Moslimskí muži bojujú za práva žien v netradičnej kampani

  • Iránski muži sa rozhodli podporiť svoje ženy a začali nosiť hidžáb namiesto nich. Vyjadrujú im tým podporu v boji proti povinnému zahaľovaniu na verejnosti a zdieľajú to na sociálnych sieťach.
MyStealthyFreedom
  • Iránski muži sa rozhodli podporiť svoje ženy a začali nosiť hidžáb namiesto nich. Vyjadrujú im tým podporu v boji proti povinnému zahaľovaniu na verejnosti a zdieľajú to na sociálnych sieťach.

V Iráne je moslimské vierovyznanie, s čím idú ruka v ruke povinnosti. Hlavne čo sa týka obliekania žien. Ženy sú povinné sa zahaľovať, to znamená, že si skrývajú celé telo, od hlavy až k pätám. K štandardnému odevu patria aj šatky. Sú rôzne typy šatiek, ktoré sú moslimké ženy povinné každodenne nosiť.

Kampaň My Stealthy Freedom sa týka hidžábu. To je typ prikrývky hlavy, ktorý zahaľuje vlasy, krk a prsia. Má chrániť ženu pred mužským pohľadom a zabraňovať mužskej túžbe.

My Stealthy Freedom je aktivita, ktorá funguje od mája 2014 a na sociálnej sieti Facebook má už viac ako milión fanúšikov. Príspevky majú niekoľko tisíc like-ov a príspevky neustále pribúdajú.

Iránske ženy sa jedného dňa rozhodli, že nechcú byť viac obmedzované a diskriminované. Ostrihali si vlasy a začali nosiť pánske oblečenie. Mužský vzhľad im dal  slobodu pohybovať sa na verejnosti bez šatky a klasického ženského moslimského odevu.

msf

foto: independent.co.uk

Tieto odvážne ženy sa dočkali podpory svojich mužov. Na sociálnych sieťach a aj na oficiálnej stránke kampane nájdeme fotky žien, ktoré hidžáb nemajú, veje im v rukách alebo fotky, na ktorých hidžáb nosia ich muži a ony sú bez akejkoľvek pokrývky hlavy.

msfFB

foto: facebook.com

Okrem toho sa zapájajú aj muži – vyjadrujú im podporu a zdieľajú svoje pocity z nosenia tejto časti moslimského odevu.

fb-msf

foto: facebook.com

Na fotke je muž, ktorý podporuje svoje sesternice. V príspevku hovorí, že svoje sesternice ľúbi a váži si ich. Vyjadruje svoj názor, že nikto by nemal hovoriť o slobode, pokiaľ sám niekoho obmedzuje alebo obmedzovanie podporuje. Hidžáb nie je jediný problém v krajine, no podľa neho autority krajiny sa tak správajú. Podľa neho je to akoby ľudia boli hypnotizovaní kusom čiernej látky.

zdroj: youtube.com

Ženy sa v priebehu dejín a v rôznych krajinách snažia vybojovať si miesto v spoločnosti, práva, slobody a rešpekt. Naša redakcia túto kampaň rozhodne podporuje.

zdroj: independent.co.uk, zdroj titulnej foto: facebook.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech