Môže leto a vysoké teploty poraziť koronavírus?

  • Vedci v dnešných dňoch pozorne sledujú či zvýšené teploty môžu podobne ako v prípade klasickej chrípky, poraziť aj nový koronavírus
  • Varujú však, že rozdiely v priebehu tohto ochorenia môžu byť menšie
Pekné počasie
Zdroj: Unsplash
  • Vedci v dnešných dňoch pozorne sledujú či zvýšené teploty môžu podobne ako v prípade klasickej chrípky, poraziť aj nový koronavírus
  • Varujú však, že rozdiely v priebehu tohto ochorenia môžu byť menšie

Teplé dni pomaly, ale isto prichádzajú, čoho dôkazom je aj fakt, že predpoveď teploty v niektorých regiónoch sa šplhá na úroveň +20 ° C. Zvýšenie teploty pozorne sledujú aj vedci, ktorí sa domnievajú, že teplé počasie by mohlo priniesť nový pohľad koronavírus. Informuje o tom TheGuardian.

Nástup jari totiž znamená vyššiu šancu na zmiznutie klasických chrípkových epidémií, ktoré dnes poznáme. Kľúčovou otázkou je či slnečné žiarenie dokáže týmto spôsobom ovplyvniť aj koronavírus a jeho šírenie.

Štúdie iných druhov koronavírusov naznačujú svoj sezónny charakter. Ich vrcholy nákazy sa najčastejšie vyskytuje počas zimy a s príchodom jari tieto vírusy miznú. Kľúčovou štúdiou bol najmä výskum koronavírusov HCoV-NL63, HCoV-OC43 a HCoV-223E, ktorú vedci publikovali pred niekoľkými týždňami na Londýnskej Univerzite.

Tá hovorí o tom, že pri analýze niekoľkých vzoriek zistili vysoké miery koronavírusových infekcií vo februári. Naopak v lete boli tieto miery veľmi nízke.

Vedci vyzývajú k opatrnosti

Rob Aldridge, ktorý je vedúcim autorom spomínanej štúdie aj napriek dobrým výsledkom vyzýva k opatrnosti. “Vzhľadom na to, že ide o nový vírus nevieme, či sa v lete zachová sezónny charakter najmä kvôli vysokej miere náchylnosti obyvateľstva. Z tohto dôvodu je preto teraz nevyhnutné, aby sme všetci konali podľa aktuálnych zdravotníckych odporúčaní,” tvrdí Aldridge.

Ku opatrnosti sa pridáva aj virológ Michael Skinner z Imperial College London. Ten tvrdí, že sezónne výkyvy určite zohrajú istú rolu v správaní vírusu, no nebude to mať taký vplyv na boj s COVID – 19, ako sociálne dištancovanie sa.

Vírus musíme poraziť sami

To, že novú pandémiu koronavírusu musíme zvládnuť a poraziť sami potvrdil svojim vyjadrením aj biológ doktor Bejnamin Neuman. Ten tvrdí, že neexistuje žiadna “deus ex machina”, ktorú by sme dostali z oblakov a všetko by sa napravilo. Tento vírus musíme poraziť len my sami.

Príde druhá vlna?

To, že zvýšená teplota a slnečné lúče nemusia mať na koronavírus až také účinky, ako si mnohí mysleli, potvrdzuje aj predpoklad profesora Nicholasa A. Christakisa z Yale Univerity.

Ten v podcaste s názvom “Conversations with Dr.Bauchner” uviedol, že podľa neho existuje 75 percentná šanca, že na jeseň dorazí druhá vlna ochorenia COVID – 19, podobne ako to bolo pri pandémiách v roku 1918 a 1957.

Zdroje: Theguardian.com, Dailykos.com, Ama-asn.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK