pojmom.

Už len vyložiť nohy a zapnúť Netflix?

Kto vie, čo sa deje za zatvorenými dverami jednotlivých domácností. Politici už však nemusia pracovať fyzicky. Nemusia chodiť na kampane, stretávať sa s ľuďmi a ani kolegami. A môžu sa v podstate vyspať.

Týmto spôsobom dochádza k úľave, áno. Na druhej strane netreba zabúdať na stres, ktorý práve v úľavovej fáze dokáže spôsobiť fyzické zdravotné problémy. Môže sa stať, že sa zdvihne krvný tlak, zvýši sa srdcový tep, a práve to je mnohokrát reakciou na predchádzajúcu záťaž. Rovnako sa objavujú potiaže s dýchaním, to znamená, že sa dýcha ťažko a človek sa nedokáže upokojiť, cíti svalové napätie, často dokchádza ku gastrointestinálnym poruchám,“ hovorí Zaťková. To znamená, že trávenie je vplyvom stresu spomalené.

Ďalej dodáva, že sa môžu objaviť aj emočné poruchy spojené s už spomínanou úzkosťou a neschopnosťou vypnúť, taktiež precitlivelosť či podráždenie.  To všetko je dôsledkom prvej fázy uvoľnenia.

Keď skončíš na infúzii

U niektorých sa zdravotné problémy objavili už počas predvolebnej kampane a dvaja politici skončili v nemocnici. Podľa psychologičky to mohlo byť dôsledkom dlhodobo zanedbávaných ochorení, ktoré vo veľkom telesnom a psychickom vypätí vrcholiacej kampane vyplávali na povrch.

zdroj: Unsplash

 

Politici sú ako umelci, vedia, že teraz ešte musia. Telo ich však niekedy zradí skôr, ako príde koniec stresového obdobia,“ vysvetľuje psychologička M. Zaťková z ambulancie klinickej psychológie v Nitre. Ochorenie, zdravotné ťažkosti alebo dokonca kolaps na koniec divadelnej sezóny, koncertného turné ale ani vyčerpávajúcej predvolebnej kampane či náhodnej a údernej antikampane nečakajú.

Stresová hladinka – čo to je?

Niekedy je lepšie, keď ťa stres opúšťa postupne. V prípade politických lídrov sa taký ten ozajstný a veľmi intenzívny volebný a mediálny tlak skončí až v nedeľu, po ukončení všetkých povolebných debát a iných povinných jázd vo forme rozhovorov a vyjadrení. To však tiež záleží od jednotlivca.

Niektorí ľudia proste nedokáž vypnúť na gombík, niekto na potrebuje dokonca aj mesiac,“ dodáva Zaťková s tým, že mnohí majú svojich osobných psychoteapeutov a mentálnych couchov presne ako športovci a tí im včas a hlavne systematicky poskytujú potrebné mentálne tréningy.

zdroj: Unsplash

 

Aj v týchto voľbách však existujú tak politickí nováčikovia, ako aj starí bárdi. V tom druhom prípade, aj vďaka predošlej neveselej politickej minulosti, môže stres pôsobiť na ich zdravie skutočne devastačne. Psychoterapeutka však opäť pripomína, že u každého je to individuálne.

Ide o kombináciu faktorov. Jeden faktor hovorí o strese, ktorý je v tomto prípade nadlimitný. Druhý hovorí o celkovom zdravotnom stave. Ak bola starostlivosť o somatický zdravotný stav preventívne kontrolovaná, nie sú rizikovými pacientmi z hľadiska somatických ochorení a nemajú radikálne zníženú imunitu, mali by to zvládnuť,“ uzatvára Zaťková.

Ak je však opak pravdou, a politici napríklad nekultivovali svoju liečbu tak, ako im lekár prikázal, môže v kombinácii so zlou životosprávou a stresom nastať situácia, že dôjde ku kolapsu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá