Motoristov čakajú veľké zmeny: Vieme, od kedy by mal platiť nový zákon o PZP. Zisti, čoho sa bude týkať

  • Novela zákona o PZP prešla do druhého čítania
  • Poznáme dátum, kedy by mohla vstúpiť do platnosti
Nový zákon o PZP, kolobežky, autá
Ilustračné foto TASR/Milan Kapusta, Lukáš Grinaj
  • Novela zákona o PZP prešla do druhého čítania
  • Poznáme dátum, kedy by mohla vstúpiť do platnosti

Zákon o povinnom zmluvnom poistení (PZP) je už za rohom. Ide o novelu, ktorá reaguje na eurosmernicu vyžadujúcu napríklad zavedenie poistného pre elektrokolobežky vo všetkých členských krajinách EÚ. Od začiatku apríla to platí u susedov v Česku. Na Slovensku sa zákon až v súčasnosti dostal do druhého čítania, pripomienkovým konaním pritom prešiel ešte v lete za úradníckej vlády.

Ako upozornil portál peniaze.sk, s novelou by sa okrem PZP pre kolobežky zvýšilo aj maximálne krytie či rozšírenie definície motorového vozidla. Keď návrh nadobudne platnosť, vytvorí sa tiež priestor pre elektronickú komunikáciu a doklady, informovali sme.

Peniaze.sk píšu, že ak zákon prejde aj druhým čítaním, platiť by mal od 1. augusta tohto roka. Odborníci však evidujú nedostatky. Novelu zastrešuje ministerstvo financií, ktorému poisťovne navrhujú viacero zmien. Chýbajú podľa nich riešenia viacerých problémov z praxe, informovali sme.

Platí to najmä v prípade prihlásených vozidiel bez povinného zmluvného poistenia. Okrem toho sa im nepozdávajú ani viaceré detaily pri elektrokolobežkách. Tie sa totiž nebudú evidovať, čo predstavuje problém pri kontrole neplatičov PZP. Problém neplánuje riešiť ani rezort dopravy.

Podľa portálu peniaze.sk by zmeny mohli znamenať zdraženie cien poistiek. Štát predpokladá, že pôjde o zanedbateľné zvýšenie cien. 

Poistenie pre kolobežky

Zákon upravuje okrem iného definíciu motorového vozidla.

„1. samostatné nekoľajové vozidlo s vlastným mechanickým pohonom s najväčšou 1a. konštrukčnou rýchlosťou viac ako 25 km/h alebo 1b.prevádzkovou hmotnosťou viac ako 25 kg a najväčšou konštrukčnou rýchlosťou viac ako 14 km/h, 2. prípojné vozidlo, ktoré sa používa s vozidlom podľa bodu 1a alebo bodu 1b, bez ohľadu na to, či je pripojené alebo odpojené,“ uvádza sa v novele ako definícia motorového vozidla.

Znamená to, že elektrické kolobežky aj jednokolky alebo golfové vozíky budú potrebovať PZP. Zmena sa netýka invalidných vozíkov s vlastným pohonom.

Poistenie bude podľa novely pokrývať náklady na škody na zdraví, materiálne škody a stratu zisku. Taktiež preplatí aj straty spojené s právnym vymáhaním vzniknutých nárokov.

Cez PZP máš šancu získať aj náhradu za nájom náhradného vozidla, podotýka portál peniaze.sk.

Vyššie pokuty a krytie

V súčasnosti ti v prípade, že nemáš platné PZP, hrozí pokuta od 16,60 eura do 3 319,40 eura. Novela túto sadzbu zvyšuje a zavádza pokuty od 50 eur do 5 000 eur.

Zvyšujú sa tiež limity krytia. Pôvodná suma 5 240 000 eur za škodu bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených by mala narásť na 6 450 000 eur. Výška poistného krytia 1 050 000 eur sa zvýši na 1 300 000 eur.

Slovenská asociácia na ochranu práv poškodených (SAOPP) považuje predkladaný návrh novely zákona PZP z dielne ministerstva financií za nedostatočný, písali sme. Poukázala, že zo smernice Európskeho parlamentu a Rady zavádza len povinné minimum zmien. Taktiež podotkla, že termín na jej implementáciu pre členské krajiny EÚ uplynul už vlani.

„Znenie posilňuje práva poisťovateľov (napríklad regresy, nároky) a zvyšuje sankcie za nezaplatenie PZP. Mimochodom, tieto pokuty budú smerovať do štátnej kasy, neputujú späť do systému PZP – na posilnenie garančného fondu (SKP), prípadne prevenciu nehôd či zníženia počtu nepoistených vozidiel,“ citovala asociáciu agentúra TASR.

Zdroje: peniaze.sk, Archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá