Môže byť Slovensko daňovým rajom? Zákon niektorým firmám umožňuje neplatiť daň

  • Slovensko je zaujímavé pre firmy, ktoré by mohli mať na našom území dcérsku spoločnosť a podiely firmy alebo akcie plánujú predať
  • Akcie alebo podiel je možné na Slovensku predať po roku 2020 bez zaplatenia daní, má to však podmienky
  • Odborníčka o slovenskom daňovom raji však pochybuje
BeFunky-collage
TASR
  • Slovensko je zaujímavé pre firmy, ktoré by mohli mať na našom území dcérsku spoločnosť a podiely firmy alebo akcie plánujú predať
  • Akcie alebo podiel je možné na Slovensku predať po roku 2020 bez zaplatenia daní, má to však podmienky
  • Odborníčka o slovenskom daňovom raji však pochybuje

Od januára 2018 totiž platí na Slovensku novela zákona, ktorá umožňuje predaj podielov firmy vlastnených na území SR bez dane. Má to však podmienky. Spoločnosť, ktorá vlastní tieto podiely, musí držať minimálne 10 percent z nich po dobu dvoch rokov. Následne, ak sa rozhodne podiely predať, nemusí platiť žiadnu daň.

Môžeme si to vysvetliť na príklade. Nemecká spoločnosť X vlastní tri firmy a jednu sa rozhodne predať. Povedzme, že vo firme, ktorú chce predať, vlastní 80 percentný podiel.

Ak by na Slovensku zriadila dcérsku spoločnosť, ktorá by následne držala tento 80 percentný podiel minimálne dva roky, nemusela by platiť žiadne dane z následného predaja. V tomto prípade to znamená, že podiely by mohla predať po roku 2020 bez zaplatenia daní.

Všetky podiely spoločnosti však musia byť nadobudnuté pred 1. januárom 2018. Táto výnimka sa týka len právnických osôb a neplatí pre fyzické osoby.

„Je zaujímavé, že oslobodenie sa týka právnických osôb, pričom logicky by človek očakával, že sa oslobodenie bude týkať aj fyzických osôb. Pri zdaňovaní príjmov z predaja akcií alebo obchodných podielov vlastnených fyzickými osobami sa nezmenilo nič,“ vysvetľuje finančná manažérka Sevis Danica Michalková.

Zdá sa, že podobný zákon by mohol pomôcť niektorým podnikateľom predať svoj podiel na Slovensku, ale podľa odborníčky daňovým rajom nebudeme.

„Daňový raj zo Slovenska vďaka tomuto zákonu určite nebude. Mnohé iné krajiny v EÚ majú podstatne zaujímavejšie podmienky pre výnosy z predaja cenných papierov a podielov na spoločnostiach,“ povedala pre Startitup D. Michalková.

Ako ďalej dodáva, zákon je zaujímavý pre majiteľov spoločností aj z privatizačných vĺn. „Hlavne je však zaujímavý pre investorské skupiny, ktoré kúpia lacné podiely v problematických spoločnostiach, naštartujú ich a následne so ziskom predajú. To je podľa mňa pozitívny motivátor pre rozvoj našej ekonomiky,“ uvádza.

Daňové raje v súčasnosti

Keď sa spomenú daňové raje, možno si predstavíš Luxembursko, Írsko alebo Cyprus. Podľa najnovšej štúdie Medzinárodného menového fondu, je však polovica zahraničných investícii práve v Luxembursku a Holandsku. Práve Holandsko je dvojkou a doháňa Luxembursko.

Necelých 40 percent svetových zahraničných schránkových investícii má hodnotu takmer 15 triliónov dolárov. Autori tvrdia, že obnos peňazí prechádza cez „schránky“ a nemajú žiadne podnikateľské aktivity.

Štúdia poukazuje aj na fakt, že investície do schránkových firiem v daňových rajoch každým rokom narastajú práve od nadnárodných veľkých spoločností, ktoré sa snažia týmito krokmi znížiť svoje dane a platiť čo najmenej.

Približne 85 percent všetkých zahraničných schránkových investícii spoločností sú v 10 krajinách sveta. Má to svoje dôvody. Daňové raje sa vyznačujú prísnymi bankovými tajomstvami a neexistujú tu dohody o medzinárodnej výmene informácií.

Sú známe svojou atraktivitou pre veľké nadnárodné spoločnosti, ktoré sa rozhodnú v týchto krajinách investovať. V realite to vyzerá tak, že napríklad spoločnosť Facebook vykonáva všetky svoje aktivity prevažne v Spojených štátoch, ale svoje sídlo má v Írsku. Teda aj dane platí v Írsku.

Dôvod? Nižšie dane a ďalšie medzinárodné vymoženosti. Krajiny ako Írsko, Luxembursko alebo Holandsko veľmi radi lákajú podobné korporácie do svojich krajín, aby tam investovali svoje peniaze.  Medzi najznámejšie spoločnosti, ktoré využívajú daňové raje patrí Apple, Microsoft, IBM, Cisco alebo Google.

Zdroj: financnasprava.sk, sevis.sk, imf.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá