Motoristi, dajte si pozor. Od septembra končí opatrenie, ktoré priniesol Covid

  • Motoristi by si mali dať pozor
  • Predĺžená platnosť kontroly vozidiel od septembra skončí
  • Mení sa aj bezplatná doprava na Slovensku pre Ukrajincov
auto
Ilustračný obrázok, Unsplash/@whykei, Unsplash/CHUTTERSNAP
  • Motoristi by si mali dať pozor
  • Predĺžená platnosť kontroly vozidiel od septembra skončí
  • Mení sa aj bezplatná doprava na Slovensku pre Ukrajincov

Predĺženie platnosti technickej a emisnej kontroly motorových vozidiel o tri mesiace pre pandémiu koronavírusu končí od septembra.

Parlament totiž zrušil toto opatrenie, ktoré platilo od roku 2020 počas krízovej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19.

Neplatná kontrola

Po novom bude o tri mesiace predĺžená platnosť už len tých kontrol, ktorým lehota uplynie najneskôr 31. augusta 2022. Informoval o tom v stredu Michal Hudák zo spoločnosti TÜV SÜD Slovakia.

Pred hlavnou dovolenkovou sezónou by mali motoristi tiež vedieť, že toto slovenské špecifikum im v zahraničí policajti akceptovať nebudú.

sofer, vodic, auto
zdroj: Pexels/jeshootscom

„Pri prevádzke vozidla v iných štátoch musíte mať platnú technickú a emisnú kontrolu. To, že u nás stále platí možnosť si túto lehotu o tri mesiace predĺžiť, v cudzine nič neznamená,“ upozornil Hudák s tým, že takéto vozidlo bude uznané za nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke.

Dočasné opatrenie

Novinkou je aj možnosť vykonávať na Slovensku technické a emisné kontroly vozidiel evidovaných na Ukrajine.

„Nepredpokladáme, že by to akýmkoľvek spôsobom mohlo ovplyvniť naše fungovanie či predĺžiť čakacie lehoty pre slovenských motoristov. Navyše ide len o dočasné opatrenie počas mimoriadnej situácie v súvislosti s vojnou,“ dodal Hudák.

Podľa platných pravidiel musia emisnú a technickú kontrolu absolvovať motorové vozidlá štyri roky od prvej evidencie. V prípade najrozšírenejších osobných automobilov v kategórii M1 či tzv. veľkých motocyklov potom periodicky každé dva roky od poslednej kontroly. Pre malé motocykle platí štvorročný cyklus povinných kontrol.

Limitovaná bezplatná preprava

Okrem toho, čo sa týka dopravy Ukrajincov, tí budú môcť využívať bezplatnú prepravu už len obmedzene. Po zmene pravidiel od 1. júla budú pri cestovaní zadarmo limitovaní počtom dní od príchodu na Slovensko.

autobus
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Nárok na bezplatnú prepravu majú osoby s dokladom Slovak Help s červenou pečiatkou s textom v ukrajinskom jazyku, ktorý je vydaný po prekročení hraníc, alebo s potvrdením o pridelení statusu o dočasnom útočisku.

Ministerstvo dopravy a výstavby o tom v stredu informovalo, pričom po novom s týmito dokladmi môžu Ukrajinci cestovať zadarmo vo vlakoch a prímestských autobusoch len v deň ich získania a nasledujúcich štyroch dňoch.

„Aj keď sme pristúpili k niektorým obmedzeniam, naďalej platí, že ochotne pomôžeme všetkým tým, ktorí utekajú pred vojnou. Rovnako sa nič nemení na tom, že ukrajinské deti budú môcť zadarmo dochádzať do škôl,“ povedal k zmenám minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

„Bezplatný lístok sa dá využívať vo vozňoch druhej triedy vo vlakoch ZSSK, cestujúci však nemajú nárok na bezplatnú miestenku, lôžko či ležadlo. So spomínanými dokladmi môžu odídenci rovnako zadarmo cestovať aj v prímestských autobusoch okrem školských,“ uviedol riaditeľ odboru cestnej dopravy Martin Miškovský.

Výnimky

Držitelia prvého vydania dokladu o dočasnom útočisku majú naďalej zadarmo prepravu do zamestnania počas prvých 60 dní odo dňa, kedy bol vydaný. Musia sa však preukázať potvrdením od zamestnávateľa a takisto dokladom z miesta obvyklého pobytu. Adresa je uvedená v doklade o dočasnom útočisku.

Výnimku z päťdňového obmedzenia bezplatných služieb majú žiaci materských, základných a stredných škôl s dokladom o dočasnom útočisku spolu s jednou sprevádzajúcou osobou.

Tí môžu počas dní školského vyučovania naďalej do školy a naspäť cestovať zadarmo na základe potvrdenia o návšteve školy. Rovnako bezplatnú prepravu vo vlakoch majú seniori nad 62 rokov.

Nárok na bezplatnú prepravu už ďalej nebudú mať osoby, ktoré nepreukážu, že sú občanmi Ukrajiny, vstupujú na územie SR opakovane za posledných 30 kalendárnych dní a získali druhé a ďalšie vydanie dokladu o dočasnom útočisku.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá